ושמחת בחגך - אבל איך מותר לחגוג את סוכות בהתאם לתקנות הקורונה? אחת המצוות המרכזיות בחג הסוכות היא לשמוח. רבים מאזרחי ישראל שיבקשו לחגוג ולשמוח בסוכות החל ממחר, ערב החג, יתקשו לעשות זאת השנה עקב התפשטות נגיף הקורונה, הסגר שהוטל והמגבלות החמורות על התקהלות. אז איך בכל זאת מותר יהיה לחגוג, והאם ניתן יהיה לארח בסוכה? 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

האם ניתן לארח אנשים בסוכה? 

לשאלה הזו יש תשובה מורכבת: הנחיות משרד הבריאות קובעות שאסור לארח בסוכה אנשים שלא גרים באותו בית, אבל מה אם הסוכה נחשבת שטח פתוח? יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ יעקב אשר, סיכם היום (חמישי) עם משרד הבריאות על תנאים מסוימים לפיהם ניתן בכל זאת לארח אנשים בסוכה במקרה ובו היא אכן נחשבת שטח פתוח. על פי מה שהוסכם, אם הסוכה פתוחה כמעט ב-50% (במאונך או במאוזן) ניתן להתייחס אליה כשטח פתוח - ולכן ניתן לארח בה עד 20 איש. עם זאת, הנחיות משרד הבריאות קובעות כאמור, כי שהייה בסוכה משותפת לאנשים הגרים בבתים שונים אסורה.  

סגר בישראל (צילום: flash90)
השוטרים ימשיכו לאכוף את הגבלות הסגר בימי החג | צילום: flash90

האם המשטרה תפרק סוכות באופן יזום ואיך ייאכפו ההנחיות בשטח? 

סנ"צ גלעד בהט, ראש מדור חקירות באגף החקירות והמודיעין במשטרה, הבהיר בריאיון ל"חמש" עם עמליה דואק שהמשטרה לא באמת תוכל לפרק כל סוכה שתוקם בניגוד להנחיות - והדגיש שעמידה בהנחיות תלויה ברובה בציבור: "חלק מהסוכות כבר פורקו בהידברות וזה הדבר הכי טוב שיכול לקרות. ככל שהציבור לא מבין את הבעיה וזה נחשב כעימות מול המשטרה והוא חושב שזה משהו נגדו - אז לא נוכל להילחם בזה כי אנחנו נפרק סוכה אחת ותוקם סוכה אחרת. הפתרון הוא שיבינו את המצוקה". לדבריו, חלק מהרבנים משתפים פעולה עם המשטרה וקוראים לא להגיע להתארח בסוכות. 

סוכה  (צילום: kateafter | Shutterstock.com )
חג סוכות שונה משהכרנו | צילום: kateafter | Shutterstock.com

האם מותר יהיה להתקהל כדי לחגוג את החג? 

בחג הסוכות נוהגים לציין את "שמחת בית השואבה" בחגיגות המוניות - מה שלפי ההגבלות, לא אמור לקרות השנה. התקהלויות הן כאמור מוגבלות: עד 10 אנשים בשטח סגור תוך הקפדה על עטיית מסכה ושמירה על מרחק ועד 20 איש בשטח פתוח.

אלא שלפי מה שסיפר תושב שכונת מאה שערים בירושלים, למשטרה יש ככל הנראה סיבה לדאגה. תושב השכונה, יואליש קרויס, סיפר לעמליה דואק בתוכנית "חמש" שהוא נערך לחגוג את חג הסוכות באופן די רגיל: "מי שגר פה יתפלל בבית הכנסת כרגיל, רק מי שבאזור ולא אנשים מבחוץ. עם זאת, רוב מי שכאן כבר חלה והחלים אז אם זה המצב, לא ברור למה אסור לנו להתקהל. האכיפה לא מפחידה, נשלם את ה-50 אלף קנס וזהו". 

סוכות ענק שנבנו בשכונת מאה שערים בניגוד להנחיות (צילום: ניר גונטאז', הארץ)
בניגוד להנחיות - סוכת ענק שנבנתה בשכונת מאה שערים | צילום: ניר גונטאז', הארץ

האם ניתן יהיה להגיע במיוחד להורים המבוגרים ולסייע לו בהקמת הסוכה? 

אמנם אסור לבקר את המבוגרים כיוון שמדובר באוכלוסייה בסיכון, אבל מותר לעזור להם - ולא רק להביא להם אוכל ותרופות, אלא גם לסייע להם בבנייה של סוכה. זה נחשב לסיוע שמותר.