לקראת אפשרות למתן חיסון לילדים: פייזר הודיעה היום (רביעי) כי החיסון שלה נגד נגיף הקורונה יעיל ובטוח גם לילדים בגילי 15-12. ההודעה סוללת את הדרך לאישור חירום של מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) עבור מתן החיסון גם לילדים מתחת לגיל 16. חיסון אוכלוסייה זו בישראל עשויה להוביל לחסינות עדר ולחיסול כמעט מוחלט של המגפה. משרד הבריאות הודיע כי כאשר יתקבל אישור חירום מה-FDA יחל מבצע החיסונים לצעירים בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מנכ"ל פייזר אלברט בורלא אמר כי הוא מקווה שחיסון הילדים יתאפשר עוד לפני תחילת שנת הלימודים הבאה, כדי לפתוח ב-1 בספטמבר את בתי הספר ללא חשש ולשוב לשגרת לימודים.

בניסוי שביצעה פייזר השתתפו 2,260 נערים מתבגרים, מספר כולל נמוך בהרבה של משתתפים לעומת הניסויים הקודמים בבוגרים. בקבוצה שקיבלה חיסון דמה (פלצבו) נרשמו 18 מקרי הידבקות בקורונה, בעוד שבקבוצה השנייה - שקיבלה את החיסון האמיתי - לא נרשמו כלל מקרי הדבקה. המסקנה, לדברי החברה, היא שהחיסון יעיל ב-100% כדי למנוע מחלה בילדים מתבגרים.

מרכז חיסונים נגד קורונה בצפת (צילום: דוד כהן, פלאש/90 )
Israelis recieve aCovid-19 vaccine, at a vaccination centerl in Tzfat, on February 14, 2021. Photo by David Cohen/Flash90 | צילום: דוד כהן, פלאש/90

בנוגע לתופעות הלוואי, בפייזר מציינים כי הן דומות לאלו שנצפו בקרב האוכלוסייה הבוגרת בגילי 25-16 שקיבלה את החיסון, והן כוללות כאב ראש, כאב באזור החיסון, חום וחולשה. בקרב מקבלי החיסון האמיתי גם זוהו נוגדנים בדמם חודש אחרי מתן החיסון, בדומה לבוגרים. 

כעת מתכוונים בפייזר להגיש בקשה לאישור חירום של ה-FDA ושל סוכנויות הבריאות האחרות בעולם על מנת שיתקבל בשבועות הקרובים ומתן החיסון יתאפשר מוקדם ככל האפשר, עוד בטרם ישובו ללימודים.

במשרד הבריאות מסרו בתגובה להודעת פייזר כי "כאשר יתקבלו האישורים הרגולטוריים הנדרשים (EMA ,FDA) שהחיסון יעיל ובטוח לילדים, יחל תהליך החיסון בכפוף למלאי החיסונים, כפי שנהגנו בחיסונים בישראל מגיל 16 ומעלה".

איגוד רופאי הילדים בארץ בירך על התוצאות הראשוניות מהתחסנות הילדים. יו"ר האיגוד, פרופ' צחי גרוסמן, מסר: "אנו משוכנעים שבקשת אישור חירום שתוגש ל-FDA תאושר בתוך מספר שבועות וילדי ישראל יוכלו לקבל את החיסון בביטחון מלא. אנו קוראים להורים לילדים עם מחלות רקע לפנות כבר עכשיו לרופא הילדים שבעקבות נוהל במקרים חריגים יכולים להתחסן כבר עכשיו. אנו קוראים למשרד הבריאות לאפשר את החיסון לילדים ברגע שיתקבל אישור".