כיתות שמתגלים בהן חולי קורונה במגזר החרדי לא נסגרות? נתוני התחלואה בקורונה מזנקים בתקופה האחרונה - ושיקוף ממשי לכך ניתן לראות בנתונים שמגיעים מהיישובים החרדיים, שם אחוזי ההדבקה גבוהים למדי. אחת הסיבות לכך היא ככל הנראה עקב כך שכיתות לימוד במוסדות שונים במגזר החרדי לא נכנסות מיד לבידוד אחרי שמאותר בהן תלמיד מאומת לנגיף.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אם לתלמיד חרדי בירושלים סיפרה ל-N12: "הפסקתי לשלוח את הילדים השבוע. יש אפס השגחה ומחדלים מטורפים. מורה נדבק - ובמקום לסגור את חדר המורים ולהכניס לבידוד את כל הצוות, הם המשיכו ללמד. וככה הדביקו את כל המורים ועשרות תלמידים מבית הספר". 

מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
חשש מהמתרחש בחלק מהכיתות במגזר החרדי (למצולמים אין קשר לנאמר) | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לדבריה, "הבן בכיתה ח' חזר וסיפר לי שבכיתה ז' היה חולה מאומת. שלחו לבידוד רק את הילד שיושב לידו והשאר נשארו ללמוד. שני המלמדים של התלמיד בכתה ח' - חולי קורונה. אף ילד לא נכנס לבידוד כי המנהל היה בתוך קפסולה, והמפקח -ממשיך ללמד אותם, אבל לא מתוך בית הספר אלא מבית כנסת סגור ליד". 

קרוב משפחתו של תלמיד במוסד אחר העיד אף הוא על התופעה במגזר, שהיא אמנם לא רוחבית - אך כזו שמתרחשת ומספיקה כדי לעורר דאגה במשרד הבריאות: "בתלמוד תורה היה מורה שחלה. במקום לסגור את הכיתה הביאו מורה חלופי - וכמובן שזה גרם להתפרצות משמעותית בכיתה". 

הערכה: הרבנים ישקלו סגירה של מערכת החינוך - אם תוגבל בזמן 

עקב העלייה החדה בתחלואה, הממשלה ככל הנראה תאשר השבוע את הידוק הסגר - וייתכן שהחלטה כזו תכלול גם את סגירת מוסדות הלימוד. הנחת העבודה אומרת שהחרדים לא יסכימן לשום סגירה של מוסד לימודי, אלא שגורמים שמתווכים בנושא בין משרד הבריאות ובתי הרבנים מעריכים שניתן להגיע להבנות בנושא. 

תלמוד תורה "ברכת אברהם" סלונים (צילום: N12)
מוסדות חינוך במגזר החרדי ייסגרו אף הם? | צילום: N12

המפתח להסכמה חרדית לסגירת מוסדות הלימוד נעוץ בכך שהסגירה תהיה לתקופה מוגבלת. אם תהיה הודעה מראש מתי חוזרים ללמוד והסגירה לא תוגדר כ"סגירה עד להודעה חדשה" - גם מוסדות הלימוד במגזר החרדי צפויים להיסגר, בהסכמת הרבנים. בסתיו האחרון המדינה לא הבהירה עד מתי ייסגרו המוסדות - וזה מה שגרם לתרעומת בקרב החרדים ומה שהוביל את הרב קניבסקי להורות על חזרה ללימודים.  

  הרב חיים קניבסקי
פתח להידברות. הרב קניבסקי

לאחר שהגורמים הרלוונטים לסוגיה, ובהם קבינט הקורונה, שרי הממשלה וועדת החינוך של הכנסת, אכן יחליטו לסגור את מערכת החינוך כולה - הרבנים ידונו בנושא ויגיעו להחלטות. בפעם הזו, כאמור, קיים בסיס להידברות שעשוי להוביל לסגירה זמנית גם של מוסדות הלימוד החרדיים. בהקשר הזה, קרא מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, להחיל את אותו דין על כולם.