"ההודעה על פתיחת עולם התרבות לא תואמה איתנו": ראש הממשלה הצהיר היום (חמישי) שיפתח את עולם התרבות לאחר היציאה מהסגר השלישי - אלא שבמשרד הבריאות לא שמעו על כך - ומתחו ביקורת קשה על נתניהו. ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה בריאיון למהדורה המרכזית שהתוכנית הזו לא תואמה איתה.   

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בתגובה להצהרת נתניהו, חברים בקבינט הקורונה וגורמים שמעורבים בהליך קבלת ההחלטות במשרד הבריאות מתחו על כך ביקורת קשה: "ההודעה של נתניהו על פתיחת עולם התרבות לא תואמה איתנו ומהווה כרגע סטייה ברורה מאסטרטגיית היציאה שאנחנו נמליץ עליה. מופעי התרבות צריכים לחזור רק בשלב השני של הסגר, ובכפוף למספר מתחסנים גבוה בהרבה". 

בריאיון למהדורה המרכזית, הדגישה ד"ר אלרעי-פרייס שכדאי שהיציאה מהסגר תהיה יציאה זהירה: "אם בעוד עשרה ימים החינוך, המסחר והתרבות נפתחים, נגיע מהר מאוד בחזרה למספרים גבוהים". לדבריה, התוכנית לפתיחת עולם התרבות של נתניהו לא תואמה איתה: "יכול להיות שתיאמו עם מישהו אחר, לא איתי". 

לדבריה, "גם למשרד הבריאות יש תוכנית לפתיחת עולם התרבות - וזה לא משהו שאמור לקרות עוד הרבה זמן, אלא בזמן הנראה לעין - עם תו ירוק ויכולת להראות תעודת מתחסן, החלמה או בדיקות מהירות. אלה דברים שצריך לבנות – לא לפתוח כבר בעוד עשרה ימים". 

מתווה החזרה של עולם התרבות: עד 75% תפוסה באולמות המופעים - ודרכון ירוק  

ראש הממשלה נתניהו נועד היום במשך כשעה וחצי עם אנשי עולם התרבות, אחד הענפים שספג את המכה הקשה ביותר בשל הגבלות הקורונה. במהלך אותה פגישה נתניהו הודיע לראשונה כי הוא מוכן לפתוח את אולמות התרבות והמופעים - כבר בעוד שבועיים מהיום.

בפגישה שנועדה למזער את הנזקים שספג הענף נכחו אנשי ועד הפעולה, בהם גם המפיקים אלירן ברדוגו וגיא בסר. באותה פגישה אמר ראש הממשלה כי הוא נערך לכך שהתפוסה המרבית באולמות תהיה 75%. כך לדוגמה, אולם בתיאטרון הבימה שבו יש 1,000 מקומות ישיבה - יוכל להכיל 750 איש.

קורונה בישראל - כיכר הבימה בתל אביב (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
תיאטרון "הבימה" בימי הקורונה | צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

עוד הוסיף נתניהו כי הצופים יורשו להיכנס לאולמות בתנאי שיהיה בידם דרכון ירוק - וכל מי שעבד בדיקה שלילית 72 שעות לפני ההצגה. ככל הנראה שבשלב הראשון יחויבו הנוכחים לעטות מסכות. ביום ראשון הקרוב יקיימו הצוותים המקצועיים שולחנות עגולים כדי להביא ליישום מיידי בעוד שבועיים.

לפני כשבוע נרשמה מתיחות בעולם התרבות, לאחר שהוכרז על מתווה בסך 70 מיליון שקלים בתום פגישה בין ראש הממשלה נתניהו ושר האוצר כ"ץ ליוצר לזמר אביב גפן. לטענת חברי ועד הפעולה אלירן ברדוגו, גיא בסר, יוסי שוורץ, עופר שטרית, אלי לוי ולינדה אביטן, "המתווה הכלכלי שהוצג הינו מתווה מחורר אשר נותן מענה לפחות מ-20% מהעוסקים בתחום לעומת 80% מאנשי התעשייה שלא עובדים מזה כ-10 חודשים" – והם הביעו את התנגדותם אליו.

פגישת הממשלה עם נציגי עולם התרבות (צילום: קובי גדעון , לע"מ)
פגישת הממשלה עם נציגי עולם התרבות, אוגוסט | צילום: קובי גדעון , לע"מ

חברי ועד הפעולה הוסיפו: "אנו דורשים מראש הממשלה שר האוצר ושר התרבות פגישה רצינית ומקצועית לאלתר, יחד עם נציגי התעשייה ולהוביל מתווה תמיכה כלכלי אמיתי שייתן מענה ל-250 אלף אנשי תעשייה שיסייע ויתמוך בחזרה אמיתית לעבודה תחת מתווה פתיחה ראוי יעיל ורחב".