שאלת הנוגדנים: ברקע מבצע החיסונים הגדול שנמשך בישראל ובעולם, חברי צוות תעדוף החיסונים בארגון הבריאות העולמי בדרישה חדשה - לחסן גם אסימפטומטיים - לאחר שהתברר כי ישנה עלייה בסבירות שתוצאות הבדיקות החיוביות שגויות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על רקע ההתרעה, פרסם ארגון הבריאות העולמי השבוע הודעה בנושא, שבה הדגיש כי "במקרה שתוצאות הבדיקה אינן מתאימות לתמונה הקלינית (אסימפטומטיים) יש לבצע בדיקה חוזרת".

עוד עלה מהתזכיר של הארגון, כי בבדיקות מטוש שנערכות באזורים בהן רמת התחלואה נמוכה הסבירות שהתוצאות החיוביות שיתקבלו שגויות - גדולה יותר מאשר באזורים עם תחלואה גבוהה. כלומר, הסיכוי שנבדק נטול תסמינים יאובחן באופן שגוי כאסימפטומטי ויישלח לבידוד שלא לצורך גדול יותר בתל אביב ובעתלית, בהן התחלואה עומדת על 6% - לעומת בני ברק ודלית אל-כרמל, שבהן התחלואה גבוהה יותר (כ-20%).

"הבדיקות אמורות לסייע לאבחנה ויש להתייחס אליהן בהקשר הנכון. מומלץ לציין את מספר הסבבים (מידת הרגישות) לפיהם נקבעה בדיקה חיובית", הוסיפו בארגון הבריאות העולמי.

משרד הבריאות עדכן הערב (שבת) כי שש נשים הרות שאושפזו לאחרונה במצב קשה נדבקו במוטציה הבריטית ("הווריאנט האנגלי"). בדיקות הדיגום והריצוף הראו כי מתוך שבע נשים הרות, כולן נדבקו במוטציה מלבד אחת .7,316 נשאי קורונה נוספים אובחנו אתמול, ועוד 1,632 מחצות ועד לשעות אחר הצוהריים. מדובר ב-8.8% מהבדיקות שהתגלו כחיוביות, מתוך יותר מ-85 אלף בדיקות שתוצאותיהן התקבלו אתמול - ירידה קלה לעומת הימים האחרונים.

עד כה חוסנו 2,492,196 ישראלים במנה הראשונה - מתוכם 9,104 היום. 939,827 ישראלים כבר חוסנו במנה השנייה, וחלקם כבר מוגדרים "מחוסנים". יותר מ-17 אלף מהם חוסנו מחצות ועד הערב. 

קופות החולים מכבי, כללית ולאומית הודיעו אתמול (שישי) על הרחבת מבצע החיסונים הלאומי  גם לקבוצת תלמידי התיכון, זאת לאחר דיון נרחב שהתנהל בנוגע לתעדופם ביחס לקבוצות גיל אחרות. הקטינים מתבקשים להגיע למתחמי החיסונים בליווי הוריהם או בליווי אישור בכתוב בצירוף תעודת הזהות של אחד מההורים. חיסון תלמידי התיכון צפוי לאפשר את קיומן המתוכנן של בחינות הבגרות בעונת החורף, וכן להקל על הליך הגיוס לצבא עם סיום שנת הלימודים הקרובה.