יו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור, פרופ' חגי לוין, הודיע הערב (שבת) שהוא מתפטר מתפקידו כחבר בקבינט המומחים של פרויקטור הקורונה והאשים את הממשלה בקבלת החלטות מזיקות כתוצאה מלחצים פוליטיים. כעת עם התפטרותו, מעריכים שלוין יצטרף למפלגת תקווה חדשה בראשות גדעון סער. "לנוכח השפל הפוליטי והערכי אני חש מחויבות עמוקה לבחון את הדרך שבה אוכל להשפיע במידה הרבה ביותר לטובת הציבור בישראל", כתב לוין.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במכתב התפטרות ששלח לפרופ' נחמן אש ולבכירים נוספים במשרד הבריאות, הסביר פרופ' לוין את העומד מאחורי החלטתו: "לצערנו, נוכחנו שוב ושוב כי המלצות המומחים בבריאות הציבור נחשבות כקליפת השום עבור הממשלה. המלצות שזכו לתמיכתנו ולקונצנזוס בקבינט המומחים לצמצום ההדבקה והתחלואה בקורונה נדחו, כדוגמת דחיית פתיחת הקניונים. מנגד הוחלט על צעדים מזיקים למרות שקבינט המומחים התנגד להם, כדוגמת פארסת הסגר הלילי בחנוכה, שנדחתה לבסוף בלחץ ציבורי".

סגר קורונה ינואר 2021 (צילום: Yonatan Sindel/Flash90)
פרופ' לוין על הסגר הכללי: "הממשלה, מסיבות פוליטיות צרות, מיאנה לפעול באופן דיפרנציאלי" | צילום: Yonatan Sindel/Flash90

פרופ' לוין הוסיף: "אני, כמו גם רוב מומחי בריאות הציבור בישראל, סבור כי הציבור בישראל נפל קורבן לקונספציה שגויה של מקבלי ההחלטות בדרג הפוליטי. למרות מאמצים שונים שלנו ושל גורמים אחרים במשרד הבריאות לקדם גישת קידום בריאות ובריאות הציבור להתמודדות עם המשבר, גישה זאת לא נוסתה בישראל באופן כוללני. במקום גישה טוטליטרית-משטרתית, צריך היה לפעול בשיתוף פעולה אמיתי ושקיפות עם הציבור, תוך יצירת אמון, סולידריות ומוטיבציה פנימית להקפדה על התנהגות בריאותית זהירה בתקופת הקורונה תוך הפעלת שיקול דעת וניהול סיכונים, אישי, קהילתי ולאומי. למרות ניסיונות שונים גישת בריאות הציבור נדחקה לשוליים".

לוין האשים את הממשלה בקבלת החלטות פוליטיות שמנוגדות להיגיון: "בצד הנחיות הגיוניות ומקובלות, ניתנו מעת לעת הנחיות שרירותיות, חסרות עקביות והיגיון פנימי, אשר נאכפו באופן סלקטיבי על אוכלוסיות שונות. הממשלה, מסיבות פוליטיות צרות, מיאנה לפעול באופן דיפרנציאלי בהתאם לסיכון ולרמת התחלואה באזורים שונים ואוכלוסיות שונות. תזמון הצעדים או היעדרם עורר בקרב הציבור חוסר אמון וחשש כבד לשיקולים אישיים ולא ענייניים מצד הדרג הפוליטי הבכיר ביותר".

"לנוכח גודל השעה", כתב לוין בסוף מכתבו ורמז על המשך דרכו בעשייה הציבורית, "הצורך לרפא את ישראל והאיומים החמורים על בריאות הציבור בתקופה זאת, ולנוכח השפל הפוליטי והערכי, אני חש מחויבות עמוקה לבחון את הדרך שבה אוכל להשפיע במידה הרבה ביותר לטובת הציבור בישראל. לאור זאת אני מודיע על סיום תפקידי כחבר בקבינט המומחים הלאומי של מגן ישראל. במקביל, אעזוב את תפקידי כיו"ר איגוד רופאי בריאות הציבור בישראל".