פרסום ראשון: 76 רופאים ורופאות פרסמו אמש (שני) מכתב חריף במיוחד, שבו הם יוצאים נגד מדיניות הממשלה שלטענתם מפעילה "לחץ משמעותי" על אזרחים להתחסן נגד קורונה ותוקפים את הסנקציות המוטלות על האזרחים שבחרו לא להתחסן נגד הנגיף ועל הפרת הפרטיות והחירויות של אזרחי המדינה.

לקריאת המכתב המלא לחצו כאן

"אנו, הרופאים והרופאות בישראל החתומים מטה, מכל שדרות העשייה הרפואית - בקהילה, בקופות החולים, בבתי החולים הציבוריים ובמערכת הבריאות הפרטית - מוחים בזאת כנגד הפגיעה המופרזת באזרחי ישראל ובזכויותיהם במסגרת המאבק בקורונה", כתבו הרופאים.

"פגיעה זו כוללת כעת - בנוסף להטלת סגרים, מגבלות תנועה, איכון, סגירת מקומות עבודה והשבתה של מערכת החינוך – גם הפעלת לחץ משמעותי על אזרחים להתחסן כנגד קורונה, תוך איום באובדן מקום עבודה או בהרעה משמעותית של תנאי עבודה", הוסיפו.

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
הרופאים מוחים בחריפות נגד הסנקציות על מי שלא התחסן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

"עוד אנו מוחים על החוק שעבר השבוע בחופזה, שמאפשר העברת פרטים רפואיים סודיים לרשויות שאינן רפואיות מבלי לקבל את הסכמת המטופל. החוק נוגד את רוח חוק זכויות החולה, המגדיר כי אין למסור מידע רפואי ללא הסכמת המטופל (סעיף 20א' בלשון החוק)". 

"בימים אלו נשמעות קריאות, שטרם עוגנו בחקיקה, לאפשר למנוע לימודים או עבודה על בסיס סטטוס ההתחסנות לקורונה. מהלך כזה יהווה פגיעה אנושה בחירויות פרט - ודגל שחור מתנוסס מעליו", הבהירו במכתבם, "אנו סבורים שמתפקידנו להתריע על המדרון החלקלק והמסוכן שמדינת ישראל דוהרת בו של פגיעה בזכויות ונטילת חירויות. איננו רשאים עוד לשתוק". 

הרופאים קוראים לחשוף את פרוטוקולי הקורונה 

הרופאים הבהירו במכתבם שימשיכו לפעול לפי הצהרת הרופא של ההסתדרות הרפואית העולמית, בה חברה גם ההסתדרות הרפואית הישראלית – לפיה תכובד עצמאותו וכבודו של המטופל: "אנו קוראים להקפיד כי עיקרון הסודיות הרפואית יישמר גם בכל הנוגע לסטטוס ההתחסנות של כל אחד ואחת בכל עת". 

עוד הם קראו להנגשה מלאה של כל הפרוטוקולים הממשלתיים הנוגעים לקורונה ולהסרת החיסיון על ההסכמים שנחתמו עם חברת התרופות 'פייזר' ולהפסקת השימוש ב"טכניקות של הפחדה ושיסוי אוכלוסיות זו בזו ,שאין דבר בינן לבין רווחת ובריאות הציבור". 

"אנו קוראים לחדול באופן מיידי מכל אבחנה בין אנשים על סמך סטטוס התחסנות, אבחנה שאין מאחוריה הצדקה רפואית, וגורמת לשיסוי חברתי פסול וקשה. כמו כן אנו קוראים להפעלת מערך הסברה מכבד, נהיר, שקוף ועקבי שיבוסס על ידע ולא על פחד", סיכמו. 

אחת מיוזמות המכתב אמרה ל-N12: "התארגנו כמה עשרות רופאים בארץ נגד הכפייה והפגיעה בריבונות האדם על גופו ונגד ההפחדה. אנחנו קבוצת רופאים שהתאגדה כבר בסוף 2020 כדי להביא מחאה כנגד צעדי הכפייה שננקטים כחלק מהמאבק במגפת הקורונה".