מסר מתריס נוסף: האדמו"ר מויז'ניץ ואחד מבכירי הרבנים של אגודת ישראל, הרב ישראל הגר, הורה הערב (שבת) לחסידיו לפתוח מיד את כל תלמודי התורה. האדמו"ר קרא לחסידיו שלא להתעמת עם המשטרה והדגיש כי הכתובת למי שמוחה על כך: "אם יש בעיה שיבואו אליי‎‎". את הדברים ביקש הרב לפרסם ב"המודיע", הביטאון הרשמי של סיעת אגודת ישראל, עמה הוא מזוהה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הלימודים זה חיוני, כל המוסדות יהיו פתוחים", אמר האדמו"ר לחסידיו. "אין להתחיל עם המשטרה, רק להסביר להם בכבוד שזה חיוני עבורנו. אני מבקש שלא יחסירו אף מילה מדברי בעיתון מחר. למי שיש בעיה יש כתובת אחת: הרב הגר, רחוב תורת חיים 4".

תלמוד תורה פתוח
תלמוד תורה פתוח. ארכיון

בשעות הערב התברר כי דבריו לא יתפרסמו בעיתון - כך לפי גורם ב"המודיע". עוד נמסרה הבהרה חריגה מבית האדמו”ר שבה נכתב: "כפי שהודיע מרן האדמו”ר שליט”א כמה פעמים, יש לשמור על הוראות הרפואה, מפאת סכנת הנגיף המשתולל בחוצות מסוגים שונים, ולהקפיד שלא יזיקו לאחרים בשום צורה, וכן בצורך להתחסן מפני הנגיף כדברי הרופאים".

עוד נמסר כי "דברי האדמו”ר שליט”א בסעודה שלישית באו לבטא כאב רב על אשר מצאו לנכון להמשיך בפעילות מקומות רבים שהוגדרו כחיוניים משום מה, ולעומת זאת הורו לסגור מוסדות החינוך ללימוד תורה לתינוקות של בית רבן שהעולם מתקיים בהבל פיהם. נחזור ונדגיש את דברי תורתנו הקדושה ‘ונשמרתם מאד לנפשותיכם’ ואין בכך כל שינוי".

הרב הגר, מבכירי האדמו"רים בישראל, מיוצג בכנסת ה-23 על ידי ח"כ יעקב טסלר מיהדות התורה. מוסדותיו היו פתוחים השבוע באופן כזה או אחר, אך כעת הם צפויים להיפתח באופן מלא. נתניהו שוחח איתו השנה מספר פעמים בטלפון  כדי לשכנעו לשתף פעולה עם הסגרים. הפעם האחרונה היתה לפני שבועיים בלבד. לפני שבעה חודשים הם אפילו נפגשו בבלפור ערב חתימת ההסכם הקואליציוני עם יהדות התורה.‎

נתניהו עם האדמור מויז'ניץ
נתניהו והאדמו"ר מויז'ניץ באוקטובר האחרון

שר הביטחון בני גנץ התייחס לדבריו של האדמו"ר מויז'ניץ בריאיון לחדשות סוף השבוע: "אני חושב שהמאבק בקורונה הוא מאבק משותף וקריטי לכל אזרחי ישראל וכולם צריכים לנהוג באחריות". עוד הוסיף: "אנחנו מחכים כבר שבועיים ויותר לכך שהחוק לשוויון בקנסות והגדלת הקנסות והגברת האכיפה. צריך לתת כלים למשטרה ולמערכת המשפט להתמודד עם האירוע. זה לא מספיק ששולחים אנשים לתוך בני ברק".

גנץ הוסיף והדגיש כי אסור שיהיה דין אחד לבני ברק ודין אחר לראשון לציון והרצליה: "אני חושב שזה חמור מאוד ועל זה אני נאבק". גם השר אדלשטיין הגיב לדברים ואמר: "אני מגנה כל הפרה. לצערי לצד ההקפדה של רוב הציבור, אצל כולם יש חריגות. האכיפה צריכה להתקיים ללא הקלות וללא עצימת עין לאיש".

ממונה הקורונה במגזר החרדי, אלוף במיל' רוני נומה, אמר בשבוע שעבר בתדרוך לתקשורת כי הוא מעריך ש-15% ממוסדות הלימוד במגזר עדיין פועלים למרות הסגר. נומה העריך כי אם הממשלה תאשר את הארכת הסגר, גם פתיחת מוסדות החינוך במגזרי החרדי תתרחב.

 

ביום חמישי בערב תקפו חסידי ויז'ניץ-מרכז, השייכת לאחיו של האדמו"ר, בלשים של המשטרה שאכפו את הנחיות הקורונה בבני ברק וצפויים לקיים אירוע המוני בהמשך הלילה. המתפרעים השליכו אבנים לעבר הרכב, ניפצו את שמשותיו וניקבו את הצמיגים.

בהמשך ניסו המתפרעים לפתוח את דלתות הרכב ולפגוע ביושביו, והשוטרים נאלצו להזעיק כוחות תגבור למקום. בעקבות האירוע החריג, הגיעו למקום עשרות שוטרים כדי לפשוט על ישיבה בחסידות ויז'ניץ-מרכז, כשהם משליכים רימוני הלם. במהלך פעילות המשטרה נעצרו 6 חשודים בגין הפרות סדר.

ההתרחשויות בבני ברק גררו שורת תגובות חריפות מכל קצות הקשת הפוליטית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, גינה את האירוע האלים: "אני מגנה בכל תוקף את האלימות כלפי כוחות משטרת ישראל שפעלו בבני ברק ומחזק את ידי גורמי האכיפה שדואגים לשמור על תקנות משרד הבריאות שמצילות חיים. אנו נפעל ביד קשה נגד מפרי החוק, בראש ובראשונה נגד מי שהרים את ידו נגד השוטרות והשוטרים שלנו. אני קורא לכל אזרחי ישראל, בלי יוצא מן הכלל - שימרו על ההנחיות!".

_OBJ

גם השר לביטחון הפנים, אמיר אוחנה, גינה בחריפות את האירועים: "האלימות הפרועה שראינו הערב בבני ברק היא פשע נבזי וחילול השם בידי נבלים ברשות התורה. היא לא תעבור בשקט. התגובה בוא תבוא, ומהר. אני מגבה ומחזק את השוטרות השוטרים הנושאים על גבם את המשימה הקשה וכפוית הטובה של המאבק בהתפשטות נגיף הקורונה, אכיפת החוק והסדר, והמלחמה בטרור ובפשיעה".

שר הפנים אריה דרעי מסר כי "האלימות הקשה הערב בבני ברק, של מספר פורעים נגד שוטרים שהגיעו במסגרת תפקידם לאכוף את הסגר - חמורה ומקוממת. צריך לעצור את הפורעים ולפעול נגדם בכל חומרת הדין. חייבים לשמור על ההנחיות ולהציל חיים. זה בנפשנו!".