מנכ"ל חברת פייזר, אלברט בורלא, התראיין אמש (חמישי) ל"המהדורה המרכזית". בורלא הסביר מדוע נבחרה ישראל להיות המדינה הראשונה בעולם שתתחסן, שיבח את מערכת הבריאות הישראלית, והתחייב כי ישראל תמשיך לקבל חיסונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"ידענו שיהיה טוב עבור האנושות אם תיבחר מדינה אחת שבה נוכל להדגים מה חיסון האוכלוסייה יכול לתרום לבריאות האנשים בה, וגם לכלכלה – כי ניתן יהיה לפתוח מחדש את המשק", אמר בורלא. "כמובן ששוחחתי עם כמה ראשי מדינות, ביניהם עם נתניהו, והוא שכנע אותי שישראל היא מקום עם תנאים נכונים לניסוי".

בורלא מנה את הסיבות בגללן בחרה פייזר בישראל כמדינת הפיילוט לפרויקט החיסונים העולמי: האוכלוסייה הקטנה יחסית, מערכת הבריאות ואיסוף הנתונים באמצעות קופות החולים – "לא להרבה מדינות יש מערכת כזו", וציין גם את הניסיון הישראלי בניהול משברים בגלל המצב הביטחוני בו היא נמצאת. "הימרנו על ישראל, אנחנו שמחים מאוד כי האופן שבו ביצעתם את זה הוא מעבר למה שדמיינו".

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
החיסון נגד קורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מנכ"ל פייזר התייחס למאבק התאמת החיסון לווריאנטים השונים שמתפתחים ברחבי הגלובוס: "הגדרתי מטרה לצוות שלי שנהיה מסוגלים לפתח חיסון מותאם לווריאנט חדש שיוגדר כמדאיג בתוך 100 ימים". בורלא הרגיע ואמר כי כרגע הווריאנט היחיד שיש להתעסק בו הוא הדרום אפריקני, כיוון שחיסוני פייזר יעילים מאוד כנגד הווריאנט הבריטי: "80 אחוזים מהחולים בישראל נדבקו בווריאנט הבריטי, והתוצאות היו נהדרות".

כשנשאל בנוגע למועד תחילת מתן החיסונים לנגיף עבור אוכלוסיית הילדים, ענה בורלא: "אני מאמין שזה עניין של שבועות עד שנשלח בקשה ל-FDA, ואני מאמין שהם יפעלו מהר מאוד כך שבתוך חודש יהיו לנו חדשות בנוגע לילדים. בקרוב נתחיל לבצע מחקרים בגילי 5-11 באמצעות רופאי ילדים, אשר יושלמו עד סוף השנה. כך נוכל לחסן את כל הגילים במערכת החינוך".

החיסונים - והפוליטיקה

בורלא התייחס לביטול ביקורו בישראל: "רציתי מאוד להגיע השבוע בגלל יום השנה למגפה, שחל היום. התכוננו לזה זמן רב. אני חשבתי שזה יהיה מדהים אם אגיע קודם כול למדינה שאני אוהב, אני הרי יהודי וישראל היא מקלט עבור היהודים, לכולנו יש קשר מיוחד אליה, וגם התאריך. אבל הנסיעה הייתה די מסובכת, כי היא לא הייתה אמורה להיות רק לישראל אלא גם למדינות אחרות. הלוגיסטיקה לא הייתה מושלמת, אז החלטנו שאני אשאר פה".

חיסון לקורונה (צילום: יונתן זינדל, פלאש/90 )
החיסון נגד קורונה | צילום: יונתן זינדל, פלאש/90

מנכ"ל פייזר שיתף שקיבל מכתבים רבים שבהם ביקשו ממנו לא להגיע לפני הבחירות, ושקיבל גם מכתבים רבים שאמרו לא להקשיב למכתבים הקודמים ולבוא. "התפקיד שלי הוא לא לעשות פוליטיקה, יש לי אפס כוונה להתערב בפוליטיקה, במיוחד במדינה שאינני אזרח שלה", אמר בריאיון. "הסיבה שבגללה רציתי להגיע איננה רלוונטית, ואני מקווה שאני אגיע ואפגוש את כולם".

בורלא הגיב לטענת ראש הממשלה נתניהו, לפיה הוא היחיד שיכול לרכוש את החיסונים מחברת פייזר: "כמו בכל החוזים שלנו ברחבי העולם, גם בישראל לא חתמנו על חוזה עם חברה עצמאית או ארגון, אנחנו חותמים על חוזה רק מול סוכנויות ממשלתיות. החיסונים יימכרו לכל מדינה שהיא ללא קשר לזהות המנהיג שלה".