הפעימה הרביעית נמשכת - בשורה לישראלים שמחכים לפתיחת המעבר לסיני: לאחר דיון שהתקיים היום (שני) בין משרד התיירות, הפנים, רשות האוכלוסין ומשרד הבריאות ננקבו שני תאריכים סופיים לפתיחת הגבול עם סיני - כך נודע ל-N12. מעבר טאבה צפוי להיפתח בקרוב תחת מגבלות התו הסגול, שיאפשרו להכניס ארצה 320 איש ביום - וכעת בדיונים מנסים להגיע לתאריך שיוסכם על כל משרדי הממשלה, וגם על השלטונות במצרים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לידינו הגיע המתווה שמצביע על שני התאריכים אפשריים: חמישי הקרוב (25 במרץ), כלומר אחרי הבחירות ולקראת החג, כפי שדחפו שרת התיירות אורית פרקש הכהן וסיעת כחול לבן במועד שהשלטונות במצרים כבר הביעו נכונות לפתוח - או ביום שני, כפי שדורשים במשרד הבריאות.

במשרד הבריאות מבקשים לדחות את הפתיחה לשני, חול המועד, במטרה להעביר בחלון הזמן הזה תקנות חדשות שיגבילו את הכניסה לסיני והיציאה מישראל רק למחוסנים ומחלימים, כלומר רק למבוגרים בעלי תו ירוק בלבד וללא ילדים.

סיני (צילום: ליאור קפלן)
תותר כניסה ל-320 נוסעים ביום | צילום: ליאור קפלן

הסיבה לבקשה של משרד הבריאות היא שבניגוד לנמל התעופה, קשה יותר לאכוף את חובת הבידוד בעבור אלו שחוזרים דרך לסיני, והסיבה העיקרית לכך היא שבאילת אין כמעט יכולת לחזור ללא תחבורה ציבורית. עם זאת, הם יצטרכו להביא סימוכין משפטיים שיצדיקו את דחיית הפתיחה ליום שני.

בין אם ביום חמישי ובין אם בשני - כך יראה המתווה לפתיחת סיני:

  • רכישת אגרת נוסע יוצא תתבצע באופן מקוון - לצורך ניטור כמות נוסעים יוצאים/נכנסים
  • שעות פעילות המסוף בתחילת המתווה: א'-ה', 5 ימים בשבוע 8 שעות ביום
  • לא תתאפשר מעבר כלי רכב פרטיים
  • קיבולת שעתית: ע"פ הנחית התו הסגול- 50% מהתפוסה
  • חובת הצגת בדיקת PCR מ-72 השעות האחרונות ע"י הנוסעים
  • ביצוע בדיקת PCR נוספת בכניסה לישראל‎
  • בהתחשב בסעיפים הנ"ל ובעובדה כי יש להימנע מהיווצרות התקהלויות אסורות לפי תקנות התו הסגול,
  • הקיבולת השעתית של המסוף שלא פעל בשנה האחרונה, תהיה של כ-40 נוסעים בשעה - כלומר 320 נוסעים נכנסים ביום

הדרישה מהחוזרים, כפי שעולה בדיונים במשרד הבריאות, היא למעשה שיבצעו שתי בדיקות PCR - אחת 72 שעות לפני החזרה ואחת בישראל. את הבדיקה במצרים יוכלו לבצע החוזרים בבתי חולים בנואיבה או בשארם א-שייח' ועלותה 35 דולרים. את התשובה הם יקבלו במייל או יצטרכו לחזור לבית החולים, ובקבוצת "אוהבי סיני", של ישראלים שנוהגים לבקר בחצי האי, מבקרים את ההחלטה בטענה שמדובר במעבר יבשתי ולכן אין היגיון לבצע שתי בדיקות בשתי המדינות ושאפשר להסתפק באחת בלבד במעבר הגבול.

נואיבה (צילום: Iryna Yanchukovich, shutterstock)
תיפתח בקרוב לישראלים. נואיבה | צילום: Iryna Yanchukovich, shutterstock

"לאחר הטמעת תהליכי עבודה והכשרת עובדים אשר שהו בחל"ת ניתן יהיה להעלות את כמות הנכנסים המטופלים", נכתב במתווה שעליו דנים משרדי הממשלה. במתווה גם מצוין כי לאחר הטמעת תהליכי עבודה והכשרת עובדים ששהו בחל"ת, ניתן יהיה להעלות את כמות הנכנסים המטופלים. מדרגה נוספת שתגדיל את הכמות עוד יותר תתאפשר בעוד כמה חודשים, לאחר שיגויסו ויוכשרו עובדים חדשים וכן ובכפוף להנחיות שיהיו תקפות.

גיא שילה, מקבוצת "אוהבי סיני" מסר כי "פסיקת בג"צ המכסות שהטילה הממשלה על הגבלות כניסה ויציאה פגות, והממשלה החליטה שלא להאריך את התקנה הספציפית שסגרה את מעבר טאבה. מבחינה חוקית מעבר סיני אמור להיפתח אוטומטית במוצ"ש בחצות. ברור לכולם שנדרשים ימים ספורים לבצע את הפתיחה הפיזית ואין שום מניעה שהפתיחה תתבצע רק מחר, ההגבלות שהוצעו במתווה קשורות להגבלות שננקטו קודם לכן, מרגע שבג"ץ פסק שאינן חוקתיות, אין מקום להגבלה כלשהי, יחד עם זאת אנו מבינים שבימים ספציפיים בשנה רצוי לווסת את מספר העוברים בגבול כמו בערבי חג ומוצאי חג".