עוד 10 ימים של סגר וזהו? שבועיים בדיוק מאז הודק הסגר, פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש אופטימי - וסבור שמעבר להארכת הסגר בעשרה ימים שאושרה על ידי הממשלה, לא יהיה צורך בהארכה נוספת - וניתן יהיה להתחיל לצאת ממנו בקרוב. התחזית של הפרויקטור מגובה בנתונים, שמעידים על ירידה במקדם ההדבקה - זאת למרות שמספר המאומתים היומי והחולים הקשים עדיין גבוה.  

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"הנתונים מעודדים, רואים כבר כמה ימים שיש בלימה של התחלואה ואף ירידה", אמר פרופ' אש בריאיון ל"שש" עם עודד בן עמי, "מקדם ההדבקה ירד מתחת ל-1, אבל ל-0.99 - ואנחנו רוצים שהוא יירד עוד. אנחנו מקווים שהמגמה תימשך ושזה מבשר את זה שלא נצטרך להאריך את הסגר". 

אכיפת הסגר השלישי בסופ"ש (צילום: Miriam Alster Flash90, פלאש 90)
כבישים ריקים בסוף השבוע תחת סגר. ארכיון | צילום: Miriam Alster Flash90, פלאש 90

עם זאת, כאמור, מספר החולים הקשים ומספר המאומתים היומי עדיין גבוהים: "המספרים מעידים על העומס שיש על מערכת הבריאות ועל התחלואה הגבוהה וייקח זמן עד שמספרם של החולים הקשים בבתי החולים יירד. זו הסיבה שביקשנו להאריך את הסגר בעשרה ימים. זה כלי שמוכיח את עצמו וגורם לירידה בתחלואה – והפעם יש לנו גם את ההשפעה של החיסונים ואנחנו מקווים שעל החולים הקשים זה ישפיע אפילו יותר – ושמספרם יפחת". 

הפרויקטור הדגיש בריאיון כי יש חשיבות עליונה לחיסון החולים בסיכון בגילאי 60 ומעלה ואת אוכלוסיית החולים עם המחלות הכרוניות שטרם חוסנו: "אפילו שפתחנו את החיסונים לגילאים יותר נמוכים, אנחנו יושבים עם קופות החולים כדי לדעת איך אנחנו מגיעים לחולים הללו". 

על הצהרת ראש הממשלה נתניהו, לפיה מוסדות ואירועי התרבות ייפתחו בעוד שבועיים, אמר פרופ' אש: "אני שמח על כך שאנחנו בדרך לפתוח את אירועי התרבות, נעשה זאת בצורה אחראית ומבוקרת. העיתוי לא נקבע בצורה מדויקת ונחליט עליו במסגרת התוכנית השלמה של היציאה מהסגר. חשוב מאוד שהדברים ייעשו בצורה אחראית ולא יגרמו לעלייה בתחלואה".