"אנחנו נצא מהסגר אבל יהיו מוקדי תחלואה משמעותיים": ברקע מגמת הירידה המתמשכת במספר החולים ובשיעורם מסך הבדיקות לאורך הימים האחרונים, הציגה היום (ראשון) ד"ר שרון אלרעי-פרייס את תוכנית היציאה מן הסגר, שסעיפיה פורסמו כבר במהדורה אמש ומובאים כאן בהמשך. לדבריה, ההיגיון האפידמיולוגי של השלבים הללו הוא שמקומות פתוחים שבהם יש חשש נמוך להדבקות - ייפתחו כבר בשלבים הראשונים. ולהפך - מקומות סגורים עם אנשים מתחלפים ללא מסכה - ייפתחו בשלבים האחרונים.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו לא חושבים שהגענו ליעד עדיין", אמרה ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות בתדרוך על ההשפעה של הסגר. "נראה את הנתונים מחר ומוחרתיים והם יהיו יותר מייצגים ממה שהיה בסוף השבוע. הייתה עלייה קבועה בחולים הקשים עד הסגר ועכשיו זה מתייצב. יש סימנים ראשוניים שיש שליטה במגפה". 

קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה (צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP)
קורונה בישראל - בית ספר במבשרת ציון חוזר לשגרה | צילום: EMMANUEL DUNAND, AFP

לדבריה, "בנינו עם השר ועם מומחים אסטרטגיה כדי למנוע את הסגר הבא. יש 9 שלבים לתוכנית. בשלב מאוחר נגיע למסחר ולקבלת קהל, צימרים ובתי תפילה". 

אלרעי-פרייס התייחסה גם לפתיחת בתי הספר: "ברור לנו שלא ניתן לפתוח עבודה בלי גנים ואז כיתות א'-ד'. אי אפשר לצאת לעבודה. אנחנו עושים את זה בצורה מדודה וזהירה כדי שלא נצטרך לחזור אחורה. אנחנו חושבים איך לעשות סקר עובדי הוראה כדי להפחית את הסיכון בפתיחת מערכת החינוך". 

טיפול בחולה קורונה בבית החולים מעייני הישועה (צילום: נתי שוחט, פלאש/90 )
טיפול בחולה קורונה בבית החולים מעייני הישועה | צילום: נתי שוחט, פלאש/90

ד"ר אלרעי-פרייס הסבירה על מתווה היציאה מהסגר: "בשלב הראשון של אסטרטגיית היציאה - מגבלת ה-1000 מטר יורדת. אנחנו לא מעוניינים להישאר בסגר בו לאנשים אסור לזוז. לגבי מערכת החינוך, גם אני אמא לילדים בכיתות א' ו-ג' ואני רוצה לדעת מתי הם ילכו לבית הספר. אבל אני יודעת שאסור לקבוע תאריך ולפתוח את הלימודים לפיו. רק לפי המדדים".

ד"ר אלרעי-פרייס נשאלה האם לדעתה הלימודים יחזרו ביום ראשון וענתה: "ביום ראשון הקרוב לדעתי לא. אנחנו כרגע במדדי תחלואה שמקדם ההדבקה לא מתקרב ל-0.8. זאת אומרת אנחנו כרגע לא עומדים במדדי התחלואה שהצבנו לעצמנו ליעד הראשון וזה העיקרון".

אזרחי ישראל באמצע (צילום: מריים אלסטר פלאש 90, פלאש/90 )
אזרחי ישראל באמצע | צילום: מריים אלסטר פלאש 90, פלאש/90

"בין כל שלב לשלב נחכה לפחות שבועיים", אמרה ראש שירותי בריאות הציבור. "ראינו מה קרה בפעם הקודמת שפתחנו הרבה דברים במקביל ואסור לחזור על הטעות הזו. חייבים גם סגר דיפרנציאלי. אם לא נעשה סגר ביישובים אדומים אז מהר מאוד התחלואה תעלה בכל הארץ".

"חתונות והתקהלויות גדולות יגיעו בשלב האחרון כמעט, אמרה ד"ר אלרעי-פרייס. "מוקדם יותר נפתח התקהלויות בכמות של כ-20 איש בשטח פתוח - בין אם זה לחתונה, לבר מצווה או למשחק - אבל לא מעבר לזה".

לפי נתוני משרד הבריאות שפורסמו הבוקר, 887 בני אדם אובחנו אתמול כנשאים של נגיף הקורונה מתוך 12,219 בדיקות שנערכו. אחוז הבדיקות החיוביות עמד אתמול על 7.3% בלבד. מדובר על המשך מגמת הירידה שנרשמה גם ביום חמישי, אז עמד אחוז הבדיקות החיוביות על 9.