מבחוץ זה נראה כמו עוד אתר בנייה בבני ברק, אבל כשעולים לאחת הקומות שמהן בוקע קול עמום של ילדים, מבינים שהפועלים שעובדים במרץ על שיפוץ המוסד אינם אלא הסוואה להפרת ההנחיות שמתקיימת מתחת לאף של המשטרה. וזה מתרחש על רקע הביקורת הגוברת בדבר אכיפה שונה בערים חילוניות עם תחלואה נמוכה והקנסות הרבים הניתנים, אל מול הערים החרדיות, שם קורה ההפך. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

התיעוד של המורה והתלמידים בבני ברק מגיע אחרי דיווחים יום-יומיים על הפרות שיטתיות וממוסדות של תלמודי התורה, שנסגרו בהוראת הרב קנייבסקי, ונפתחו, חלקם - יש האומרים גם כן בהוראתו.

המורה שלימד במוסד וצולם על ידינו נראה נבוך. אל מול המצלמה הוא השפיל פנים, והשיב במלמול לשאלות הקשות מדוע הוא מלמד בעוד שמאות אלפי תלמידים אחרים, ממגזר אחר, יושבים בבית. 

בשלב כלשהו, אחרי שהשאלות המשיכו להציק, הוא השיב "כן, אני חושב שכן", לשאלה אם זה בסדר לדעתו שעשרות תלמידים יושבים בכיתה ולומדים נגד החוק. גורמים אחרים במוסד החינוכי הזה היו קצת פחות מסבירי פנים. אחד העובדים טרק את החלון כששמע על סיבת הביקור, ואחר הבכירים טען שאינו עונה לשאלות עיתונאים והוביל אל מחוץ למקום. 

מבית הספר נמסר בתגובה כי "למקום הגיעו תלמידים לקחת את ספרי הלימוד שלהם".

גם בערים חרדיות אחרות נפתחו חלק מתלמודי התורה. בתיעוד ממודיעין עילית הבוקר נראים תלמידים נכנסים לבית הספר כבימי שגרה. זה מצטרף להפרות שנמשכות במגזר בתקופה האחרונה ובשיאן החתונה ההמונית שהתקיימה אמש בבני ברק. 

עיתון המבשר, הבוקר
עיתון המבשר, הבוקר

במשטרה ביצעו אתמול לטענתם פעולת אכיפה רחבה יחסית וזימנו לחקירה לפחות 6 מנהלי מוסדות חינוך במודיעין עילית. אך לצד זאת, גורם במשטרה הבהיר כי לא ניתן להציב שוטר מחוץ לכל מוסד חינוכי.

בעיתונות החרדית מודעים לבעיה ולהיקף התחלואה הגדול, ובשורת עיתונים הבוקר הזהירו וקראו לשמור על ההנחיות. ביתד נאמן הליטאי הופיעה קריאה של מועצת גדולי התורה ושל הרב קנייבסקי ללכת להתחסן נגד הקורונה משום ש"החיסון עובד". בעיתון המבשר שמייצג את החסידויות הקטנות (שבהן נרשמו לא מעט הפרות) הזהירו מהיקף התחלואה ודיווחו על פגיעה של הנגיף בנשים בהיריון.