הידוק הסגר הולך ומתקרב, תוכנית מענקים חדשה אושרה: ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הודיע הערב (שני) בפתח ישיבת הממשלה, כי בכוונתו לכנס את הממשלה שוב ב-48 השעות הקרובות על מנת להכריע בסוגיית הידוק הסגר, זאת על מנת להוריד את נתוני התחלואה בקורונה שעולים באופן מדאיג בשבועות האחרונים. הממשלה אישרה בישיבה תוכנית מענקים חדשה לעסקים, עליו סיכמו נתניהו, שר האוצר כ"ץ וגנץ. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מיליוני החיסונים שאנחנו הבאנו לארץ הציבו את ישראל במקום הראשון בעולם ביציאה מהקורונה", אמר נתניהו, "אני עושה הכל כדי שנוכל להמשיך לחסן בקצב המהיר. במקביל, אכנס את הממשלה ב-48 השעות הקרובות כדי לקבל החלטה על הידוק הסגר, במאמץ אחרון למיגור המגפה. בזכות מיליוני החיסונים וסגר קצר ומהודק, אנחנו נציל חיים רבים ונהיה הראשונים בעולם לפתוח את הכלכלה". 

במהלך הישיבה, הזהיר שר הבריאות, יולי אדלשטיין: "אם לא ננקוט בצעדים הכי קשים שאפשר - אנחנו נגיע למצב של איטליה". לדבריו הצטרף השר יובל שטייניץ: "כל יום שעובר - המוטציה הבריטית ממשיכה להשתולל בארץ. בגלל התקווה שהחיסונים יועילו, אנחנו נגרום לאסון כמו שקרה בבריטניה ואירופה. הסוסים הבריטים ברחו מהארווה. לא הגבנו לא לפני שבועים ולא בימים האחרונים. אם לא נעשה סגר קצר אבל מהיר כולל מערכת החינוך, נשלם ביוקר על הסיפור הזה. הזמן כאן הוא קובע ולכן אני אומר את זה עכשיו ולא בקבינט הקורונה". 

משטרה (צילום: דוברות המשטרה)
בדרך לסגר מלא כבר בימים הקרובים? | צילום: דוברות המשטרה


שר הביטחון בני גנץ הדגיש בישיבה את חשיבות סוגיית החינוך: "אני חושב שצריך לקדם את חיסוני המורים מהר ככל הניתן ולהימנע ככל שניתן מפגיעה במערכת החינוך. אם ניאלץ לפגוע במערכת החינוך, כדאי שנעשה את כל הפעולות הנדרשות יחד עם המורים על מנת למצוא את האופן שבו אנחנו מפצים במשך לימודים נוסף את התלמידים שכל כך נפגעו".

 
בריאיון ל"שש עם" אמר סגן שר הבריאות, יואב קיש, שיש לסגור את מערכת החינוך כדי להילחם בעליית התחלואה: "צריך לקחת בחשבון את המוטציה הבריטית שאנחנו מאוד מודאגים ממנה. אנחנו לא יכולים לקחת עוד צ'אנס, חייבים לשים ברקס. שוחחתי עם ראש הממשלה אתמול בערב, הוא עם מערכת הבריאות בעניין של סגירת החינוך והעסקים. כן או לא גנים - נדע בדיון".

תוכנית הסיוע החדשה: כמה כסף יקבל כל בית עסק? 

"אני מביא היום עם שר האוצר הצעה לתת מענקים נוספים לעצמאים ולבעלי העסקים בהיקף של למעלה מ-2 מיליארד שקלים ועוד אלפי שקלים לכל בעל עסק שנפגע בתקופת הקורונה", הוסיף נתניהו בפתח הישיבה. "בנוסף אנחנו גם מאריכים את תקופת ההחזר של הארנונה. הכסף הזה יקל מיידית על העסקים ותוך זמן קצר נפתח את כל המשק ונצא סופית מהמשבר". 

לדבריו, בעקבות החיסונים הודיע בנק ישראל שתחזית ההתכווצות של המשק ירדה מ-6% במקור ל-3.5%: "זה סימן טוב. ישראל מובילה את העולם גם ביציאה מהקורונה הבריאותית וגם ביציאה מהקורונה הכלכלית. אני גם מודה לשר הביטחון שנותן את ידו למאמץ הזה עכשיו ואני מקווה שיעבירו אותה בכנסת במהרה". 

בעלי עסקים קטנים שנסגרו בגל השני (צילום: החדשות 12)
בעלי עסקים שנפגעו יקבל מענק נוסף | צילום: החדשות 12

"רשת הביטחון הכלכלי עובדת אבל עכשיו דרוש סיוע נוסף", אמר שר האוצר ישראל כ"ץ, "אנחנו מעוניינים לסייע כדי להביא לפתיחה מהירה של הכלכלה. התוכנית הזו מדויקת - והיא באה לצד תוכנית הלוואות נרחבת שתובא בימים הקרובים ותקל אף היא. אנחנו מפרידים בין עניינים פוליטיים לבין הצורך לסייע לאזרחי המדינה ואני מודה לשר גנץ על הסכמתו".

לפי תוכנית הסיוע החדשה, עסקים קטנים (עד 300 אלף שקלים) יזכו למענק של 3,000-9,000 שקלים כתלות בהיקף הפגיעה. יתר העסקים (מעל 300 אלף שקלים) יזכו ל-50% מהמענק הממוצע של העסק ועד 50 אלף שקלים. 

המדרג שנקבע לקבלת המענק: מחזור/ פגיעה בהיקף של 25%-40% יקנו לעסק קטן 3,000 שקלים, פגיעה בהיקף של 40%-60% יקנו לאותו עסק 5,000 שקלים – ומחזור/ פגיעה של 60% ויותר – 9,000 שקלים מענק. המימון למענקים אלה יבוא על חשבון המענקים שצפויים במאי-יוני 2021.