אפקט החיסון: מנתונים ראשוניים שפרסמו הערב (שני) במכבי שירותי בריאות, עולה כי פחות מ-0.01% ממקבלי מנת החיסון השנייה חלו בקורונה. מתוך למעלה מ-128 אלף המתחסנים במנה השנייה, רק 20 נדבקו בקורונה – רובם מעל גיל 55. עם זאת, הערב אנחנו מפרסמים בפרסום ראשון כי שני דיירים בבית האבות משען בחולון, בני 96 ו-82, נמצאו חיובים לקורונה בבדיקה שנערכה 12 יום אחרי מנת החיסון השנייה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אחד מהקשישים שנדבקו לא סובל מסימפטומים ואילו השני סובל מחולשה כללית. מנכ"ל משען עמרי כהן דורש ממשרד הבריאות להמשיך את בדיקות הקורונה לדיירים בבית האבות. "מקרים אלה מצביעים על ההכרח הבלתי מתפשר להמשיך ולבצע בדיקות קורונה עיתיות לכלל הדיירים", כתב כהן לפרופ' נמרוד מימון, ראש מטה מגן אבות ואמהות. אנחנו מבקשים את עזרתך במתן הנחיות על מנת לסייע לנו במלחמה העיקשת בהדיפת הנגיף". בקרב 2,300 דיירי משען, 92% התחסנו במנה הראשונה ובימים הקרובים יחוסנו גם בשנייה. 

ליאל בן יואש מקבל חיסון קורונה
ליאל בן יואש מתחסן לקורונה
מנכ"ל משען עמרי כהן (צילום: ניר קידר)
מנכ"ל משען עמרי כהן | צילום: ניר קידר

מנתונים של אגף מידע ובריאות דיגיטלית במכבי שירותי בריאות עולה כי 20 אנשים בלבד נדבקו בקורונה מקרב 128,600 מחוסנים אשר חלף למעלה משבוע מאז קיבלו את מנת החיסון השנייה. מבין 20 הנדבקים, מרביתם הם מעל גיל 55, מחציתם סובלים ממחלות כרוניות ומחציתם ללא כל מחלות רקע, וחווים מחלה קלה עם תסמינים של כאבי ראש, שיעול, חולשה או עייפות. אף אחד מהם לא אושפז בבית חולים ולא סבל מחום מעל 38.5 מעלות.

במכבי אומרים כי "נתונים אלו ימשיכו להיבדק על בסיס קבוע וידווחו למשרד הבריאות. יוזכר כי נתוני חברת פייזר הצביעו על יעילות של 95% של החיסון בחלוף 28 ימים מקבלת המנה השנייה בקרב 43,000 הנסיינים".