שר הבריאות יולי אדלשטיין הביע היום (ראשון) אופטימיות באשר להמשך מבצע החיסונים ואמר כי במרץ רוב מי שירצה להתחסן יוכל לעשות זאת. לצד זאת, בהתייחס למצב התחלואה הנוכחי הבהיר השר כי "אנחנו בהתפרצות קשה יותר ממה שהיה בספטמבר" ואמר באופן חד משמעי ש"אין מנוס מסגר מלא כולל סגירת בתי הספר". נציין כי ההחלטה על סגר (שבדיעבד התבררה כמחורר ביותר) התקבלה כבר לפני שבוע וחצי, ומגבלת התנועה ל-1,000 מטרים נכנסה לתוקף בשבוע שעבר בדיוק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

את הדברים אמר אדלשטיין בביקור במרפאה של קופת חולים כללית בנצרת, במסגרת סיור חיסונים בערי הצפון: מגדל העמק, נצרת, נוף הגליל, עפולה ובית שאן. "אנחנו רואים עליה בהיענות לחיסונים במגזר הערבי, רואים כאן תור במרפאה", אמר השר בהתפעלות. "כבר 16 אחוזים מהחברה הערבית התחסנו במחוז ואנחנו מקווים שהמגמה תימשך".

עם זאת, אמר אדלשטיין, "אנחנו בהתפרצות מאוד קשה, כנראה במצב קשה יותר ממה שהיינו בתחילת ספטמבר. לא יהיה מנוס מצעדים קשים. נבוא עם דרישה לסגר מלא לפרק זמן של שבועיים. צריך לתת לתחלואה הזאת מכה אחת חזקה וביחד לצאת לדרך חדשה". 

קורונה, ישראל, סגר שלישי, שוק, רחוב (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
אנשים ברחובות ב"סגר" השלישי | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

אדלשטיין התייחס גם ליחס של העולם למבצע החיסונים הישראלי: "שואלים אותי מכל העולם איך ישראל עושה את זה. הסיבות הן שנערכנו בזמן, חתמנו בזמן עם החברות המובילות, ושכנענו אותן שאם יתנו לנו את החיסון, קופות החולים יידעו לתת את החיסון בזמן קצר ביותר, וזה בדיוק מה שקורה. יותר ממיליון אנשים התחסנו. קשה להאמין אבל אנחנו עשרה אחוז מכלל המחוסנים בעולם".

לדבריו, "תוך פרק זמן של חודשיים-שלושה נוכל לחסן את כל האוכלוסייה שיכולה. אני מעריך שעד סוף מרץ, תחילת אפריל רוב מי שירצה להתחסן יוכל להתחסן ואז נוכל להגיע לפתיחה רחבה במשק ובתרבות. נחיה בשגרה כמו שאנחנו כל כל מתגעגעים".

אדלשטיין גם תקף את הרעיון, שהוצע על ידי פרופ' גרוטו ומקודם בבריטניה, שלפיו ניתן לדחות את מועד המנה השנייה של החיסון ולחסן יותר אנשים בחיסון אחד: "במדינת ישראל לא תהיה מדיניות של חיסון אחד. אנחנו מחסנים אוכלוסייה בסיכון. החיסון המלא מגיע אחרי 2 מנות. לא נעשה חצי עבודה. העמדה החד משמעית של מערכת הבריאות היא שתי זריקות. כל מי שקיבל תור לזריקה השנייה יבוא ויקבל אותה".