בדרך לשיא בנתוני התחלואה - אמירות קשות נגד מקבלי ההחלטות: בסוף השבוע הראשון של הסגר השלישי נתוני התחלואה בקורונה מוסיפים לטפס, ורבים מאזרחי המדינה יעידו שההגבלות לא באמת מורגשות בשטח. בכירים במשרד הבריאות תקפו אמש (שישי) את מדיניות הממשלה, טענו שרמת התחלואה מחייבת סגר הדוק בהרבה - והפנו אצבע מאשימה כלפי הדרג הפוליטי. לפי הערכת המצב שהתקיימה הבוקר, בשבוע הבא תהיה עלייה משמעותית במספר המאומתים - ובגל הנוכחי אף נשבור את השיא בנתוני התחלואה. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"פוליטיקאים פופוליסטים חסרי אחריות הגדילו במעשיהם את התפוסה במחלקות הקורונה והעלו את מספרי התמותה", תקפו במשרד הבריאות - והבהירו מדוע בעצם לא מחמירים את הסגר כבר עכשיו על אף התחלואה הגואה. "הם העדיפו ועדיין מעדיפים את התדמית שלהם בציבור - במקום את בריאות הציבור". 

בכירים במשרד הבריאות (עיבוד: N12)
בכירים במשרד הבריאות נגד הממשלה | עיבוד: N12

אחד ממקורות הדאגה העיקריים במשרד הבריאות מגיע מהמגזר החרדי. מנתוני התחלואה האחרונים עולה כי 42% מהמאומתים מאז שהחלה המגפה בישראל הם מיישובים חרדיים. עוד עולה כי בשבועיים האחרונים בלבד קפץ מספר המאומתים החרדים פי 5.

נתונים נוספים שממחישים את מידת התחלואה במגזר החרדי - והדאגה במשרד הבריאות נוגעים ליחס התמותה מהמחלה. בקרב חרדים בני 65 ומעלה, 75 בני אדם לכל 10,000 איש מתים מהנגיף, בעוד שמגזר הכללי מדובר ב-21 נפטרים בלבד לכל 10,000 איש. 

אנשים במסיכות ליד תחנת אוטובוס בירושלים (צילום: Alex Eidelman, shutterstock)
עלייה בתחלואה במגזר החרדי | צילום: Alex Eidelman, shutterstock

החקירות האפידמיולוגיות שבוצעו במגזר מלמדות שרוב אירועי ההדבקה קרו באירועים משפחתיים בימי החנוכה ובשמחות שמקיימים שם מתחת לרדאר. אחד הכלים למיגור ההתפרצות הוא לנסות ולהשפיע על דעת הקהל באמצעות הסברה לקראת החיסונים ומתן מידע על הצורך להישמר מהמגפה בישורת האחרונה שלה. 

במשרד הבריאות דורשים להחמיר את ההגבלות: מערכת החינוך במוקד 

לנוכח הנתונים המדאיגים, במשרד הבריאות צפויים להציע לקבינט הקורונה לסגור את מערכת החינוך חוץ מהגנים, כיתות א'-ד' וי"א-י"ב, לצמצם משמעותית את פעילות מקומות העבודה ולהדק מגבלת המרחק. ההצעה הזו יכולה לבוא לאישור הקבינט רק לאחר יום שלישי, 10 ימים לפחות מהטלת הסגר, המועד הראשון שבו ניתן לבדוק האם חל שינוי כלשהו ברמת התחלואה.

ההנחה היא שהצעה שכזו לא תקבל רוב בקבינט ולא תקבל את אישורו: בכחול לבן, שעדיין מהווים חלק מהממשלה הפריטטית, גם בימי ממשלת המעבר הללו, לא מוכנים לשמוע על הידוק הסגר. הם טוענים שישראל מצויה במציאות אחרת שבה כבר יש חיסונים, ועל כן צריך לשנות את הקריטריונים שעל פיהם מקבלים החלטות על סגירת המדינה. לדבריהם, יש עוד מספיק זמן לקבל את ההחלטה על סגר הרמטי ואין צורך לשדר את הבהילות הזו לציבור.