פרויקטור הקורונה היוצא, פרופ' רוני גמזו, אמר הערב (שלישי) בריאיון ל"מהדורה המרכזית" כי  למרות העלייה במקדם ההדבקה – הוא עדיין לא צופה סגר שלישי בקרוב. לדבריו, "אני חושב שאנחנו באתגר מאוד מורכב וגדול, במיוחד עם בוא החורף ובמיוחד עם העובדה שמקדם ההדבקה עלה ומתקרב ל-0.9 – אתגר שגם נובע מעצם העובדה שעדיין לא פתחנו את כל המשק ואת מערכת החינוך, אבל אני עדיין לא רואה את הסגר השלישי".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

יחד עם זאת, גמזו סירב להצהיר כי נוכל לחגוג את חג חנוכה הקרוב בצורה "נורמלית" עם בני משפחותיהם. "אין נורמלי בתקופת קורונה", הדגיש הפרויקטור. "שאף אחד לא יתכנן שום דבר נורמלי. הכל יהיה מותאם והכל יהיה שונה והכל יהיה הרבה יותר זהיר ומותאם לקורונה".

סגר קורונה השני באילת (צילום: דוברות המשטרה)
גמזו: "חייבים ליצור אי ירוק באילת" | צילום: דוברות המשטרה

בנושא המחלוקות בכנסת סביב חוק "האיים התיירותיים" שיתיר פתיחת מלונות באילת וים המלח, אמר גמזו: "הנושא של אילת אני מעריך שיסתדר. הייתה שם  איזו תקלה, אני חושב שכולנו וכל הפוליטיקאים, כל מקבלי ההחלטות חייבים ליצור אי ירוק באילת. אילת זו עיר מיוחדת, יש לה מאפיינים כלכליים-חברתיים מיוחדים ותנועה מיוחדת וצריך למצוא לזה פתרון".

"צריך למצוא פתרון למערכת החינוך"

"לגבי מערכת החינוך אני חושב שצריך למצוא פתרון", הוסיף גמזו. " יש דיבורים כרגע איך לקדם חזרה של כיתות ה-ו. אנחנו כרגע במעצור בין שלב 2 לשלב 3 ויש שלבים מסוימים שחייבים להיכנס. אי אפשר להשאיר את מערכת החינוך ללא שום פתרון. התלמידים צריכים את המפגש, גם אם הוא יהיה פעם וחצי בשבוע".

לקראת פתיחת המשק  (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
גמזו: ""אי אפשר לסגור את המסחר לתמיד" | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בהמשך הוסיף: "כאשר אנחנו מחליטים על יציאה מסגר בצורה הדרגתית ואנחנו מגיעים לשלב השלישי ומצב התחלואה לא מאפשר, אסור לסגור את השלב השלישי לחלוטין. צריך לקחת ממנו בפינצטה חלקים, כי לא ניתן לאורך זמן לא לפתוח מערכת חינוך". לדבריו, יש לו מספר רעיונות שהוא משתף את משרד הבריאות בהם, אך הוא מעדיף שלא לחשוף אותם לציבור: "יש הרבה מאוד מתווים וכולם מתבלבלים מהם, אז אני אוסיף עוד אחד?".

גמזו ציין כי ניהול המגפה בישראל מתנהל על פי מתווה הרמזור. "כל ראש עיר הולך לישון עם ציון הרמזור שלו ומתעורר בבוקר איתו, כל ניהול המגפה הולך היום על פי נתוני הרמזור -  אפילו אכיפת המשטרה". הפרויקטור היוצא הדגיש כי "מגפה עם התפרצויות צריך לנהל דיפרנציאלי - לא ממוצע לאומי".

"בודקים את הסטטוס המשפטי של איקאה"

על הודעת חברת איקאה כי תפתח את חנויות הקורונה על פי תקנות הקורונה, אמר גמזו: "יש עכשיו בדיקה משפטית בדיוק מה הסטטוס המשפטי של איקאה. אני לא יודע על בסיס מה הם פותחים. אני לא רוצה לריב עם כל רשת שפתוחה".

איקאה נתניה נפתח מחדש (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
איקאה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

פרופ' גמזו סיכם את הנושא בכך ש צריך להקשיב לאמירה שאי אפשר בלי מסחר במדינת ישראל. לדבריו, "אי אפשר לסגור את המסחר לתמיד, במיוחד כשאנחנו רואים שזה לאורך זמן ולא משהו רגעי"

פרופ' נחמן אש צפוי להיכנס השבוע לנעליו של גמזו. לשאלה אם ישנה איזושהי טעות שהוא ממליץ לפרופ' אש שלא לחזור עליה, השיב גמזו: "אני לא בשלב סיכומים. אני יותר מדי באירוע הזה -  פרספקטיבה של חודש תעזור לי". גמזו הדגיש: "אני מעביר לפרופ' אש את הכל. יורד איתו לפרטים ואני חושב שאת האירוע הזה כל פרויקטור צריך לנהל מהפרטים".