מבצע החיסונים ייעצר? משרד הבריאות עדכן את קופות החולים כי החיסונים מפייזר שיגיעו בקרוב ישמשו את אלו שקיבלו את המנה הראשונה. פגישה פנימית נערכה היום (ראשון) במשרד הבריאות, ובה נאמר שבשבועיים הקרובים צפויים להגיע כמאות אלפי חיסונים - אך הם ישמשו לצורך מתן המנה השנייה. בתוך כך, ל-N12 גם נודע כי משרד הבריאות הנחה את קופות החולים להתחיל לחסן עם החיסונים של חברת מודרנה: ככל הידוע, לא מדובר בקריאת מצוקה מדומה במטרה להעלות את הביקוש לחיסונים‎.‎

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

המשמעות היא שיש חשש שמיליון וחצי ישראלים, שהם בטווח הגילים המותר לחיסון (גיל 16 ומעלה), לא יוכל לקבל חיסון. בכירים במשרד הדגישו שכרגע נעשים מאמצים מול פייזר, אך עדיין לא ברור אם יצליחו להגדיל את כמות החיסונים.

עוד עדכנו הבכירים כי חיסונים ממודרנה יגיעו במשלוח גם השבוע וגם במחצית מרץ, אלא שלא מדובר בכמויות גדולות ולכן לא בהכרח הם ייתנו מענה - ולמרות זאת הוחלט להתחיל להשתמש בינתיים גם בחיסונים האלה. חברת אסטרהזניקה עדכנה שיש עיכוב במשלוח ועדיין אין מועד לקבלת החיסונים בישראל.

 

חיסון, חיסונים, קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
2,881,825 ישראלים חוסנו במנה השנייה. תמונת ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בכירים במערכת הבריאות אמרו: "כדאי להתחסן בהקדם כי כל הקודם זוכה. כי יש סיכוי שלא יישארו חיסונים. כרגע חלק מהמשלוח יילך קודם כל למי שכבר קיבל מנה ראשונה. כרגע עם המשלוח הבא של פייזר נגיע למיליון חיסונים אך יהיו עוד מיליון וחצי שלא יחוסנו".

נכון להיום, 4,250,643 ישראלים קיבלו חיסון לקורונה, מהם 2,881,825 קיבלו גם את המנה השנייה. מיליון וחצי ישראלים מעל גיל 16 שיכולים להתחסן - טרם עשו זאת. פרויקטור הקורונה פרופסור נחמן אש אמר היום בתדרוך כי החיסון הוא הכלי היעיל ביותר למניעת המגפה: "הפיתרון לתחלואה הוא החיסון. לכו להתחסן - בכל גיל, בדגש על נשים בהריון, בדגש על אוכלוסיה מעל גיל 50. החיסול יעיל ומגן והוא עדיף לאין ערוך על פני המחלה, זה ברור לכולנו".

על חיסון נשים בהיריון אמר הפרויקטור כי "הגענו למסקנה שגם מבחינה ביולוגית וגם מבחינת העדויות על פי המחקר הכללי שנעשה - לא אמורה להיות בעיה לחסן נשים בהריון. לנוכח התחלואה הקשה של נשים בהריון אין ספק שעדיף להן להתחסן. אנחנו קוראים להן להתחסן ואנחנו חושבים שזו הדרך היחידה כדי להתמודד עם התחלואה הקשה של נשים בהריון".