בנותיה של האם המאושפזת בקרב מול מלאך המוות: קלרה, בת 61, מאושפזת בבית החולים "בילינסון" לאחר שעברה ניתוח וחלה הידרדרות במצבה - מה שהוביל לכך שהרופאים החליטו להרדים ולהנשים אותה. למרות שמחלקת טיפול נמרץ היא המתאימה ביותר עבורה, קלרה נשארת במחלקה הפנימית. כשבנותיה ניסו לברר עם הרופאים מה הסיכוי שתועבר לטיפול נמרץ, התשובות שהן קיבלו היו לא פחות ממטרידות.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הרופאים בבית החולים הסבירו לבנות האוהבות, שגית ושירלי, כי פשוט אין מקום בטיפול נמרץ - אך הן הבינו שעליהן להמשיך ולהתעקש על בריאותה של אמן.

כך קובעים הרופאים מי יקבל מקום בטיפול נמרץ (צילום: N12)
קלרה, מאושפזת בבית החולים בילינסון | צילום: N12

כך נאמר בשיחה של אחת מבנותיה של קלרה עם רופאה מבית החולים:

הבת: "אתמול אמרו לי שיש תרופות שהם (בפנימית) לא יכולים לתת פה, וכן יכולים לתת שם (בטיפול נמרץ), אז את מבינה שמאמא שלי נמנע טיפול?"

רופאה: "אז מחר היא תוצג בשנית (למעבר לטיפול נמרץ)"

הבת: "אבל אולי מחר זה יהיה מאוחר מדי. איך אני יכולה להיות בטוחה?"

רופאה: "את לא יכולה להיות בטוחה. זה בית חולים, אין פה שום דבר בטוח. יכול להיות שמחר יתפנה מקום ומישהי בת 20, חס וחלילה אחרי לידה, תתדרדר, והם ייקחו אותה חד משמעית לפני אמא שלך".

"אני חושבת שהם לא אצבע אלוהים", אומרת שירלי - בוגרת לימודי רפואה בעצמה. "אנחנו באנו לתת רפואה ללא דת, גזע, גיל בעיקר! ופה עושים את הסינון הזה. זה לא המטרה של רופא. צריך לתת צ'אנס שווה לכולם".

בסרטון שצולם במצלמה נסתרת, מתייעצות הבנות המיואשות עם רופא לצד מיטת אמן:

הבת: "אני מרגישה שמוותרים עליה, אני כבר לא יכולה יותר, אני לא יכולה יותר לרוץ (אחרי האחיות)".
הרופא: "אני לא חושב שיש במחלקה חולה שמטפלים בו יותר ממנה".
הבת: "אבל מגיע לה להיות שם (בטיפול נמרץ)". 
רופא: "מגיע לכולם להיות שם. אין מקום, מה לעשות אנחנו בישראל, לא באמריקה, אני מצטער. אני מסכים שהיא צריכה טיפול נמרץ. ברוב העולם אין חולים מונשמים בפנימית, אין דבר כזה".

ביה"ח בילינסון (צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי, חדשות)
בנותיה של קלרה במלחמה על חייה | צילום: ד"ר אבישי טייכר, מתוך אתר פיקיוויקי, חדשות

הרופא ששוחח עם הבת אכן צודק. ברוב המדינות המתקדמות לא מאשפזים חולים מונשמים בפנימיות אלא רק בטיפול נמרץ, ועכשיו כשהקורונה הולכת ודועכת, הבעיות הישנות והמוכרות של מערכת הבריאות הציבורית – עולות וצפות.

"מגיע לאימא שלי צ'אנס לחיות", אומרת שירלי בדמעות. "מגיע לה שיילחמו עליה, צוות שמתאים להילחם במצב שהיא נמצאת".

אחת מבנותיה של קלרה תמיד נמצאת עמה, אולם לטענתן, גם זה לא תמיד עוזר. בסרטון נוסף נראית אחת הבנות מתקשה למצוא רופא שיטפל באמה, למרות ההחמרה במדדים שלה. בטיפול נמרץ הצוות זמין ומיומן יותר בטיפול בחולים מונשמים, אבל במדינת ישראל עדיין אין מספיק מיטות טיפול נמרץ, למרות ההתמודדות עם הקורונה, אז מאשפזים במחלקות הפנימיות.

מבית החולים "בילינסון" נמסר בתגובה: "בית החולים מבין את הרצון של הבנות לעשות את הטוב ביותר עבור אמן, אך לאור מצוקת מיטות טיפול נמרץ הקיימת בישראל עקב מגפת הקורונה, נוצר מחסור ארצי המעמיד מדי יום את הצוותים הרפואיים בפני החלטות קשות, שבהן עליהם לתעדף איזה חולה להעביר לטיפול נמרץ על פי חומרת מצבו".

עוד הוסיפו בבית החולים: "האם מטופלת בחדר טיפול מוגבר שבו הטיפול והניטור הדוקים ונמצאים תחת פיקוח וליווי צמוד של רופאי טיפול נמרץ לבני המשפחה הוצע להעביר את האם למחלקת טיפול נמרץ בבית חולים השרון, והם סרבו. הוצע גם לעבור לבית חולים אחר וגם לכך סרבו. הצוות הרפואי ימשיך לתת את הטיפול הטוב ביותר שביכולתו למען האם".