ראש הממשלה נתניהו נועד היום (חמישי) במשך כשעה וחצי עם אנשי עולם התרבות, אחד הענפים שספג את המכה הקשה ביותר בשל הגבלות הקורונה. במהלך אותה פגישה נתניהו הודיע לראשונה כי הוא מוכן לפתוח את אולמות התרבות והמופעים - כבר בעוד שבועיים מהיום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בפגישה שנועדה למזער את הנזקים שספג הענף נכחו אנשי ועד הפעולה, בהם גם המפיקים אלירן ברדוגו וגיא בסר. באותה פגישה אמר ראש הממשלה כי הוא נערך לכך שהתפוסה המרבית באולמות תהיה 75%. כך לדוגמה, אולם בתיאטרון הבימה שבו יש 1,000 מקומות ישיבה - יוכל להכיל 750 איש.

עוד הוסיף נתניהו כי הצופים יורשו להיכנס לאולמות בתנאי שיהיה בידם דרכון ירוק - וכל מי שעבד בדיקה שלילית 72 שעות לפני ההצגה. ככל הנראה, בשלב הראשון יחויבו הנוכחים לעטות מסכות. ביום ראשון הקרוב יקיימו הצוותים המקצועיים שולחנות עגולים כדי להביא ליישום מיידי בעוד שבועיים.

קורונה בישראל - כיכר הבימה בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
תיאטרון "הבימה" בימי הקורונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

בתוך כך ועל רקע ההודעה הזאת, ועדת השרים לקורונה אישרה לאפשר קיום משחקי כדורגל וכדורסל בליגות הבכירות, "תוך שמירה על הנחיות משרד הבריאות". נוסף על כך, תתאפשר הפעלת מקום לאימון ספורט, לרבות בריכות שחייה, המשמש בעבור אימון של ספורט מקצועי או בעבור תחרות של ספורטאי מקצועי. ההחלטה תיכנס לתוקף בתוך 24 שעות.

לפני כשבוע הוצגו לראש הממשלה המודלים לפתיחת המשק, והשאלה המרכזית הייתה מתי מכניסים לפעילות את הדרכון הירוק ועל אילו ענפים הוא יוחל. במשרד הבריאות מסמנים את ענפי התרבות, הספורט והאירועים, ככאלה שקל יחסית לשלוט על כמות האנשים שנכנסים לכל מקום.

הבעיה המרכזית היא שבעוד שבוע אומנם יהיו מאות אלפי אנשים שחוסנו במנה ראשונה ושנייה, אבל עדיין יהיו גם מאות אלפים שלא - וגם להם יצטרכו לתת זכויות שוות לחלוטין, ולאפשר להם לקחת חלק באותם אירועים. השוויון יתאפשר באמצעות בדיקות קורונה שלילית – ובמשרד הבריאות חוששים מהצפת המערכת.

אמפי שוני מואר באדום כמחאה על סגירת עולם התרבות
אמפי שוני מואר באדום כמחאה על סגירת עולם התרבות

לפני כשבוע נרשמה מתיחות בעולם התרבות, לאחר שהוכרז על מתווה בסך 70 מיליון שקלים בתום פגישה בין ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ ליוצר ולזמר אביב גפן. לטענת חברי ועד הפעולה אלירן ברדוגו, גיא בסר, יוסי שוורץ, עופר שטרית, אלי לוי ולינדה אביטן, "המתווה הכלכלי שהוצג הינו מתווה מחורר אשר נותן מענה לפחות מ-20% מהעוסקים בתחום לעומת 80% מאנשי התעשייה שלא עובדים מזה כ-10 חודשים" – והם הביעו את התנגדותם אליו.

חברי ועד הפעולה הוסיפו: "אנו דורשים מראש הממשלה שר האוצר ושר התרבות פגישה רצינית ומקצועית לאלתר, יחד עם נציגי התעשייה ולהוביל מתווה תמיכה כלכלי אמיתי שייתן מענה ל-250 אלף אנשי תעשייה שיסייע ויתמוך בחזרה אמיתית לעבודה תחת מתווה פתיחה ראוי יעיל ורחב".

פגישת הממשלה עם נציגי עולם התרבות (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
פגישת הממשלה עם נציגי עולם התרבות, אוגוסט | צילום: קובי גדעון , לע"מ

מנגד, גפן פירט בהודעה שפרסם בעמוד האינסטגרם שלו מה קדם להכרזה על המענק: "לפני שבוע היה לי טלפון מחסוי. על הקו היה בנימין נתניהו. הוא ביקש שניפגש. אחרי יומיים נסעתי לירושלים וישבנו לדבר, בפעם הראשונה בחיי. השיחה לא הייתה קלה לי. הפגישה לא הייתה קלה לי. אבל היא הייתה מאוד חשובה לי".