במשרד הבריאות חוששים ומתריעים, נתניהו הורה על צעד חריג בדרך לסגירת השמיים: ראש הממשלה בנימין נתניהו הנחה אמש (שבת) לצמצם את הפעילות בנתב"ג - כך פורסם לראשונה בצ'אט הכתבים של N12. נתניהו הורה על צמצום הטיסות בתוך 24 שעות. הממשלה תתכנס מחר לאשר את תקנות סגירת השמיים למשך 14 יום.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי התקנות החדשות, אם יאושרו, יורשו רק טיסות עם מקרים חריגים (הלוויות, דיפלומטים וכניסת עובדים זרים). טיסות המטען יימשכו כרגיל. בדיון שקיים נתניהו עם שרי הבריאות והתחבורה ובכירים נוספים, סוכם באופן עקרוני על ההגבלות הבאות למשך 14 יום (בכפוף לאישור הממשלה):

• איסור כניסה ויציאה של טיסות נוסעים זרות וישראליות.

• צמצום היתר ההגעה לנתב"ג, כך שיתאפשר רק במקרים חריגים שיאושרו ע"י ועדה בראשות מנכ"לי משרדי הבריאות והתחבורה.

• גיבוש מתווה נפרד למקרים הומניטריים שיצריכו טיסות מיוחדות.

מוקדם יותר אתמול פרסמנו כי נתניהו דרש כבר במהלך סוף השבוע, בתוך 24 שעות, לאשר טיסות רק לצרכים חיוניים, ולא לאפשר גם למי שרכש כרטיסים לפני תחילת הסגר להמריא מישראל. עוד נודע ל-N12, כי בכירים במשרד הבריאות ימליצו לסגור לחלוטין את הקו לדובאי, גם לטיסות עסקיות וכן לתיירות. שרת התחבורה מירי רגב הביעה תמיכה בעמדה זו בדיונים הפנימיים, בעיקר בשל המוטציות שהתגלו שם. בדיון הערב רגב הציעה סגירה מידית של השמיים ל-14 ימים הקרובים ולהביא תקנות בריאות בנושא לאישור עוד הלילה.

בכירים במשרד הבריאות הזהירו גם כי "פתיחת נתב"ג תביא לעיכוב בפתיחת המשק" - כך פרסמנו הערב (שבת) בחדשות סוף השבוע. בכירי המשרד אף מאיימים כי אם יוחלט לאפשר את המשך הטיסות - המחוסנים יחויבו בכניסה לבידוד. 

גורמים שנוקטים בגישה מחמירה יותר במשרד הבריאות הדגישו כי יש להמתין עד למספר של לפחות 5 מיליון מחוסנים לפני שמאפשרים את פעילות נתב"ג - ודורשים לנוכח מספרי התחלואה הגבוהים: לאסור על יציאה לחו"ל מהארץ גם לאחר הסגר, שיסתיים ב-31 בינואר בחצות. ההערכה היא שנגיע ליעד זה בתחילת מרץ, כאשר זה תלוי בהיענות של הציבור. 

בדיקת קורונה, בדיקות קורונה, נתב"ג, נמל התעופה בן גוריון, טיסה (צילום: יוסי אלוני, פלאש/90 )
בדיקות קורונה בנתב"ג, ארכיון | צילום: יוסי אלוני, פלאש/90

אמש הסתמן כי ההגבלות על נתב"ג יימשכו גם לאחר הסגר, כשהמטרה המוצהרת היא לצמצם למינימום את הטיסות. השרה רגב ובכירי משרד הבריאות אמרו בדיונים הסגורים, כי יש לאסור על יציאה לחו"ל, פרט לצרכים חיוניים. בהתאם לכך, כל מי שירצה לטוס לחו"ל - יצטרך לעבור ועדת חריגים. בשלב זה אין כוונה לאפשר יציאה לחופשה ולמטרת תיירות כשהערב מסתמן שאף יהיה לכך אישור משפטי. הדיונים המכריעים סביב הנושא יימשכו גם מחר.

עד מתי עשויות להימשך ההגבלות בנתב"ג? כרגע במשרד הבריאות נמנעים מלקבוע לכך תאריך תפוגה, אך מבהירים כי מדובר לפחות בכמה שבועות. שלשום פרסמנו לראשונה ב-N12 כי בצמרת משרד הבריאות דנו בשאלה אם לבקש מהממשלה להורות על סגירת השמיים לחלוטין.

יו"ר תקווה חדשה, השר לשעבר גדעון סער, אמר: "‏נזכרו לסגור את שער האורווה אחרי שכל הסוסים כבר ברחו. קרוב לשנה (!) בה ממשלת המחדל אפשרה להיכנס לארץ ללא בדיקות ואכיפת בידוד והתעוררה רק לאחר שהגענו ללמעלה מ-4,200 קורבנות בנפש, כאלף מהם רק בחודש האחרון. הכשל הניהולי הגדול בתולדות ישראל חייב להוביל להחלפת האחראי לו: נתניהו".