משלוח חיסוני הקורונה הראשון של חברת "פייזר" הגיע הבוקר (רביעי) לישראל. ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר הבריאות יולי אדלשטיין מסרו הצהרה לציבור - ונתניהו הודיע כי בכוונתו להיות הראשון שיקבל את החיסון בישראל.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אני מכהן לא מעט שנים כראש ממשלת ישראל - וזה אחד הרגעים המרגשים ביותר", אמר נתניהו. "עבדתי עליו קשה מאוד, חודשים ארוכים, עם שר הבריאות ואנשי משרדו כדי להביא מזור ופתרון למגפת הקורונה - והנה כאן אתם רואים את המלגזה מורידה את החיסונים הראשונים. נביא מיליוני חיסונים. שוחחתי אתמול בפעם השמינית עם מנכ"ל 'פייזר', ואני רוצה להודות לו ולצוותו".

"זה יום חג גדול לישראל", הוסיף נתניהו. "רואים את הסוף, אבל עדיין צריך לשמור על הכללים. מה שחשוב לי הוא שאזרחי ישראל יתחסנו. אני מאמין בחיסון, ואני מצפה שהוא יקבל את האישורים.  אני רוצה לשמש להם דוגמה, ומתכוון להיות הראשון שמתחסן במדינת ישראל. רואים את הסוף".

החיסונים מגיעים לארץ (צילום: החדשות12)
משלוח החיסונים בהגעתו לישראל | צילום: החדשות12

גם אדלשטיין בירך על האירוע בדברים שנשא בנתב"ג: "היו הרבה מאוד רגעים קשים, ועכשיו יש רגע משמח - המשלוח הראשון הגיע לישראל. זה המקום להודות לראש הממשלה ולאנשים נוספים שאינם בתמונה, אנשים שעובדים חודשים ארוכים, לילות כימים, כדי להבטיח הסכמים עם חברות שונות שמייצרות חיסונים". 

"עבורנו המבצע לא מסתיים, אלא מתחיל". הוסיף אדלשטיין והבהיר כי כעת מתחיל האתגר הלוגיסטי של מבצע החיסונים. "משימת החיסון היא אחת החשובות שניצבות בפני מדינת ישראל. בינתיים, אני מבקש מכולנו להמשיך להיות זהירים ולשמור על הכללים. נעבור עוד חודשים לא פשוטים אבל רואים את הסוף". 

המטוס של חברת DHL שהגיע מבריסל הביא עימו בין 3,000 ל-4,000 חיסונים, ומחר צפוי להגיע המשלוח המרכזי שיכלול מאות אלפי חיסונים נוספים. במסגרת ההיערכות לקבלת המשלוחים, סיירו אמש בנתב"ג נציגי משרדי הממשלה, חברות השילוח, המכס, רשות שדות התעופה וקבוצת ממן שמפעילה את מסוף המטענים בנמל התעופה.

ישראל נערכת להגעת המשלוח הראשון של החיסונים (צילום: החדשות12)
ההיערכות בנתב"ג להגעת משלוח החיסונים הראשון | צילום: החדשות12

לאחר שייפרקו מהמטוס, ישונעו החיסונים במהירות ל"חוות המקפיאים" של חברת "טבע" בשוהם, שם הם יאוחסנו בטמפרטורה של מינוס 70 מעלות. ברגע שיתקבל אישור מנהל המזון והתרופות האמריקני (FDA) לחיסון, יועברו החיסונים להפשרה, ויפוזרו לנקודות החיסון ברחבי הארץ. אורך חיי המדף של החיסון מרגע ההפשרה הוא חמישה ימים.

מבצע החיסונים יתחיל בצוותי הרפואה הפועלים בבתי החולים ולאחר מכן יעבור לקופות החולים, שיאפשרו לציבור להתחסן במרכזי "דרייב אין" יעודיים או במרפאות. כדי לעודד את הציבור להתחסן, המדינה פועלת לתת תמריצים למתחסנים ובהם הטבות כמו פטור מבידוד וכניסה חופשית למלונות, חדרי כושר, מוסדות תרבות ואירועי ספורט.