פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש ערך היום (שבת) ביקור בקלנסואה, שבה נמשך הסגר, יחד עם ממונה הקורונה בחברה הערבית איימן סיף וראש העיר שיח׳ עבד אלבאסט סלאמה. במהלך הביקור, שיבח סיף את התמודדות המגזר עם המגפה: "הוכחנו שהחברה הערבית אחראית". פרופ' אש הדגיש: "המשמעת מאוד חשובה, זו לא מזימה של הממשלה".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

פרויקטור הקורונה אש אמר: "אני בטוח שמי שעושה חתונה לא רוצה שהקרובים שלו יידבקו. אני מחזק את ידי המשטרה על כל פעולות האכיפה, תצריך לפזר מה שיותר מהר - ואני בטוח שזה לא קל. חייבים לדעת שחתונות זה הדבר שגרם לכל ההתפרצות החברה הערבית יחד עם החוזרים מחו"ל. המשמעת מאוד חשובה - זו לא מזימה של הממשלה".

"אחרי הסגר הכללי, המצב שלנו השתפר בצורה מדהימה ויצאנו מהתחלואה בצורה מאוד טובה", אמר סייף. "אבל לצערי, הסגר נגמר וחזרו החתונות". הוא התייחס גם להחלטת הממשלה להטיל סגר כללי על היישובים הערביים השונים, וביניהם נצרת ועספיא – שם החל הסגר היום.

נחמן אש, ראש העיר קלנסוואה ואיימן סייף (צילום: משרד הבריאות)
פרויקטור הקורונה פרופ' אש, ממונה הקורונה בחברה הערבית סייף וראש העיר קלנסוואה | צילום: משרד הבריאות

"אין פה יותר מידי משחקים", הוסיף סייף. "זה לא החלטה שלי, מי שמחליט זה קבינט הקורונה. אני משתדל כמה שאני יכול לשכנע את פרופ' אש ואת הקבינט שאין הצדקה להטיל סגר על יישוב מסוים בגלל סיבה כזו או אחרת, ללא הצלחה גדולה".

טארק שחאדה, מעמותת תיירות בנצרת סיפר: "עד כה נצרת סבלה קשות מהקורונה. המלונות, המסעדות ושאר העסקים התלויים בתיירות – סגורים. האבטלה גואה, והמצב נהיה מסוכן מאוד להמשך הפעילות הכלכלית-תיירותית".

טארק שחאדה מעמותת תיירות בנצרת (צילום: טארק שחאדה)
טארק שחאדה, מעמותת תיירות בנצרת | צילום: טארק שחאדה

הוא הוסיף: "נצרת עד כה לא קיבלה התייחסות רצינית מהממשלה, כמו אילת וטבריה, ולצערי היום הוגדרנו כעיר אדומה עם מגבלות נוספות". שחאדה ביקר את התנהלות העירייה: "לא תורמת את חלקה למיגור העלייה בתחלואה בעיר, אלא להיפך – העומד בראשה מכחיש שיש קורונה, וזה מעודד חלק מהציבור לא להישמע להוראות ואף לעבור על החוק. מצבנו גרוע מכל הכיוונים, ומקווה שהציבור יתעשת וייקח אחריות".

פקקי ענק בכניסות לנצרת (צילום: יוסף קובטי)
פקקי ענק בכניסה לנצרת | צילום: יוסף קובטי

זייד ריזק ממלון וילה נצרת סיפר ל-N12 על התקופה המאתגרת: "נצרת, עיר הבשורה שמוכרת בארץ בחגיגות חג המולד הגדולות ביותר במדינה עם התהלוכה המפורסמת, ואשר נשענת בעיקר על תיירות ופנאי כמנוע כלכלי, נמצאת כרגע אחרי שמונה חודשים של מוות תיירותי בפתח. עונת החורף העמוסה היא היום ההזדמנות האחרונה שתוכל לאושש אותה אחרי תרדמת כלכלית עמוקה".

הסגר בעוספיה
הסגר בעספיא

לדבריו, "כל נצרת מתפללת, חולמת, מקווה ומהרהרת על מה יהיה? מה אם באמת לא יהיה כריסטמס השנה, בלי תהלוכה ובלי שווקי חג המולד. מה שכן אחרי דצמבר גם מסתמן שלא תהיה נהירה של צליינים בחזרה לעיר הבשורה".

זייד ריזק, מלון וילה נצרת (צילום: זייד ריזק)
זייד ריזק, מלון וילה נצרת | צילום: זייד ריזק

בתוך כך, עומסים כבדים נרשמו בנקודות הבדיקה בנצרת ובעספיא, שבהן כאמור יצא לדרך היום הסגר הכללי. על פי החלטת ועדת השרים לאזור מוגבל, הסגר על ערים אלה שהחל הבוקר יימשך עד יום חמישי ב-8:00.  הסגר על נצרת ועספיא יימשך עד ליום שישי ב-8:00.