תחזית לא אופטימית: מבצע החיסונים הגדול בישראל אומנם ממשיך להתרחב לאוכלוסיות נוספות, אך התמונה של התחלואה הגדלה בנגיף הקורונה לא מבשרת טובות - וכך גם דוח חדש שפרסמו היום (חמישי) חוקרי האוניברסיטה העברית, שמצביע על כך שצפויה כבר בימים הקרובים עלייה משמעותית בעומס בבתי החולים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

על פי הדוח, נמשכת מגמת העלייה בתחלואה וטרם נצפית השפעה ישירה של החיסון על אוכלוסיות פגיעות. יחד עם זאת, כבר במהלך שבוע הבא אנו צפויים לראות שיפור בתחלואה הקשה היומית, לצד מגמת התייצבות בתחלואה והמשך חיסון האוכלוסייה. 

החוקרים ציינו כי קצב התמותה האיץ לאחרונה, כאשר סיכויי התמותה עלו והזמן הממוצע לתמותה מאשפוז במצב קשה התקצר. המשמעות לכך מורגשת בבתי החולים: מספרי החולים הקשים באשפוז צפויים להמשיך לעלות משמעותית בימים הקרובים, ולהגיע לשיא רק לקראת סוף החודש. זמן השיא תלוי ביכולת לשמר את איכות הטיפול הנוכחית.

בעקבות העלייה הקשה בתחלואה וההערכות לעלייה בעומס החולים הקשים, המליצו החוקרים בדוח להמשיך ולהאיץ את מבצע החיסונים, וכן להיערך להארכת הסגר הנוכחי לפחות בשבוע. לדבריהם, יש להמתין בהחלטה על הארכת הסגר עד ל-21.1, המועד בו ניתן יהיה לוודא ירידה משמעותית בנדבקים מתוך אוכלוסיות שהתחסנו בימים הקרובים.

על המסמך חתומים פרופ' ינון אשכנזי, פרופ' דורון גזית ופרופ' נדב כץ ממכון רקח לפיזיקה יחד עם פרופ' רונית קלדרון-מרגלית ופרופ' רן ניר-פז מבית הספר לבריאות הציבור ורפואה קהילתית באוניברסיטה העברית בירושלים ומבית חולים הדסה.

משרד הבריאות עדכן הבוקר כי ביממה החולפת אובחנו בישראל 9,388 בני אדם כחולים בנגיף הקורונה. מדובר ביום השלישי ברציפות שבו מספר המאומתים חוצה את רף ה-9,000 מאומתים. למרות הצפי בירידה בנתונים בימים הקרובים, במשרד הבריאות שוקלים בכל זאת להאריך את הסגר המהודק שייכנס הערב ליומו השביעי.

מספר החולים המאושפזים במצב קשה ממשיך לרדת באיטיות מאז שלשום והגיע  ל-1,063 בני אדם, מתוכם 273 מונשמים. מספר המתים מנגד, עלה בשיעור גבוה יחסית ובסך הכול מתחילת ההתפרצות מתו בישראל 3,826 בני אדם כתוצאה מסיבוכי הנגיף.

 אחוז המאומתים אמש הוא הגבוה ביותר זה חודש, כך גם לגבי מספר החולים קשה שאומנם היה במגמת ירידה - אך היום כבר עלה חזרה. השבוע הנוכחי טרם הגיע לסיומו, אולם הממוצע השבועי של המאומתים כבר עבר את הממוצע בישראל בשבוע שעבר. היום ממוצע המאומתים השבועי עומד על 7,268, לעומת 7,244 בכל השבוע שעבר.