מהלך מחושב או צעד פזיז? לאחר הרחבת מבצע החיסונים גם לנשים בהיריון וגם למחוסנים, אמש (חמישי) פרסמנו לראשונה כי בוועדה המייעצת למשרד הבריאות בנושא תעדוף החיסונים עשויים להמליץ לאשר חיסוני קורונה לילדים בני 15-12 עוד לפני האישור של מינהל התרופות האמריקני. ההחלטה בנושא צפויה להתקבל בשבועות הקרובים, אולי כבר בסוף אפריל או בתחילת מאי.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורמים בוועדה סיפרו ל-N12 כי ברגע שיגיעו נתונים על בטיחות החיסונים במסגרת הניסוי של חברת "פייזר" בקרב ילדים ונוער בגילים 12 עד 15, הם יקיימו דיונים בנושא אישור חיסון כלל הנוער בארץ. גורמי מקצוע בוועדה הצהירו בפנינו שלא יחכו לסוף הניסוי כדי לקבוע את יעילותו והדגישו שההנחה היא שהחיסון יעיל.

משמעות הדבר היא שברגע שיגיעו תוצאות ראשוניות בנוגע לבטיחות החיסון לנערים, ייתכן שהדבר יספיק בשביל ועדת תעדוף החיסונים. נדגיש כי עד כה חוסנו בישראל 200 ילדים בטווח הגילים 15-12, זאת מכיוון שהם שייכים לקבוצות סיכון רפואיות. מסתמן כי העובדה שלא דווחו מקרי תופעות לוואי בקרב 200 מתחסנים אלה, תהיה שיקול משמעותי בוועדת תעדוף החיסונים ואף ייתכן שתטה את הכף לטובת אישור חיסון הנוער הצעיר.

לפני כשבועיים התראיין קיילב צ'אנג, נער אמריקני בן 12 שהשתתף בניסוי של חברת "פייזר", וסיפר על התהליך והתחושות. "הרגשתי קצת תופעות לוואי כמו כאבי ראש, אבל הם חלפו אחרי כמה ימים", סיפר לרשת CNN. אביו ריצ'רד, רופא ילדים, סיפר מדוע דחף את בנו להשתתף בתהליך: "רציתי שהוא ירגיש שהוא יכול לעשות משהו משמעותי וספציפי במהלך התקופה הזאת".