"בעבר היו חסרים חיסונים, היום חסרים מתחסנים" - כך מודה בכיר בשירותי בריאות כללית. ואכן, חודש וחצי אחרי שהחל - מבצע החיסונים נתקל בקשיים ורבים ממתחמי החיסונים מתרוקנים. שיעור המחוסנים בני ה-60 ומעלה לא משתנה במידה ניכרת, האחוזים נמוכים בחברה הערבית והחרדית ובקופות החולים דורשים כעת לאפשר חיסון לכל הגילים. המרוץ למניעת זריקת חיסונים לפח בגלל הירידה בביקוש יצא לדרך - וכבר נרשמו נזקים ראשונים. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצילומים של מתחמי חיסונים עמוסים עם תורים בלתי נגמרים התחלפו במרווחים – כך ראינו ותיעדנו במתחם אקספו בתל אביב ובמתחם חיסוני כללית בהוד השרון. 40 מתחמי חיסונים בשירותי בריאות כללית ברחבי הארץ נפתחו בימים האחרונים לכל הגילים - רבע מכל מתחמי החיסונים של הקופה נאלצו לפתוח את החיסון לכל גיל כדי להשתמש בכל החיסונים. לצערנו, גם המהלך הזה לא הצליח למנוע בזבוז.

חיסון, חיסונים (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
למרות המאמץ למניעת בזבוז, מנות הושמדו | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

בניגוד למצב לפני שבועיים או שלושה, שבו כל קריאה כזאת גררה מתחמי חיסונים עמוסים לעייפה, הפעם גם הפתיחה לכל הגילים לא ממלאת את המתחמים. התוצאה עגומה: בימים האחרונים נאלצו בכללית להשליך לפח כ-1,000 חיסונים שתוקפם פג. מדובר בנתון גבוה פי 2 יותר מהמספר הגבוה ביותר שדווח עד כה של חיסונים שהושלכו לפח, שעמד על כ-470.

חשוב להדגיש כי בכללית לא אשמים בכך שחיסונים הושלכו לפח. אם לא היו פותחים את החיסונים לכל גיל, מספר החיסונים שהיו נזרקים לפח היה גבוה הרבה יותר. בכיר בקופה הסביר שמושקעים מאמצים בחיסון בני ה-60 ומעלה שעוד לא התחסנו. מכיוון שרוב המבוגרים בקופה התחסנו, כיום למעשה חסרים מתחסנים ולכן לדבריו יש לפתוח את החיסונים לכל גיל כדי להימנע מבזבוז נוסף.

כלנית קיי, מנהלת מבצע החיסונים בכללית וראש אגף סיעוד בקהילה, הצהירה: "בימים האחרונים אנחנו רואים האטה בהיקף החיסונים, בהיקף האנשים שבאים לקבל את המנה הראשונה. הוצאנו הודעות בפייסבוק ובסמס – לכל מי שגר באזור, כל מי שחושב שהוא היה רוצה להתחסן, הקדימו ובואו להתחסן". הקריאה התגלגלה בקבוצות וואטסאפ ומפה לאוזן - וצעירים לא מעטים הגיעו היום לקבלת מנת החיסון הראשונה.

עודד שטמר, מנהל מחוז מרכז בלאומית שירותי בריאות, הודה: "לצערנו הרב אנחנו באמת לא רואים את העומסים שראינו. רואים ירידה דרסטית בהיענות ובשיעור ההתחסנות. אפילו בני הנוער שהתחלנו איתם בקול תרועה לפני למעלה משבוע הגיעו ל-25%, שיעורי התחסנות נמוכים. אני חושב שחלק מההורים, לא בני 60 ומעלה אלא צעירים יותר, לא התחסנו בעצמם ולא מעודדים את הילדים שלהם לבוא ולהתחסן".

ובעוד הקרב למניעת בזבוז חיסונים נמשך, נמשכת גם המחלוקת על ביטול הבידוד למחוסנים. כפי שפרסמנו בסוף השבוע, במשרד הבריאות שוקלים לבטל את הפטור מבידוד למחלימים ומתחסנים מכיוון שהם עדיין יכולים להדביק בעצמם. ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אישרה את הפרסום, אך פרויקטור הקורונה נחמן אש השמיע דברים אחרים. החשש במשרד הבריאות הוא שביטול ה"הטבה" למתחסנים תפחית מהמוטיבציה להתחסן - שגם כך נראית בירידה.