הנתונים על היעילות של החיסונים התבססו עד היום על הערכות וניסויים בלבד, אבל לא ידענו מהי היעילות שלהם ברגע האמת. מכון המחקר והחדשנות של מכבי KSM גילה כי חיסון הקורונה של פייזר יעיל במניעת הידבקות מהיום ה-13 לאחר קבלת המנה הראשונה.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

KSM השתמשו בנתונים האמיתיים של 430 אלף המתחסנים הראשונים של קופת החולים מכבי, ובדקו מה היה אחוז הנדבקים בימים הראשונים אחרי שקיבלו את המנה הראשונה, כשהחיסון עוד לא משפיע. לאחר מכן, הם השוו את הנתונים עם אחוז הנדבקים ביום ה-13 - וגילו שאחוז הנדבקים צנח ב-60%.

אלה בשורות טובות, אבל אסור להיכנס לשאננות. למרות הממצאים המעודדים, עדיין היו מקרים של אנשים שנדבקו למרות שכבר חלפו 13 יום מהמנה הראשונה. החוקרים מדגישים כי גם לאחר קבלת המנה הראשונה יש להמשיך ולשמור על כללי הריחוק החברתי.

עוד מדגישים החוקרים כי כדי לקבל יעילות מקסימלית של החיסון (95%, כפי שהצהירה חברת פייזר) חייבים לקבל את המנה השנייה של החיסון ולהמתין כשבוע לפחות.

בתוך כך,ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, ציינה היום (שלישי) בתדרוך כי "עברנו את הרף של אלף חולים קשים וקריטיים בבתי החולים - 17 אחוז מהם כבר קיבלו מנת חיסון אחת". בהמשך הוסיפה: "כל הנתונים שעליהם אנו מסתכלים, כמו גם כמות האנשים שחלו אחרי שקיבלו מנת חיסון אחת, לא מפתיעים אותנו, כי חייבים לקבל את מנת החיסון השנייה ולא לוותר עליה".