כבר כמעט שלושה שבועות שמדינת ישראל כולה נתונה בסגר הדוק ביותר במשך תקופת החגים. עם הגעת חג שמחת תורה, פרויקטור הקורונה, פרופ' רוני גמזו ענה הערב (שישי) ב"אולפן שישי" על כל השאלות הבוערות לקראת פקיעתן של תקנות הסגר בשבוע שעבר. לטענתו, המגמה של ירידה בתחלואה כעת היא חיובית, ואף תואמת את הציפיות שהיו למערכת הבריאות עם הכניסה לסגר.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

"אנחנו רואים ירידה" סיפר גמזו בראיון לדני קושמרו, "אנחנו רואים את זה בכמות המאומתים וגם באחוז החיוביים ואנחנו עדיין מצפים לראות את זה כתופעה מתמשכת. המגמה כרגע ברורה וטובה אבל החגים יוצרים גם ירידה בכמות הבדיקות, וזה מאוד מטריד. הבדיקות הן אמצעי מאוד חשוב לייצר ירידה של מקדם ההדבקה, ברגע שאדם לא יודע שהוא מאומת ומרגיש בריא הסכנה גבוהה שהוא ימשיך להדביק אחרים".

קורונה, אוקטובר 2020, תל אביב (צילום: Miriam Alster, FLASH90)
תל אביב בימי הסגר | צילום: Miriam Alster, FLASH90
מחסומים ראשונים בבני ברק (צילום: N12)
מחסומים בבני ברק בתקופת הסגר | צילום: N12

תקנות הסגר שאושרו טרם ראש השנה פגות תוקף כבר בשבוע הבא, אז טוען גמזו יישקלו ההקלות הראשונות: "אני בהחלט בעד הקלות, התזמון של ההקלות הקרובות ביותר יהיה כנראה בסוף שבוע הבא או תחילת השבוע לאחר מכן. יש מתווה להקלות, אנחנו כן חושבים שיהיו איזורים מסויימים בארץ שלגביהם נצטרך להמשיך את הסגר, ביחס למספר הנדבקים. השלב הראשון בפתיחה לא יהיה בתי ספר, אלא פתיחה מחדש של הגיל הרך וגני הילדים. חזרה ללימודים של ילדים בכיתות א'-ד' תהיה בשלב לאחר מכן, בשלב השני".

 

 

מאז מונה גמזו הוא סופג ביקורת רבה דווקא מתוך הממשלה, כך למשל סביב סוגיית הטיסות לאומן גמזו: "אני לא מתעסק בזה" הגיב גמזו בעקבות ציוץ של יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר. "זה לפעמים מיקי זוהר ולפעמים מישהו אחר, המחויבות שלי זה לטפל בקורונה. יש אנשים שאומרים, כולם חכמים בדיעבד ומוצאים את עצמם בדרך לכותרות. אני מתעסק בזה ועובד קשה כולל סיורים בארץ ובנסיון להבין בדיוק מה צריך לעשות, הקורונה זה נושא מורכב עם אי וודאות ואם מישהו חושב שהוא יודע הכל הוא מבלבל את המוח - הם לא יודעים".

פרופ' גמזו גם התייחס לסערת גילה גמליאל שעל פי החשד שיקרה בחקירה האפידמיולוגית שלה: "לפי הבנתי היה קושי לקבל את כל הפרטים בחקירה שלה", סיפר גמזו. "אני לא רוצה להכנס לזה. אני חושב שמה שהחוקרים קיבלו ממנה היה אי התאמות, ומעבר לזה ניסו יותר ויותר כדי לדעת את כל האמת".

גילה גמליאל (צילום: פלאש 90)
גילה גמליאל שיקרה בחקירתה? | צילום: פלאש 90

הפשרה שהוסכמה (צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90)
"בחלק מהמקומות לא התקבלה ההחלטה ההמקצועית" | צילום: מארק ישראל סלם, פלאש 90

"כגורם מקצועי אני נאבק בכל החלטה שאני שם לב שיש בה פולטיקה" טען גמזו בראיון ב"אולפן שישי". "אני נאבק בזה, נאבקתי בזה לאורך כל הדרך, העברתי מסר והוא חלחל היטב. עם זאת, בחלק מהמקומות לא התקבלה ההחלטה ההמקוצעית. בסופו של דבר העמדה המקצועית צריכה להוביל. לפעמים היו משקולות לכיוונים אחרים, אך אני תמיד השתדלתי להעביר את המסר המקצועי".