במשך שנים חשבנו שארוחת הבוקר היא הארוחה החשובה ביותר ביום, אבל אז גילינו שזו לא עובדה אבסולוטית כפי שסברנו לפני. למרות שאנחנו יודעים שלא מומלץ לדלג על אף ארוחה ביום ושעדיף לאכול את כל שלוש הארוחות (ויש גם שטוענים שעדיף לאכול שש ארוחות קטנות ביום) – ארוחת הבוקר היא לאו דווקא החשובה ביותר מכולן. מחקרים מצאו כי דווקא ארוחת הערב חשובה לא פחות ושהשעה שבה אנחנו אוכלים אותה יכולה להשפיע משמעותית על הסיכוי למחלות כרוניות, השמנת-יתר והפרעות שינה.

>> לייק בפייסבוק כבר עשיתם?

בנוסף לכך, ישנם מדענים הטוענים כי לכל אחד מאיתנו שעון ביולוגי פנימי משלו, עם לו"ז משלו. לפי אותה סברה, שעות השינה, כמו גם שעות הערות ותזמון הארוחות שלנו צריכים להיות בהתאם לשעון זה. אנשים שעובדים מהבוקר עד הערב, שצריכים להיות ערניים בשעות היום יזדקקו יותר לארוחת בוקר גדולה ומזינה – ואילו אנשים שעובדים במשמרות לילה סביר להניח שידלגו עליה ולא ירגישו בחסרונה.

בינתיים יוצאים עוד מחקרים שמציגים תוצאות לפה ולשם ונראה שלא נגיע בקרוב להכרעה חד-משמעית בנושא. כעת מחקר נוסף יוצא לטובתה של ארוחת הבוקר – ומספק סיבה די טובה לא לדלג עליה.

המחקר פורסם לאחרונה בכתב העת המדעי The Journal of Nutrition. לפי תוצאותיו, נראה שאכילת ארוחת בוקר יכולה להשפיע במידה מסוימת על המשקל שלנו.

המחקר נערך במשך שלוש שנים על ידי מדענים מהמכון הלאומי לבריאות הציבור במקסיקו והשתתפו בו כ-65 אלף נשים מקומיות. במהלכו, החוקרים עקבו אחר הרגלי האכילה של המשתתפות, שחלקן אכלו ארוחת בוקר מדי יום ואחרות דילגו על ארוחה זו. המדענים ניתחו שינויים במשקל שלהן במהלך שלוש שנים ומצאו כי כ-18 אחוז מהנשים עלו במשקל (עד חמישה ק"ג) בתקופה זו – אך מתוכן, שיעור העולות במשקל בקרב נשים שאכלו ארוחת בוקר היה נמוך יותר ב-7 אחוזים, בהשוואה לאלו שלא.

אוכלת ארוחת בוקר (צילום: VERONIKA Neiman, shutterstock)
יכול לעזור במידה מסוימת לאיזון המשקל | צילום: VERONIKA Neiman, shutterstock

 עוד ב-mako בריאות:
>> הסימנים הפחות ידועים שמעידים על אינטליגנציה
>> זה מה שיקרה לגוף שלכם כשתפסיקו לאכול בשר אדום
>> בעקבות מות בת ה-40: הסימנים שאסור להתעלם מהם

החוקרים הסיקו כי ארוחת בוקר "עשויה להיות גורם תזונתי חשוב לשינויים במשקל". במילים אחרות, נראה כי לארוחת בוקר יש השפעה מסוימת, גם אם לא משמעותית, על המשקל ועשויה למעשה למנוע עלייה במשקל. עם זאת, חשוב לציין כי במחקר צוין רק אם הנשים אכלו ארוחת בוקר – ולא מה הן אכלו לארוחת בוקר. בנוסף לכך, אין פרטים על אורח החיים של המשתתפות במחקר. כך שייתכן שאלו שאוכלות ארוחת בוקר גם עושות פעילות גופנית ו/או מקפידות על אורח חיים בריא וארוחת הבוקר היא לאו דווקא הגורם היחיד שהוביל למשקל מאוזן יותר במשך השנים.

אם בכל זאת השתכנעתם ואתם רוצים להתחיל להקפיד על ארוחת בוקר מדי יום, מה שחשוב לא פחות זה מה הארוחה מכילה ולא רק השעה שאתם אוכלים אותה. הנה כמה רעיונות לארוחות בוקר חורפיות ובריאות שכדאי לנסות.