בזמן שאצלנו כבר מצהירים על המאמצים להביא את חיסוני הקורונה לישראל, נדמה שמבצע חיסוני השפעת לא מתקדם בקצב מהיר, בלשון המעטה. אמש (שלישי) שר הבריאות אדלשטיין אמר בביקור בקופת החולים מכבי שישראל רכשה 4 מיליון חיסונים ומי שעומד בקריטריונים צריך לגשת ולהתחסן נגד שפעת, אבל דווקא אנשים שמשתייכים לאוכלוסיות הסיכון ולפי משרד הבריאות זכאים לקבל אותו כבר עכשיו - לא מצליחים להתחסן.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"אמרו לי 'כן, אתה בקבוצת סיכון, אבל החיסונים נגמרו בקופת חולים כללית והצפי לחיסונים חדשים זה משהו כמו סוף נובמבר'", סיפר ל-N12  בועז שדיאור, בן 69, שניסה להתחסן לשפעת ולא הצליח. "חשבתי שזה מאוד משונה שנגמרו החיסונים לפני שהגיעו לאנשים כמוני".

גם תמי בודנקין, בת 76, ניסתה להתחסן ולא הצליחה. "אני מתחילת אוקטובר מנסה לקבל את החיסון ולא מצליחה", סיפרה. לדבריה, היא התקשרה למוקד, ונענתה: "אין חיסונים - כשיהיו חיסונים נודיע לך'.

חיסון שפעת (צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL)
חיסון לשפעת | צילום: Justin Sullivan, GettyImages IL

מבדיקה שערכנו, בחלק מקופות החולים אין אפשרות לתאם תאריך לחיסון, אלא רק להמתין לשיחת טלפון או הודעת אס. אם. אס. מהקופה. "ברגע שפנו אליכן כבר באופן יזום תוכלו לזמן תור לחיסון באתר הכללית והצפי הוא שעד סוף דצמבר יחוסנו כלל האוכלוסיות שנמצאות בקבוצות סיכון", הסבירה מוקדנית קופת החולים כללית.

אז בדקנו את הנתונים. לאחר ש-1,200,000 איש כבר חוסנו, בישראל נשארו רק 474 אלף חיסונים. אבל בכל הקופות ממתינים לעוד מאות אלפי חיסונים שיגיעו מהיצרניות בחו"ל.

בקופת החולים כללית הוזמנו 2 מיליון חיסונים, אך הגיעו לארץ בינתיים רק 700 אלף, וכעת נותרו בידי הקופה רק 80 אלף חיסונים. בקופת החולים מכבי הזמינו כ-900 אלף חיסונים, מתוכם הגיעו רק 570 אלף, וכעת נותרו 218 אלף חיסונים. במאוחדת הזמינו קצת יותר מחצי מיליון חיסונים, הגיעו 269,550 וכעת נותרו 101,365 חיסונים. בלאומית הזמינו 250 אלף, הגיעו 135 אלף (ועוד 30 אלף בתרסיס לילדים), וכעת נותרות זמינים 75 אלף חיסונים.

חשש מעומס בבתי החולים

"במיוחד השנה, כאשר יש לנו את התפרצות הקורונה בעולם, חשוב לנסות למנוע מחלות שאנחנו יכולים למנוע בדיוק מאותה אוכלוסייה שחשופה לתחלואה הקשה יותר, גם לשפעת וגם לקורונה", ציין נועם ברקאי, מנכ"ל סאנופי פסטר, יצרנית חיסוני שפעת.

במערכת הבריאות רואים בחשיבות מכרעת במבצע חיסוני השפעת השנה. הרצון הוא למנוע עומסים בלתי אפשריים במחלקות הפנימיות שמלאות עד אפס מקום בעונת החורף. התפרצות אפשרית של גל קורונה חדש בתקופה כזו עלולה להביא את בתי החולים אל מעבר לקצה גבול היכולת.