משרד הבריאות עדכן אמש (ראשון) שמניין המתים מקורונה בישראל מתחילת המגפה חצה את רף ה-4,000. על פי נתוני התחלואה העדכניים, מצבם של 1,177 חולים מוגדר קשה, מהם 352 במצב קריטי. במקביל, הממשלה אישרה אמש את הצעת משרד הבריאות לחייב את כל השבים מאיחוד האמירויות ומברזיל בבידוד במלונית, כבר החל מהשעה 01:00.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מתוך 71,689 הבדיקות שנעשו בשבת, 7.2% יצאו חיוביות. נכון לאתמול בערב, יש בישראל 81,044 מאומתים, כש-1,945 מהם מאושפזים בבתי החולים. 1,606 מהמאומתים נמצאים במלוניות קורונה, ו-77,493 מאומתים נמצאים בבידוד ביתי.

מצבם של יותר מ-1,150 חולים מוגדר קשה, ומהם 272 מונשמים. מספר הנפטרים עומד על 4,005. בשבת 5,060 בני אדם אובחנו כחיוביים בבדיקת קורונה. מתחילת המגפה נדבקו בישראל בקורונה 548,332 בני אדם.

השבים מאיחוד האמירויות ומברזיל יחויבו בבידוד במלוניות

בתוך כך, הממשלה החליטה אמש כי כל השבים מאיחוד האמירויות ומברזיל יחויבו בבידוד במלונית. ההחלטה התקבלה לאחר שבסוף השבוע האחרון נחשפו ארבעה מקרים של המוטציה הדרום-אפריקנית בקרב ישראלים ששבו מדובאי. עוד החליטו השרים להאריך את חובת הבידוד במלוניות שכבר חלה על מי ששב מדרום אפריקה ומזמביה בעשרה ימים.

במקביל, הוחלט להאריך בשבועיים את חובת הבידוד במלונית לכל מי שחוזר מכל מדינה בעולם, אלא אם הסכים להיבדק עם הכניסה לארץ ולהתחייב לבצע בדיקה נוספת לאחר תשעה ימים. החלטה זו תישאר בתוקף עד ל-1 בפברואר.

מגדלי איתיחאד, אבו דאבי (צילום: Zhukov Oleg, shutterstock)
בידוד במלוניות גם לחוזרים מהאמירויות. אילוסטרציה | צילום: Zhukov Oleg, shutterstock

פרויקטור הקורונה, פרופ' נחמן אש, הביע אתמול חשש מהתפשטות מואצת של הנגיף בעקבות היווצרות המוטציות השונות. "אנחנו ממשיכים להתמודד עם וריאנטים חדשים שנכנסים לארץ דרך שדה התעופה", אמר אש. "בסוף השבוע הגיעו ארבעה מקרים של הווריאנט הדרום-אפריקאי מחוזרים מדובאי. יש 20 מקרים של הווריאנט הזה שנבעו מתוך שבע שרשראות הדבקה". עוד ציין אש כי משרד הבריאות פועל לחייב הצגת תוצאה שלילית של בדיקת קורונה לפני עלייה למטוס לישראל.

בדבריו התייחס הפרויקטור גם למבצע החיסונים הלאומי, שבמסגרתו חוסנו כבר יותר משני מיליון ישראלים. "החל מהיום, מי שהתחסן וחלף שבוע מהחיסון השני שלו, זכאי לפטור מבידוד אם פגש חולה", הכריז אש. "נכון לעכשיו זו ההטבה היחידה עד שנתחיל את השימוש בדרכון הירוק ונפתח את המשק".

בדיקת קורונה בנתב"ג (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
בדיקת קורונה בנתב"ג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

"מבצע החיסונים נמשך במרץ", הוסיף אש. "בשבוע הקרוב אנו מתכוונים להגיע ל-200 אלף מתחסנים ביום בכל קופות החולים יחד. בימים הקרובים תעלה מערכת המחשוב שתאפשר את הפקת תעודת המתחסן. כל אחד יוכל להיכנס ולהפיק את זה לעצמו דרך האתר".

פרופ' אש התייחס גם למצב התחלואה ואמר כי גורמי המקצוע ימליצו על הארכת הסגר בשבוע נוסף: "המחלקות נמצאות ב-85% תפוסה ויש עומס רב על המחלקות הפנימיות. בבתי החולים מורידים ניתוחים כדי להתמודד עם התחלואה בקורונה. יש קושי בפינוי מאומתים מבתי האבות ואנו פועלים להוספת מחלקות כדי לקלוט את החולים מבתי האבות ובתי החולים".

הפרויקטור הבהיר כי העומסים צפויים להימשך גם בימים הקרובים - עד שנראה ירידה במספר המאומתים. "יש האטה בעלייה במספר המאומתים, אבל עדיין איננו רואים השפעה על מספר החולים במצב קשה", הדגיש אש. "מקדם ההדבקה יורד והיום הוא 1.09, לא הגענו ליעד, שהוא מתחת ל-1, אבל הכיוון מעודד".