שרשרת הדבקה של נוסע אחד: נוסע שחזר מדובאי ועם נחיתתו אובחן כחולה קורונה גרם להדבקה של 180 ישראלים – כך פורסם הערב (ראשון) לראשונה בתוכנית חיסכון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

במהלך החקירה האפידמיולוגית התברר שהנוסע בא במגע עם מספר רב של אנשים – שלבסוף התברר שהם אכן נדבקו בנגיף. עדיין לא ידוע אם מדובר בהדבקה של אחת מהמוטציות החדשות, אך עד כה מדובר באחת  משרשראות ההדבקה הגדולות ביותר הידועות בישראל.

מי שהיה אמון על החקירה הוא צוות משימות מיוחד של מפקדת אלון בפיקוד העורף. בימים אלה מערך החקירות במפקדת אלון מתמודד עם אלפי חקירות ביום וריבוי נדבקים - ועובד בכל שעות היום על מנת לזהות ולהגיע לכמה שיותר מגעים. בזכות מערך החקירות של מפקדת אלון היה ניתן להגיע לכלל המגעים - ולאור החקירה שנעשתה לחוזר מדובאי ולמאומתים - החוקרים הצליחו להגיע לכלל המגעים.
נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, קורונה, טיסות, טיסה (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
נתב"ג | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בתוך כך, הערב הגיעו אלינו נתונים על 116 ישראלים שחזרו מדרום אפריקה, איחוד האמירויות וברזיל שקיבלו פטור מבידוד במלונית קורונה זאת למרות חובת הבידוד שחלות על החוזרים ממדינות אלו.

חלק מהם אומנם שוחררו על פי ההנחיות, אך חלקם שוחררו מהבידוד במלונית רק בגלל שהתעקשו והתפרעו – כך סיפר ל-N12 בכיר במשרד הבריאות. גם עובד ברשות שדות התעופה העיד בפני N12: "כל אחד שמרים את הקול בוועדות חריגים - ישר שולחים אותו לבידוד ביתי".

רק נדגיש כי על פי מסמכים פנימיים - כ-70% מהנוסעים שחוזרים מחו"ל הפרו את הנחיות הבידוד בשבועיים האחרונים.