הצהרת הכוונות של חולדאי - והמתקפה של שרי הבריאות והתרבות: ראש עיריית תל אביב-יפו ויו"ר מפלגת הישראלים, רון חולדאי, הודיע הבוקר (ראשון) שבכוונתו לפתוח את מוסדות התרבות בעיר בחודש הבא לכל מי שהתחסן פעמיים ויש ברשותו דרכון ירוק. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בריאיון לכאן רשת ב' אמר חולדאי שאין בכוונתו לחכות - ואין סיבה לעשות זאת. "בכוונתי לפתוח את אולמות התרבות", אמר, "יש קהל גדול של אנשים מחוסנים עם דרכון ירוק – אין סיבה שמי שהתחסן לא יהיה יכול להגיע לקאמרי. אי אפשר לחכות שנתניהו יפתח את זה יום לפני הבחירות"‎. 

בציוץ בטוויטר הדגיש חולדאי: "בתחילת פברואר אפתח את כל מוסדות התרבות בתל אביב-יפו לכל מי שקיבל שני חיסונים. לא נחכה לממשלה של ביבי-גנץ שלא יודעת לנהל כלום. אצלנו זה מעשים ולא דיבורים. ככה באמת חוזרים לחיים ולא רק עוסקים במסיבות עיתונאים". 


שר התרבות: "מוטב לא להעלות על נס את חשיבות התרבות לצרכי בחירות"

בעקבות דברי חולדאי, הבהיר שר התרבות והספורט חילי טרופר, כי עולם התרבות ייפתח רק במסגרת תיאום עם כלל הגורמים המוסמכים - ולא כחלק מקמפיין בחירות: "כפי שהודענו בשבוע שעבר, עולם התרבות עומד להיפתח ראשון במתווה 'תרבות באחריות' והדרכון הירוק הכולל מתחסנים, מחלימים ונבדקים". 

"אני שמח על כל דמות ציבורית נוספת שבוחרת להעלות על נס את חשיבות התרבות, אך מוטב שזה לא יהיה לצרכי בחירות אלא מתוך תפיסה אחראית ואמיתית", אמר טרופר. "כשמדובר בממלכתיות ובבריאות, אני מציע לכולם להניח את הפופוליזם בצד".

חילי טרופר (צילום: n12)
"עולם התרבות ייפתח בתיאום עם משרד הבריאות". השר טרופר | צילום: n12


"כבר שבועות ארוכים בונה משרד התרבות יחד עם מנהלי מוסדות התרבות והיוצרים הישראלים את המתווה המסודר לפתיחת עולם התרבות, בתל אביב ובכל הארץ ואני שמח שכבר בתקופה הקרובה הוא ייצא לפועל", הוסיף השר. 

"כמעט מיותר לציין שזה יקרה רק בתיאום עם משרד הבריאות ותוך שמירה מוקפדת על הבריאות של המגיעים למופעים. נמשיך לעסוק בעשייה, בהזרמה של מאות מיליוני שקלים למוסדות התרבות, בפתיחה אחראית ובטוחה שלהם. כל מי שרוצה להיות חלק מהתהליך באופן רציני מוזמן בשמחה". 

לא ההתכתשות הראשונה: במשרד הבריאות תקפו את חולדאי 

גם בלשכת שר הבריאות יולי אדלשטיין, תקפו את ראש עיריית תל אביב: "רון חולדאי עושה פוליטיקה על חשבון בריאות הציבור. ההפקרות של רון חולדאי, שהתחילה בחלוקת חיסונים בניגוד להחלטת ועדת התעדופים המורכבת מאנשי מקצוע בלבד, וממשיכה בפתיחת מקומות באופן מסוכן, היא שערורייתית וצריכה להדליק נורת אזהרה לכל אזרח שבריאות הציבור חשובה לו". 

סגן שר הבריאות, יואב קיש, הגיב אף הוא בחריפות לכוונותיו של חולדאי: "בזמן שמדינת ישראל מתמודדת עם עלייה בתחלואה ונלחמת על חייהם של חולים קשים, רון חולדאי ממשיך עם האנרכיה והפופוליזם. קודם חיסונים למורים ועכשיו פתיחת עולם התרבות על דעת עצמו. הניסיונות הפתטיים של חולדאי לקושש קולות על גבם של תושבי ת"א, עלולים לסכן חיי אדם". 

מנגד, בפורום יוצרות ויוצרי התיאטרון בירכו על הודעת ראש העיר חולדאי: "מאות אלפי ישראלים מקבלים בימים אלה את החיסון השני כנגד קורונה, ולכן אין סיבה אמיתית למנוע מהם גישה למופעי תרבות אחרי עשרה חודשים של קיפאון מוחלט. אנו קוראים למוסדות התרבות ולתיאטראות בפרט להיערך בהתאם ולהתחיל לשווק כרטיסים לקהל שכל כך צמא לרגע הזה, ומקווים כי ראשי רשויות נוספים יקבלו החלטה דומה בזמן הקרוב". 

זו לא הפעם הראשונה שבה חולדאי מקבל החלטות שמנוגדות למדיניות משרד הבריאות. בתחילת החודש, נרשמה סערה בתל אביב סביב מרכז החיסונים שהוקם בכיכר רבין: עובדי הוראה הובאו להתחסן בניגוד לעמדת משרד הבריאות, מה שהוביל לסגירה זמנית של המתחם. 

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים (צילום: מרים אלסטר, פלאש/90 )
לא ההחלטה הראשונה של חולדאי שהסעירה את משרד הבריאות | צילום: מרים אלסטר, פלאש/90

בריאיון לחדשות סוף השבוע עם דנה ויס, חולדאי שלל את הטענה שהוביל את המהלך מתוך שיקולים פוליטיים: "ההכרעה להביא חיסונים הייתה של גמזו, אני אפילו לא מנהל אותה. גמזו הרגיש שבשלב מסוים קצב המתחסנים הולך ויורד והוא פנה לעיריית תל אביב 'תביאו מהר את אנשי ההוראה שלכם כי אחרת אני לא גומר את היום', נתתי לו גיבוי כי ההחלטה הייתה נכונה ניהולית ברגע הזה".