לקראת עיכוב קל במבצע החיסונים המרשים? ישראל שברה שיא עולמי כשחיסנה עד היום כבר יותר ממיליון אזרחים נגד קורונה ומיצבה את מיקומה כמדינה המובילה בעולם במספר המתחסנים לנפש - אלא שהקצב המרשים של מבצע החיסונים צפוי לרדת בקרוב, עקב כך שעדיין לא בטוח שניתן יהיה להקדים הגעה של משלוחי חיסונים נוספים לארץ.   

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

גורם בכיר שמעורב במגעים מול חברות התרופות שמייצרות את החיסונים אומר הערב (שישי) שעדיין אין אור ירוק להקדמת מנות החיסונים הבאות לישראל - והמשמעות היא שבעוד כעשרה ימים, החל מאמצע חודש ינואר, תיווצר האטה מסוימת במבצע החיסונים. 

בקופות החולים ימשיכו לחסן את כל מי שזקוק למנה השנייה של החיסון - אך לא יאפשרו לאנשים שצריכים להתחסן בפעם הראשונה לעשות זאת. ככל הנראה שמדובר יהיה בכמה ימים של עיכוב ולא יותר מכך - ועל פי ההערכות במשרד הבריאות, בעוד חודש מהיום, כבר ניתן יהיה לחסן את כלל האוכלוסייה. 

אלופי העולם בחיסונים (עיבוד: N12)
ישראל במקום הראשון במספר המתחסנים לנפש - בפער ניכר ממדינות אחרות | עיבוד: N12

מתווה החיסונים של משרד הבריאות מדורג באופן כזה שהראשונים להתחסן, אלה שמקבלים את החיסון בימים אלה, הם אנשי הצוותים הרפואיים, מבוגרים בני 60 ומעלה ומי שמצויים בקבוצות סיכון שונות והחיילים וכוחות הביטחון. הבאים בתור יהיו אנשים מתחת לגיל 60 עם מחלות רקע, צוותי חינוך - ולבסוף, כלל האוכלוסייה. 

כך מתנהל המאבק להשגת חיסונים מאחורי הקלעים 

בתוך כך, המאמצים לנסות ולהקדים את הגעת משלוחי החיסונים לישראל נמשכים כל העת: גורם בכיר במגעים מול "פייזר" ו"מודרנה" מספר על קרב מרתק שמתקיים בין גורמי המקצוע לאנשי הדירקטוריון של החברות ולמשקיעים.  גורמי המקצוע רוצים לשלוח לישראל עוד מנות כדי להוכיח שהחיסון יעיל ולראות איך זה צפוי להשפיע על המשק.

חיסון לקורונה (צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90)
גורמי המקצוע בחברות התרופות מעוניינים לשלוח לישראל עוד חיסונים | צילום: אוליבר פיטוסי, פלאש 90מנגד, חברי הדירקטוריון מספקים שהם מקבלים תלונות על כך שישראל מקדימה את כל העולם. הם חוששים שההעדפה הזו לישראל עלולה לבוא על חשבון פוטנציאל של שווקים גדולים יותר בעתיד – וזו דאגה כלכלית בעיקרה. בישראל מנסים להיאחז בדעה של גורמי המקצוע ולנסות לשכנע את החברות לשלוח לכאן כמה שיותר חיסונים.