כבר 3 חודשים שמפקדת אלון של פיקוד העורף פועלת במאבק בקורונה, והמשימה העיקרית שלה היא קטיעת שרשראות ההדבקה. מפקד פיקוד העורף אלוף אורי גולדין ומפקד מפקדת אלון תא"ל ניסן דוידי, התייחסו לפעילות המפקדה, להצלחות עד כה, להיערכות לקראת החורף וגם – הביעו ביקורת על שיתוף הפעולה: "יש אירוע לא פשוט עם האזרח".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"היום לפני כמה חודשים היה מבודד אחד על כל חולה מאומת – והיום הגענו ל-3 מבודדים על כל חולה", אמר מפקד פיקוד העורף אלוף גורדין. "אנחנו מסונכרנים עם גמזו ועם משרד הבריאות". באשר לטיפול דיפרנציאלי לפי מוקדי תחלואה, אמר גורדין כי "ניהול כזה הוא נכון ומתאים למרחב, אך מצריך רמת תחלואה מסוימת".

אלוף גורדין דיבר גם על חקירתה של השרה גילה גמליאל: "כל מי שפעל באופן שחורג מסמכותו ונכנס למידע שלא היה אמור לראות והדליף – אנחנו נתחקר אותו".

סיוע צה״ל בקורונה‎ (צילום: דובר צה"ל)
המערך לקטיעת שרשרת ההדבקה בצה"ל | צילום: דובר צה"ל

מפקד מפקדת אלון עצמו, תא"ל ניסן דוידי, התייחס ליכולות שפותחו במהלך 3 החודשים האחרונים בפיקוד העורף: "התחלנו באוגוסט עם 700 מתשאלים, 200 אחיות ו-500 סטודנטים; השבוע – נגיע לפי 4 יותר".

תא"ל דוידי הסביר את הפער בין תחילת הדרך לבין המצב כיום: "כשהתחלנו, מרגע שחולה נמצא מאומת ועד סוף התהליך והבידוד היה לוקח 4 ימים. היום – אנחנו ב-30 שעות. אנחנו מתחילים להשיג את היעדים השאפתניים שהצבנו".

סיוע צה״ל בקורונה‎ (צילום: דובר צה"ל)
סיוע צה״ל בקורונה‎ | צילום: דובר צה"ל

הוא תיאר את היקפי בדיקות הקורונה, שעליהן בישר כי יגדלו משמעותית החל מהשבוע הבא: "בעוד שבוע נגיע ל-100 אלף בדיקות ביום". הוא הוסיף: "חתמנו עם משרדי הבריאות והביטחון על חוזים עם חברות נוספות לבדיקה".

תא"ל דוידי השמיע ביקורת כלפי התנהלות האזרחים במסגרת שיתוף הפעולה עם החקירות האפידימיולוגיות: "רק 30% נדגמים, והם לא מדווחים על בידוד; יש לנו אירוע לא פשוט עם האזרח". לגבי החורף הקרוב, שצפוי להיות מאתגר במיוחד, אמר: "אנחנו צריכים להתכונן, לראות איך מחלקים את המשאבים במדינה בין כלל השחקנים".