הלכה לקטוף פטריות ביער ואושפזה בבית החולים: תושבת ירושלים בת 58 אושפזה אתמול (חמישי) בבית החולים הדסה הר הצופים כשהיא במצב קשה. היא התלוננה על הקאות, כאבי בטן וחולשה קיצונית ובמוקד הרפואי בשכונתה סברו כי היא סובלת מהתייבשות. האישה התעקשה להגיע לבית החולים, שם אחרי תשאול קצר הסתבר כי מצבה נובע מפטריות שקטפה עם בעלה ביער בירושלים - ומהן הכינה מרק שהם אכלו.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

מצבה של האישה מוגדר קשה והיא מונשמת ומורדמת בטיפול נמרץ בבית החולים. בעלה שהגיע איתה, וקטף איתה את הפטריות, לא סובל מתסמיני הרעלה. יחד איתם אכלו עוד 6 אנשים מהמרק, חלקם לא חשים בטוב. הבעל הסביר כי הם מרבים לצאת ולקטוף פטריות ושהם מכירים היטב את המותרות לאכילה.

"אני מכיר היטב את סוגי הפטריות, ויודע לזהות פטריות רעילות ולא ראיתי משהו חריג כשניקיתי אותן לקראת הבישול", אמר בן זוגה. "כבר באותו היום בשעות הערב, אשתי התחילה להרגיש לא טוב ובהמשך המצב החמיר ככל שעברו השעות. היא הייתה מאוד חלשה ופנינו למיון בהדסה הר הצופים שם זיהו שהיא סובלת מהרעלה בעקבות אכילת פטריה רעילה וכי מצבה הרפואי לא פשוט".

פטריות רעילות
אחת מהפטריות שקטפה האישה

הוא הוסיף כי "כשהראו לי את התמונה של הפטרייה הרעילה נדהמתי לנוכח העובדה שהיא מאוד דומה לפטריות שאנחנו קוטפים ואוכלים רבות. אני קורא לכולם מכל הלב, תיזהרו. אני עתיר ניסיון ועם המון ידע ובכל זאת נתקלתי לראשונה בחיי בפטרייה רעילה שלא זיהיתי שכרגע מעמידה את אשתי בסכנת חיים".

מנהלת המרכז לרפואה דחופה בבית החולים, ד"ר שאדן סלאמה-יוסף, אמרה כי לאור סיפורה של האישה, הצוות חשד שמדובר בהרעלה מאכילת הפטרייה. "מצבה כעת קשה, היא סובלת מפגיעה רב מערכתית בכבד, בכליה ואף מפגיעה קשה בלב ומטופלת ביחידה לטיפול נמרץ כשהיא מונשמת ומורדמת", אמרה.

היא הוסיפה שייתכן וחל בלבול מצער ומאוד מסוכן בין הפטריות המותרות לאכילה, לבין פטריות מאוד דומות - ככל הנראה מסוג רעיל של אמניטה. "אני קוראת לכל המטיילים, גם מי שמנוסים יותר בזיהוי, היזהרו מפטריות שאחרי הגשם. הדמיון בין פטריות מותרות לאכילה לבין אלו המסוכנות יכול להוביל לטעויות מצערות, לקריסת מערכות ולסכנת חיים של ממש".

ד"ר עקיבא נחשון, רופא בכיר ביחידה לטיפול נמרץ בהדסה הר הצופים, אמר כי מצבה הלך והתדרדר ומערכות גופה אף החלו לקרוס. "הפגיעה הלבבית הקשה הודגמה באקו לב והייתה אפילו מחשבה על חיבור למכשיר אקמו", הוסיף.