סגר לילי מיום רביעי: קבינט הקורונה הכריע הערב (שני) על החלת סגר לילי - ככל הנראה מהשעה 18:00 או 19:00 בערב מיום רביעי הקרוב, 9 בדצמבר, יממה לפני ערב חג החנוכה. עוד אישרו השרים שקניונים ושווקים ייפתחו בהתאם לכללים של הפיילוט, מלבד אזורים אדומים.

לעדכונים נוספים ושליחת שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות 

העוצר הלילי יימשך מ-18:00 או 19:00 עד ל-05:00 או 06:00 בבוקר. תהיה מגבלת מרחק ועוד לא הוחלט לאיזה מרחק יהיה מותר לצאת. מחר יחליטו השרים על השעה המדויקת. 

ההצעה שאושרה בקבינט:

1. הפעלת תכנית שלושת השלבים של המל"ל על בסיס מדדים עדכניים שיובאו מחר לאישור הקבינט

2. סגר לילי מיום רביעי, 9 בדצמבר 

3. הפעלת תוכנית כנפי חיל לביצוע בדיקות לשבים מחו"ל/ממדינות אדומות כתנאי לבידוד ביתי
(מי שלא ייבדק - למלונית)

4. קניונים ושווקים ייפתחו בהתאם לכללים של הפיילוט מלבד אזורים אדומים

5. פעילות מוגבלת של מוזיאונים ותרבות

6. המשך הפעלת "איים ירוקים"

7. מערכת חינוך תמשיך לפעול באיזור ירוק וצהוב אלא אם יוטל סגר

8. צעדים להגברת האכיפה ולהחמרת הקנסות

9. ריווח התפוסה בתחבורה הציבורית

10. ההגבלות לא יפגעו בזכות ההפגנה

עדכונים שוטפים מדיון הקבינט - דקה אחרי דקה:

21:03: הקבינט אישר את ההצעה להטיל עוצר לילי - כבר מיום רביעי הקרוב 

20:12: השר שי: "לפי ההערכות אנחנו הולכים לסגר כללי בפברואר".

השר דרעי: "אתם בבוקר מדברים בכנסת על בחירות בפברואר, ובערב אתם מדברים על סגר בפברואר? תחליטו". 

השר שי: "אני לא הזכרתי בחירות, חלילה".

השר דרעי: "תפסיקו להיות צמחוניים. תפסיקו לערב פוליטיקה".

השר שי: "אני נזהר לא לעשות זאת".

השר דרעי: "זה מה שאתם עושים כל היום".

השר שי: "אני נגד בחירות בתקופה הזאת".

השר דרעי: "על זה אני מסכים, אסור לצאת לבחירות כעת. תמשיך בדבריך".


20:02: שר המדע והטכנולוגיה, יזהר שי: "אנחנו בריסון מהודק כבר כמה חודשים. התחלואה לא עלתה בגלל הקניונים, אז נסגור את מה שפתחנו ולא נפתח עוד?! התחלואה תמשיך לעלות כי לא טיפלנו במוקדי התחלואה. הגיע הזמן לחוקק את העלאת הקנסות ולהתחיל לאכוף את ההפרות. בן אדם שמסכן אנשים חייב לדאוג שייכנס לבידוד. צריך להפסיק לפגוע במי שמציית להנחיות". 

19:54: השר דרעי: "חייבים לעשות צעד כללי ארצי לכולם, האם מבחינה משפטית אפשר סגר על כולם ולא לבטל את האיים?

השרה פרקש-הכהן: "צריך להפנות את השאלה לשר הבריאות, כי זו דרישה שלהם". 

השר דרעי: אילת וים המלח זה קונצנזוס כולם רואים שזה הצליח בטח לפי הנתונים שאת מציגה. צריך לתקן את החוק שנעשה סגר לילי וזה לא יבטל את האיים הירוקים

19:52: שרת התיירות, אורית פרקש הכהן: "זה לא יכול להיות מקרי שבדיוק רציתי לבוא להציג את ההצלחה של אזור איים ירוקים באילת וים המלח ואני מוצאת את עצמי בדיון לקראת סגר לילי בכל הארץ. באתי להציג לכם את ההצלחה הגדולה שלו. אסור בשום אופן שאחרי שבועיים שהמתווה מצליח בצורה בלתי רגילה, אנחנו לוקחים החלטה שבאופן אוטומטית מבטלת את הבשורה. אפילו שגרירת אוסטריה עשתה סיור היום באילת לבחון איך להפעיל את המתווה הזה באתרי הסקי שלהם". 

עוד הוסיפה: "מבחינה משפטית - עוצר לילי באוטומט מבטל את האיים הירוקים, אסור לתת לזה לקרות. נדרשת כאן יציבות וצריך למצוא את הדרך להחריג את הסגר הלילי לערים אדומות וכתומות".

19:50: השר שטייניץ: "אני משוכנע שסגר לילה הוא אמצעי אפקטיבי להורדת ה-R. אין לי ספק שחלק גדול מההדבקות הן בלילה, בחתונות, במסיבות באירועים חברתיים. אין לי ספק שסגר שמתחיל משבע או שמונה בערב יהיה אפקטיבי מאוד. יש לכך יתרונות, והעיקריים: שהוא לא פוגע בכלכלה ולא בחינוך. יש פה רווח בלי הפסד במה שמעניין אותנו. ההצעה שלי - להתחיל את הסגר בשבע בערב עד חמש בבוקר. אחרי חנוכה אפשר להקל ולהתחיל את הסגר הלילי בשעה מאוחרת יותר".

19:48: שר הכלכלה עמיר פרץ: "משמעות סגירת המסחר היא הגברת האבטלה. חובה לשמור על המסחר פתוח תוך כדי מגבלות חדשות".

19:26: ‏נתניהו: "אי אפשר להתעלם ממה ששרון (אלרעי-פרייס) אומרת (שאנחנו נגיע לסגר מלא בסוף), אם נלך כבר עכשיו להגבלות אז הוא יהיה פחות זמן. אנחנו עלולים להגיע בסוף לחמישה-שישה שבועות של סגר מלא".

השר שטייניץ: "שרון אומרת שאם נתחיל עם הריסון המהודק אז בגלל מרחק הבלימה, נגיע כבר לסגר מלא".  


19:23: השרה מירב כהן: "יש כרגע התפרצויות בסגר גודל של 50 מוסדות למבוגרים. צריך להגדיל שם את מספר הבדיקות. החלטנו להגדיל שם ל-24 אלף בדיקות ביום וגם זה לא בוצע. ממה שבדקתי זה לא בוצע. אני רוצה לשתף שהמוסדות עצמם הציעו שהאחיות שעובדות שם יעשו את הדיגומים וכך יסייעו לנו להגדיל את הבדיקות שם". 

19:22: השרה מירב כהן: "הנתונים מלמדים על כך שאנחנו בתוך גל שלישי. בעיניי, הכי חשוב, זו מערכת החינוך. זה משהו שאנחנו צריכים לזכור. אותי מפחיד שעוד פעם ניקח את התלמידים ונשים אותם בבית. אני מוכנה בפירוש לשלם מחיר מאוד יקר של מסחר כדי להבטיח שבתי הספר ימשיכו להפתח לאורך זמן. הכל מאוד כואב אבל זה מה שהייתי מתעדפת". 


19:21: השרה רגב לפרופ' רן בליצר: "אתה זורק סתם נתונים ומספרים".

פרופ' בליצר: "אני לא חושב שזה הכי חכם להגיד לאיש מקצוע דברים כאלה." 

19:01: ראש הממשלה נתניהו לשר הבריאות אדלשטיין: "אתה אומר הטילו ריסון מהודק בתוספת סגר לילי כדי להביא להורדת ה-N וה-R, ואולי הנגיף יוריד הילוך".

השר אדלשטיין: "נכון, זו הצעתי". 

18:53: ראש המל"ל: "ההצעה של המל"ל לסגר לילי וצעדים מיידיים נועדה למנוע את הצורך בסגר כללי. משרד הבריאות רוצה מיד ריסון מהודק שזה הרבה יותר מסגר לילי". 

18:51: שר הבריאות יולי אדלשטיין: "לגבי המסחר, ברור שכמה שאנו מונעים מגעים יש סיכוי להוריד את ה-R. אנחנו עוסקים בניסיון לעצור את עליית התחלואה. לגבי עוצר לילה: השאלה באיזו שעה ובאיזו מתכונת. בלי לדעת מערכת הבריאות תתקשה להתייחס". 

18:44: השר כ"ץ: "לפתוח מיידית את כלל הקניונים בהתאם למודל הפיילוט שהצליח ולהגביל את שעות הפעילות של כלל המסחר עד השעה 20:00. אם משרד הבריאות יטיל סגר לילה כולל, זה חייב להיות משעה 20:00, עד לרף תחלואה שייקבע". 

18:41: 
פרופ' אלי וקסמן: "ריסון מהודק אולי ימנע מאיתנו סגר נוסף. זה לא מבטיח שנימנע מסגר אבל זה נותן לנו סיכוי שלא להגיע לסגר כללי. אם נתחיל עם ריסון מהודק, נגיע לסגר במספרי תחלואה טובים יותר ונוכל להוריד את המספרים ולמנוע סגר רביעי". 

18:31: 
השרה מירב כהן: "אני מזכירה שקיבלנו החלטה כבר על סגר לילי בערים הכתומות. תזכרו כמה סייגים היו לסגרים. כמה נתקענו עם מה הוא הסייג לסגר. זה דיון ששוב ניכנס אליו ואז יהיה קשה מאוד לאכוף את זה. זה המינוס הגדול של הצעד הזה, שבסוף התרומה שלו תהיה קטנה".

השר כ"ץ: "אנחנו בעד שהסגר הלילי יתחיל מיד, לא בחנוכה. אסור לעבור לסגרים נרחבים בקלות ראש". 
 
השר דרעי: "היועץ מנדלבליט, אמרתם אתמול כי סגר לילי יבטל את האיים ירוקים. זה נכון?"  

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדבליט: "נכון, זה החוק"


18:25: השר כ"ץ: יש חשיבות רבה שאם עושים סגר לילי צריך לאפשר למסחר לעבוד. אם הולכים לסגר לילי צריך להתחיל כמה שיותר מוקדם. כדי שזה יעבוד לפחות 14 יום לפני שנגיע למדרגה הבאה, אנחנו רוצים שהסגר הלילי ייכנס לתוקף מיד. כל יום הוא יום חשוב. שזה יעבוד 14 יום עד למדד הבא - ואז לראות את האפקט כי אני לא רוצה שבקלות ראש נעבור לסגר. 


18:22: 
האוצר מציע תחבורה ציבורית בתפוסה של 50%.

השרה מירי רגב: "אם אתה מציע את זה - אז גם תממן את זה".
 
מ"מ מנכ"ל משרד האוצר ערן יעקב מציג שקפים ואומר: "ההצעה של האוצר היא כמו ההצעה של משרד הבריאות. ההבדל היחיד שהם בעד לסגור את המסחר ואנחנו בעד למצוא דברים אחרים ולהשאיר את המסחר פתוח כי לא הוכח שזה מגדיל את התחלואה". 


18:17:
מ"מ מנכ"ל משרד האוצר, ערן יעקב: "אנחנו לא סיימנו את הסגר השני. יש עדיין בתי מלון וקניונים שסגורים. המסחר ברובו סגור. התרבות והמסעדות סגורים. זה עם משמעות כלכלית גדולה ולא דבר של מה בכך. העלות של הסגר של המסחר היא 5.6 מיליארד שקלים בחודש וזה מצטרף ל-100 אלף מובטלים. זה מחיר משמעותי. תזכרו שזה מתווסף לחצי מיליון מובטלים כבר היום". 

18:13:
השר ישראל כ"ץ: "אין הורדת תחלואה בלי שאנשים בבתים. זה היה בסגר הראשון, ובסגר השני. במגזר הערבי יש חריגה בכל המדדים. אם הולכים לסגר לילי זה אמור לסייע להוריד את התחלואה"

18:06: מחלוקת בקבינט: המל"ל דוחף לסגר לילי והמשך השארת המסחר לעת עתה, משרד הבריאות דורש הגבלות רחבות כבר כעת. 

ראש המל"ל: "ניסינו סגר מהודק בשבוע הראשון של הסדר והוא לא היה אפקטיבי" 

הפרויקטור אש: בשבוע אחד אי אפשר לבדוק אפקטיביות" 

פרופ' שרון אלרעי-פרייס: "המספרים כעת לא קטסטרופליים ולכן ריסון מהודק יכול להוריד לאלף חולים"
 
ראש המל"ל: "יש ערים אדומות שלא מוגדרות כאזור מוגבל ולא מצליחים לכתר את אלה שכן אזור מוגבל בצורה מספיק משמעותית". 
 
השר גבי אשכנזי: "אין ספק שהצעדים הם נכונים אבל אנחנו צריכים לשאול את עצמנו איך הגענו לכאן. יש פער גדול מדי לבין ההחלטות שלנו לבין מה שקורה בשטח. הסגר הלילי בעייתי. אני מסכים עם פרופ' אש. יש פער בלתי נסבל בין ההחלטות הקבינט למצב בשטח". 

 

18:02: השר יובל שטייניץ: "הסגר הלילי חשוב. לא רק בחגים, זה יצמצם קיום חתונות, מפגשים חברתיים ומסיבות רחוב. כמי שהציע את סגר הלילה כבר לפני חודש, לדעתי הוא לא מבטל אזורים ירוקים. אנשים עדיין יכולים לצאת מהבית לערים ירוקות".

לדבריו, "אפשר לקבוע שהסגר יתחיל בחלק מהימים בשמונה בערב ויום אחד בעשר בערב, כדי לאפשר לאנשים ערב אחד ארוך בשבוע".

17:54: הפרויקטור אש: "לסגר הלילי יהיה אפקט חלקי. זה יוביל לריסון מהודק בוודאי. יעברו שבועיים, האפקט של הריסון המהודק לא יתחיל וכבר נגיע למספרים של הסגר המלא. ההצעה הזו (של המל"ל) היא כמו להגיד שב-2.1 אנחנו נכנסים לסגר מלא" 

17:52:
השרה מירי רגב: "סגר לילי לא אפקטיבי אם הוא מתחיל מאוחר, צריך להתחיל אותו מוקדם בערב" (מציעה סגר מהשעה 17:00 בערב) 

17:50: הפרויקטור אש: "כל צעד שאנחנו נוקטים מתחיל להשפיע רק שבועיים אחרי נקיטתו. אם עכשיו נתחיל בצעדים האלה אנחנו בכל מקרה, כמו שהראינו אתמול, מגיעים ל-3000 חולים עם 450 קשים. זה יקרה בכל מקרה. הצעדים האלה ישפיעו רק אז. קשה לי להעריך את הצעדים האלה אבל זה משהו יותר קל מהריסון המהודק ולכן ההשפעה שלו תהיה יותר איטית. זה ייקח הרבה זמן להגיע לאלף". 

17:48: 
הפרויקטור נחמן אש: לא מתנגד לסגר לילי אבל לא יודע להגיד מה האפקט שלו 

17:45: המל"ל מציע תכנית מדרגות שכוללת:

מדרגה מיידית - סגר לילי לשלושה שבועות והגבלות נוספות
מדרגה שנייה - ב-20/12 או כשמגיעים ל-3500 חולים ומקדם הדבקה 1.35 - ריסון מהודק
מדרגה שלישית - סגר מלא ב-2/1 או ב-4500 חולים ובמקדם הדבקה 1.45 

17:40: ראש המל"ל מציע סגר לילי מערב חנוכה (10.12) למשך שלושה שבועות, עד 2.1 

17:33: ראש המל"ל קרא לשרים בפתח הישיבה לקבל החלטות קשות: "אם לא נקבל את ההחלטות הקשות, יש חשש מאובדן שליטה, מכלכלה מכווצת והפיכת ישראל למדינה אדומה עם תמותה של עוד 2000 חולים". 
 
"קשה מאוד לנהג את המדיניות ברמות תחלואה גבוהות. יש תמותה גבוהה. רואים את היקפי התחלואה שקיימים. אנחנו גם בחוץ במספרים של מדינה אדומה. אנחנו רואים את השחיקה של בתי החולים. בגובה כזה (של תחלואה), בסוף בסוף, אנחנו לא נשלוט בזה". 

"פתחנו את המשק והייתה עלייה פראית בתחלואה, אסור לחכות" 

אמש (ראשון) הסתיים הדיון עם דבריו של רה"מ נתניהו: "פתחנו את המשק והייתה עלייה פראית בתחלואה, הגידול הגיאומטרי לא נותן לנו אפשרות לחכות. אסור להמתין לעלייה גדולה, זו טעות". ראש שירותי תחום הבריאות במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס, אמרה: "כל יום שאנחנו מחכים פה יעלה את כמות הימים שבהם נצטרך להיות בסגר. אנחנו רואים את הגרף של ה-R (מקדם ההדבקה) - הוא לא נשאר יציב. הוא ממשיך לעלות כי אין שום דבר שגורם לו לרדת".

קבינט הקורונה צפוי לדון בשתי חלופות שהציע הפרויקטור פרופ' נחמן אש:

 • סגר מהודק: לפי ההצעה הזו, מקומות העבודה ייפתחו ללא קבלת קהל, ייסגרו הקניונים, שווקים וחנויות הרחוב. כמו כן, תיסגר מערכת חינוך בערים האדומות והכתומות. לא תהיה הגבלת תנועה אך התחבורה הציבורית תצומצם ב-50%.

סגר (מודל ראש השנה): גם במתווה זה מקומות העבודה ייפתחו ללא קבלת קהל והקניונים ייסגרו, אך כאן מדובר גם על סגירת כל מערכת החינוך בכל הארץ לצד הגבלת תנועה על האזרחים.

כצעד נוסף למניעת העלייה בתחלואה, משרד הבריאות המליץ להכניס לבידוד את כל השבים מחו"ל, גם את אלו שחוזרים ממדינות ירוקות. את אלה שישובו מטורקיה ומסרביה - משרד הבריאות המליץ להכניס לבידוד במלונית קורונה ייעודית למשך 7 ימים, ואת המשך הבידוד יעשו בביתם.

במרכז הדיון אתמול עמדה המחלוקת בין משרד הבריאות למל"ל. בעוד ששר הבריאות אדלשטיין ופרויקטור הקורונה פרופ' אש טענו שפתיחת הקניונים והחנויות הובילו לעלייה בתחלואה, במועצה לביטחון הלאומי טענו כי הקניונים דווקא עוזרים "לפזר באופן מירבי" את הקונים ובכך דווקא מונעים מהנגיף להתפשט. עם זאת, במצגת שהוצגה בפני השרים, במל"ל המליצו לדחות את ההחלטה על פתיחת קניונים נוספים - "למרות הצלחת הפיילוט".