"יש בהחלט סיבה לאופטימיות": תוצאות ראשוניות של מחקר סרולוגי שנחשפו היום (שני) מראות כי לאחר קבלת מנת החיסון השנייה, נרשמה בקרב המתחסנים עלייה של פי שישה עד עשרים בכמות הנוגדנים לנגיף. זאת, לעומת כמות הנוגדנים שהייתה להם אחרי המנה הראשונה. המחקר נערך על עובדי בית החולים שיבא תל-השומר והראה שהרוב המוחלט מהמשתתפים בו, 98% מהם, פיתחו נוגדנים ברמות מספקות. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות
 
עוד עולה מהמחקר הסרולוגי כי שני עובדים בלבד פיתחו רמות נוגדנים נמוכות, העומדות על 1 עד 4 ובשני המקרים מדובר בעובדים עם דיכוי המערכת החיסונית. המחקר נעשה על 7,106 עובדי שיבא שקיבלו את המנה ראשונה ו-4,484 שהתחסנו גם במנה שנייה. יצוין כי תוצאות הניסוי מתייחסות רק ל-102 מתוך אלה שקיבלו את מנת החיסון השנייה.

התחסנות נגד קורונה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
התחסנות נגד קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90
חיסון לקורונה (צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90 )
חיסון לקורונה | צילום: אוליבר פיסוטי, פלאש/90

פרופסור גילי רגב יוחאי, מנהלת היחידה לבקרה ומניעת זיהומים במרכז הרפואי שיבא תל-השומר, התייחסה לתוצאות: "אחרי המנה השנייה אנחנו רואים ערכי נוגדנים גבוהים וזה מאוד מעודד. הרוב המוחלט פיתח נוגדנים ברמות מאוד גבוהות. סביר להניח שהאנשים האלה גם לא יהיו נשאים ולא יידבקו, אבל זו לא מסקנה ישירה".

רמת הנוגדנים בקרב המחלימים גבוהה

באשר למחלימים מקורונה, פרופסור רגב יוחאי הסבירה שרמות הנוגדנים שלהם סך הכול נשמרות, ולכן משרד הבריאות החליט כרגע לא לחסן אותם. "זו החלטה ודאי מוצדקת כשאין עדיין חיסונים לכלל האוכלוסייה", אמרה. "האם בשלב הבא נחסן גם אותם? לדעתי זה דבר שכן יש מקום לשקול אותו. מחלימי קורונה שקיבלו במקרה את מנת החיסון הראשונה - ראינו זינוק משמעותי של רמת הנוגדנים בדמם, לכן הנחינו אותם לא לקבל מנת חיסון שנייה". 

התחסנות נגד קורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
התחסנות נגד קורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

יצוין כי תוצאות המחקר תואמות לאלו שעלו מהניסוי של חברת פייזר. "תוצאות הסקר שערכנו תואמות את המחקר של החברה ואף מפתיעות לטובה, מעבר למצופה", הוסיפה רגב יוחאי. "אני מעריכה כי גם תוצאות הסקר של שאר העובדים המשתתפים בו יהיו דומות. יש בהחלט סיבה לאופטימיות".

מוקדם יותר היום, דווח ב-N12 כי משרד הבריאות עדכן שעד כה בוצעו 2.4 מיליון חיסונים במדינת ישראל ל-2.1 מיליון מתחסנים. עוד עלה מהנתונים המעודכנים כי יותר מ-75% מבני ה-60 ומעלה כבר חוסנו. היתר, כ-310 אלף מקבוצת אוכלוסייה זו, טרם התחסנו.