המרד של החרדים: מנהיג הזרם הליטאי הרב חיים קניבסקי הורה הערב (שבת) לפתוח החל ממחר את מוסדות החינוך החרדיים - למרות האיסור הגורף לפתוח בתי ספר. מדובר במוסדות חינוך לבנים מכיתה א' ועד ח', שרובם נמצאים בערים האדומות. זמן קצר לאחר מכן, ראש הממשלה נתניהו גינה את הקריאה הזו מבלי להתייחס לקניבסקי ישירות, וקרא לציבור החרדי לא לפתוח את מוסדות החינוך: "נפעל באכיפה, גם בקנסות".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הצהרתו של קניבסקי מגיעה כתגובה לכישלון בהידברות בין הרשויות לנציגים החרדיים, שלא הגיעו להסכמות. על פי ההערכות, מדובר במאות אלפי תלמידים שישובו מחר אל תלמודי התורה. יום שני הקרוב, א' בחשוון, הוא גם פתיחת זמן חורף בישיבות. בעקבות החלטת המנהיג, גם הן צפויות להיפתח. זמן קצר לאחר הוראתו של הרב קניבסקי, הורה ראש מועצת חכמי התורה של ש"ס הרב שלום כהן שלא לפתוח את תלמודי התורה של ש"ס. גם בחסידות גור הוציאו הודעה דומה.

הצהרת ראש הממשלה נתניהו (צילום: לע"מ)
נתניהו: "נפעל באכיפה" | צילום: לע"מ

זמן קצר לאחר הצהרת קניבסקי, ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר בהצהרה לתקשורת כי הוא קורא לציבור החרדי לשמור על ההנחיות. "אני קורא לציבור החרדי לא לעשות את זה, אני קורא למנהיגי הציבור לא לעשות את זה", אמר. 'ונשמרתם מאוד לנפשותיכם'. התורה היא תורת חיים. אנחנו מסכנים את החיים. בפירוש אמרו שלא צריך לפתוח מעבר לגנים, ואני מבקש מהציבור החרדי, מהמנהיגים החרדיים, לא לעשות את זה".

הוא הוסיף: "אני אשמור על סגר סביב ערים אדומות די למנוע זליגה מהם ליתר הערים. אני לא רוצה לראות אירועי אלימות, אני מאוד מכבד את עולם התורה. נפעיל את הכלים החוקיים. נעשה הכול קודם כול לשמור על הכתר ועל הסגר, וגם בתוך היישובים נפעל באכיפה, גם בקנסות, כדי לקיים את הכללים שהם חשובים לציבור החרדי שיקר לי - זה חשוב לכולנו".

גמזו הודה לציבור החרדי על הירידה בתחלואה: "כל הכבוד" ‎‏

פרויקטור הקורונה פרופסור רוני גמזו נאם הערב לקראת היציאה מהסגר - והודה לציבור החרדי על "מגמת הירידה בתחלואה בשבוע האחרון". עם זאת, הפרויקטור הבהיר כי פתיחה של מוסדות חינוך מעל גיל 6 היא מסוכנת ומנוגדת לחוק. "רוב הערים האדומות הן של המגזר החרדי, אך לצערי רובם מעל ציון 9 ברמזור - כלומר שיעור הבדיקות החיוביות גבוהה. יש שם תחלואה חבויה".

מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)
מוסד חינוך חרדי בזמן הקורונה‎ | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

גמזו הוסיף: "המסר הוא ברור - פתיחה של מערכת החינוך בגילאים אחרים לא מאושרת. פתיחה כזאת תגרום להתפשטות התחלואה מחדש. אני מבקש להימנע מכך. החינוך הוא ערך עליון, אבל רק באופן בטוח". זמן קצר לאחר הוראתו של הרב קיינבסקי תקף יו"ר ישראל ביתנו: "כל אירופה מסתכלת ומנסה להבין מי מקבל את ההחלטות".

"שימו לב, זו אינה יציאה לשגרה - אלו הקלות", הבהיר גמזו. "אנא צמצמו מפגשים גם אם הם מותרים, תתאפקו ממפגשים בחללים סגורים, הקפידו על המגבלות. מסיבות טבע, חתונות ואירועי התקהלות אסורים בתכלית האיסור. אין פשרות. הם יחזירו אותנו מהר אחורה אם לא נקפיד. זכרו – הרבה מאיתנו מובטלים, לא מתפרנסים. בבתי החולים עדיין 700 חולים קשים - אני מבקש לשתף פעולה ולהיבדק יותר".

בתחילת השבוע שעבר הורה הרב קניבסקי, שנדבק בעצמו בקורונה, לבכירים במוסדות החינוך החרדיים לפתוח את תלמודי התורה. אלא שמעט מאוחר יותר, הפך את החלטתו - והחליט להותיר את תלמודי התורה סגורים, זאת - אחרי שהרב אדלשטיין, מבכירי הרבנים בציבור הליטאי, הורה שלא לפתוח אותם.