עשרות אלפי חיסונים נוספים נגד קורונה שאמורים להגיע ישראל מתעכבים: גורמים המעורים בשרשרת האחסון וההפצה של החיסונים נגד קורונה קיבלו הערב (ראשון) עדכון ובו נמסר כי הטיסה שתוכננה להגיע ביום שלישי מבלגיה עם מטען החיסונים הבא, נדחתה למועד לא ידוע - כך נודע לראשונה ל-N12. 
 
כתוצאה מהדחייה, השבוע לא צפוי להגיע לישראל משלוח גדול נוסף של חיסונים. מועד חדש להגעת המטוס מבריסל עדיין לא נקבע, והחשש הוא שהעיכוב הזה יוביל לעיכוב בפתיחת מבצע החיסונים בישראל. כלל הגורמים עושים מאמצים רבים כדי להמשיך ולעמוד בקצב הגעת משלוחי החיסונים שנקבע. 
 
הגורמים המעורבים בהליך הבאת החיסונים לישראל פועלים על מנת שהמשלוח שתוכנן להגיע השבוע, יגיע בכל זאת כפי שתוכנן - זאת לאחר שראש הממשלה נתניהו ומנכ"ל משרד הבריאות פרופ' לוי דיברו מוקדם יותר היום על המאמצים להקדים את תחילת המבצע החיסונים נגד קורונה. 

 
ראש הממשלה נתניהו סייר הבוקר בדרייב-אין החיסונים של קופת החולים "מכבי" בתל אביב ואמר שייתכן וניתן יהיה להתחיל במבצע החיסונים כבר השבוע: "היכולת של הקופות בארץ לבצע את המשימה אומרת לנו שאנחנו כנראה נוכל להקדים את מתן החיסונים לאוכלוסיית ישראל בצורה המיטבית, לדעתי הטובה ביותר בעולם. בנוסף לכך, אנחנו מברכים על כך שה-FDA אישר את החיסון של פייזר, זה מאפשר לנו לצאת לדרך - אנחנו מתחילים את הסוף של המגפה. עד אז אני מבקש לשמור על הכללים ולהקפיד על כך".

"אין שום סיבה שנשלם במתים וחולים קשים מעבר למינימום ההכרחי", הדגיש ראש הממשלה, "ישראל יכולה לצאת מהמשבר הזה בצורה הטובה ביותר. ביום הזה אני יכול להגיד - אנחנו בדרך להקדמת החיסונים". מנכ"ל מכבי, רן סער, שנכח בסיור, הבטיח כי הקופה תצליח לחסן לפחות 25 אלף בני אדם ביום: "אנחנו ערוכים להתחיל לחסן באופן מיידי".

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "הפרטים כפי שהוצגו בכתבה אינם נכונים. עובדתית, החברה הודיעה כי בשל עיכוב טכני החיסונים שיועדו להגיע ביום שלישי יגיעו ביום רביעי. מבקשים לא לייצר תבהלה מיותרת".

זימון בטלפון, בלי תור: כך יתנהל מבצע החיסונים נגד קורונה 

התאריך שנקבע על ידי משרד הבריאות לתחילת חיסון האוכלוסייה הוא שבוע מהיום, 20 בדצמבר, אך אם המלאי יגיע לקופות החולים לפני כן, צוותי רפואה בבתי החולים יקבלו אותו עוד השבוע.  "אם החיסונים יועברו אלינו כבר השבוע, צוותי מערכת הבריאות במחלקות הקורונה יהיו הראשונים להתחסן", אמרה כלנית קיי, מנהלת מבצע חיסוני הקורונה וראש אגף סיעוד בקהילה בשירותי בריאות כללית.

ג'ורג' דיר בן ה-90 מקבל את החיסון של פייזר בביה"ח של אונ' קרוידון (צילום: רויטרס)
אוכלוסיות בסיכון קודם. כך יתנהל מבצע החיסונים בשלב הראשון | צילום: רויטרס


בשלב הראשון, לא תינתן האפשרות להתקשר ולהזמין תור לחיסון נגד קורונה. קופות החולים ייצרו קשר יזום עם האוכלוסיות בסיכון ויקבעו להם מראש שני תאריכים: מועד אחד לקבלת מנת החיסון הראשונה ומועד נוסף בפער של שבועיים עד חודש לקבלת מנת החיסון השנייה. 

האתגר הלוגיסטי שיעמוד בפני קופות החולים הוא שאחרי שהחיסונים יוצאים מהקפאה עמוקה של מינוס 70 מעלות בחוות ההקפאה של חברת טבע וס.ל.א, יש להשתמש בערכות תוך חמישה ימים. בכל חבילת חיסונים ישנן 1,000 מנות חיסון, אבל כעת עמלים על אפשרות לפרק אותן לחבילות קטנות יותר של 50 או 100 מנות חיסון.