משרד הבריאות פרסם הערב (שבת) עדכון של תמונת מצב התחלואה בקורונה בישראל. על פי הנתונים, ביממה החולפת אובחנו 761 נדבקים חדשים, שמהווים 1.8% מסך כל הנבדקים. מספר החולים במצב קשה עומד על 318, ומתוכם 123 מונשמים. מקדם ההדבקה עומד על 1.05. למרות שמקדם ההדבקה גבוה מהרף שבו צפויות להתאפשר הקלות נוספות, שר החינוך דורש להחזיר את מערכת החינוך בהיקף נרחב: "אסור לנו לשכוח את דור העתיד של מדינת ישראל".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"מיליוני תלמידים צריכים לחזור באופן מיידי לבתי הספר", הצהיר גלנט. "בחודשים הארוכים של הסגר הממושך הם צוברים פערים חינוכיים גדולים וסובלים מבדידות חברתית. ההשלכות של נזקי הסגר הממושך ילוו את הילדים זמן ארוך". 

בהתייעצות שמקיימים השרים גלנט ויזהר שי הערב עם כמה מהמומחים הבולטים בישראל לנושא הקורונה עולה הטענה הבאה: משרד הבריאות הפך את מערכת החינוך לאמצעי כדי לאזן את ההפרות שעליהן אינם מצליחים להשתלט. בדיון נטען כי התלמידים "הפכו לבני ערובה של חוסר שליטה במפירי החוק", והדרישה העולה מכל המומחים היא: החזירו מיידית את כל התלמידים לבתי הספר.

לפי שעה, בישראל יש 8,460 חולי קורונה פעילים. מאז פרוץ המגפה, נפטרו 2,744 בני אדם כתוצאה מהנגיף. באשר לשיעור המאומתים, נרשמה עלייה של 0.4% אתמול בהשוואה ליום חמישי. מספר הבדיקות שבוצעו אתמול היה נמוך יחסית ועמד על 42,779.

בתוך כך, קניוני "עופר" שפתחו את שעריהם אתמול בניגוד להנחיות – צפויים להמשיך ולעשות זאת גם מחר. מדובר בקניוני החברה בבאר שבע, בפתח תקווה וב"קריון" שבקריות. עם זאת, קבוצת קניוני עזריאלי הודיעה כי הקניונים שבבעלותה יישארו סגורים.

מקבוצת עזריאלי נמסר: "פתיחת 3 הקניונים הייתה על פי עקרונות המתווה המתגבש עם משרדי הממשלה הרלוונטיים. הפיילוט הושלם בהצלחה ותוצאותיו מועברים לגורמים אלה לצורך בחינתם עד לקבלת החלטות חדשות בסוגיית המתווה על ידי קבינט הקורונה, קניוני הקבוצה יישארו סגורים ויפעלו במתכונת המאושרת על ידי הממשלה".

קורונה בישראל - קניון רחובות (צילום: יוסי אלוני, פלאש 90)
ה"מרד" יימשך? קניון בימי קורונה | צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

בצל הנתונים, קבינט הקורונה צפוי להתכנס שוב מחרתיים לישיבה נוספת, שבה ידונו בהמשך הצעדים להתמודדות עם המגפה. על מנת שהשרים אלקין ויזהר שי ישלימו את עבודתם בנושא האמצעים הדיגטליים, כולל ההיבטים המשפטיים הקשורים לנושא, קבינט הקורונה יידחה ליום שני.

בשבוע שעבר העריכו כי בתוך ימים ספורים הקניונים יחלו להיפתח במסגרת מתווה שאושר על ידי משרד הבריאות ומשרד האוצר. ההקלה האחרונה שאושרה בקבינט בעניין זה היה העלאת מספר הלקוחות בכל חנות, מ-4 ל-10 קונים. 

בפורום הקניונים ומרכזי הקניות טוענים שאם הקניונים עומדים במתווה - מותר להם לפתוח, על פי החלטת קבינט הקורונה. בקניונים טוענים שמשרד הבריאות צפוי לאשר את המתווה, אך טרם התקבל לכך האישור.

דנה ויס ומעיין פרתי השתתפו בהכנת הידיעה.