"יש בסיס להמשך מחקר מדעי בנושא": בית החולים בילינסון הודיע היום (שלישי) כי ערך מחקר ראשוני שבמסגרתו הצוות הרפואי נתן לחולי הקורונה במצב קשה את חומר הקנאבידיול – שמן המופק מקנאביס. במחקר השתתפו 11 חולי קורונה במצב קשה וקריטי במטרה לבדוק את הבטיחות והיעילות של הקנאביס בהפחתת התהליך הדלקתי שפוגע בחולי קורונה ועלול להוביל למותם.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

כתבות נוספות ב-N12:

התוצאות הראשוניות מצביעות על כך ששמן הקנאביס אכן שיפר שורה של סימני דלקת שמופיעים אצל חולי קורונה. שמונה מתוך 11 החולים שהשתתפו במחקר שוחררו לביתם בתוך שבוע או חודש כשהם במצב יציב, אולם שלושת החולים האחרים מתו כתוצאה מסיבוכים מאוחרים של המחלה.

החוקרים ד"ר משה ישורון וד"ר איליה קגן, מבית החולים בילינסון, הדגישו כי מספר החולים המצומצם אינו מאפשר הסקת מסקנות מוצקות באשר להשפעת הקנאבידיול על מהלך המחלה, אך התוצאות המעבדתיות והקליניות הראשוניות מצדיקות את המשך המחקר בקרב קבוצת חולים גדולה יותר. עוד הדגישו החוקרים כי בהמשך המחקר יושוו התוצאות המעבדתיות והקליניות בין קבוצת חולים שתקבל את תרופת המחקר לבין קבוצת ביקורת.

שמן קנאביס (צילום: shutterstock)
צילום: shutterstock

"שבועיים אחרי שהייתי מאושפז במצב קשה השתחררתי וחזרתי הביתה למשפחה שלי"

"לאחר מתן שמן הקנאביס, ראינו שיש ירידה בסימני הדלקת, זה בהחלט מעודד ונותן בסיס להמשך מחקר מדעי בנושא", אמר ד"ר איליה קגן, מנהל טיפול נמרץ קורונה בבית החולים בילינסון. "להפתעתנו, לאחר הטיפול מצבם של חלק מהחולים במצב קשה השתפר וההידרדרות נבלמה - אבל לא ניתן לקבוע בוודאות שהשיפור הוא רק בזכות הקנאביס. כעת נגייס חולים להשתתפות בשלב הבא של המחקר כדי לאסוף נתונים נוספים שיחזקו את המסקנות", הוסיף.

עאמר, בן 58, אושפז במשך 17 יום במצב קשה במחלקת הקורונה והשתתף במחקר. בשיחה עם N12 הוא מספר: "חליתי בקורונה והמצב שלי לא היה טוב. כמעט לא הצלחתי לנשום בעצמי, זה היה מאוד מלחיץ, מאדם בריא פתאום להיות במצב הזה. כשהרופאים במחלקה הציעו לי להשתתף בניסוי הזה ראיתי בזה שליחות של ממש. חלק מהמאמץ האנושי שמנסה לצאת מהמגפה הזאת בכל העולם ובגלל זה הסכמתי. אם זה יעזור ויוביל לתרופה חדשה או כיוונים חדשים אני אהיה יותר משמח. שבועיים אחרי שהייתי מאושפז במצב קשה השתחררתי וחזרתי הביתה למשפחה שלי. אני מודה לצוות הרפואי על הטיפול המסור ומקווה להצלחתם".

נדגיש כי בשנים האחרונות נערכו בבית חולים בילינסון כמה מחקרים קליניים שהדגימו את ההשפעה הממתנת של שמן הקנאביס על תאי מערכת החיסון. שורת המחקרים שנערכו בהובלת ד"ר משה ישורון, מנהל היחידה להשתלות מוח עצם במרכז דוידוף, הראו כי החומר מפחית בצורה משמעותית את התחלואה הדלקתית בחולים שעברו השתלת מוח עצם, תחלואה הנגרמת כתוצאה מתקיפת החולים המושתלים על ידי תאי מערכת החיסון שקיבלו מהתורם.