מפת הרמזור החדשה: למעלה ממיליון ו-800 אלף ישראלים כבר התחסנו נגד נגיף הקורונה, כאשר יותר מ-70 אחוזים מבני השישים ומעלה בישראל כלולים בתוכם, כך דיווח היום (ראשון) משרד הבריאות. לצד זאת, שאלה שמעסיקה רבים במשרד הבריאות היא מהי פריסת נתוני החיסונים ברחבי הארץ?

לצפייה במפת החיסונים המלאה

"רמזור החיסונים" שנוצר על ידי חוקרי הטכניון בשיתוף עם חיל הרפואה מחלק את הערים בארץ לצבעי אדום, צהוב וירוק. הפילוח, שנעשה בהתאם לשיעור המתחסנים ביחס לאוכלוסייה, מספק תשובה לשאלה חשובה זו ובכך משקף את תמונת המצב של מבצע החיסונים הגדול "חוזרים לחיים". 

המפה שיצרו החוקרים גיל כספי, אבשלום דיין, אורן כספי ויעל אשעל מהטכניון וד"ר אבי שינה מחיל הרפואה בצה"ל, מתבססת על נתוני משרד הבריאות וממיינת את המתחסנים לפי גיל ומקום מגורים. המדד, שנועד לסייע ולמקד את מאמץ החיסונים הארצי, נקבע בחישוב שיעור המתחסנים מקרב בני ה-60 ומעלה, מתוך מספרם בעיר או היישוב שנבדק.  

תמונת מצב

ממפת החיסונים עולה כי הערים החרדיות, שסבלו מנתוני תחלואה גבוהים במהלך המגפה, מסווגות גם כעת כערים אדומות עם שיעור מתחסנים נמוך יחסית - כך למשל במודיעין עילית, בית"ר עילית, קריית יערים, בית שמש ובני ברק.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גם במגזר הערבי המצב אינו מזהיר. הערים והיישובים הערביים - נצרת, שפרעם, עוספייה, דאליית אל-כרמל, בית ג'אן ופקיעין שבצפון, נצבעו כולם בצבע אדום ב"רמזור המתחסנים". לעומת זאת, במרכז הארץ ערים רבות הוגדרו ירוקות כמו למשל: תל אביב, רמת גן, רמת השרון, נתניה, בת ים, ראשון לציון ופרדס חנה. 

מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים, הקורונה ביש (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מרכז המתחסנים, חיסון לקורונה, חיסונים, הקורונה בישראל | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

במרכז הרמזור ניצבות הערים אשדוד, מעלה אדומים, מבשרת ציון, קריית גת, נתיבות, טבריה, טירה ואום אל-פחם שהוגדרו כערים כתומות. משמעות הדבר היא שמצד אחד נרשמה היענות למתן החיסון, אך כזו שעדיין טעונת שיפור.

"מבצע החיסונים בישראל הוא מהיר ויעיל" הדגיש ד"ר אורן כספי, שהיה ממפתחי המחקר בטכניון. "שאלנו את עצמנו האם יש הלימה בין שיעור חיסון אזרחים בני 60 ומעלה ביישוב, לבין שיעור התחלואה הפעילה באותו היישוב. יצרנו מדד לצורך מיקוד מבצע החיסונים, שמטרתו להצביע על היחס בין מספר המקרים לנפש ביישוב לבין אחוז המתחסנים המבוגרים שמתגוררים בו".

בין החוקרים שעומדים מאחורי המדד: גיל כספי, אבשלום דיין ויעל אשעל מהטכניון, וד"ר אבי שינה מחיל הרפואה בצה"ל.