עוד מיליוני חיסונים נגד קורונה בישראל - עד סוף השבוע: מבצע החיסונים נגד הנגיף יצא לדרכו רק בתחילת השבוע שעבר, וכבר כמעט חצי מיליון ישראלים חוסנו במנה הראשונה. הביקוש לחיסונים בקרב המבוגרים והאוכלוסייה בסיכון ממשיך להיות גבוה - ולפי כמות החיסונים שצפויה להגיע לישראל בימים הקרובים, ניתן לומר שהם יקבלו מענה - ומהר מאוד. 

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

בשלושת הימים הקרובים צפויים להגיע לישראל 2.4 מיליון חיסונים נוספים של חברת "פייזר" - 800 אלף בכל יום - בשלישי, ברביעי ובחמישי. המשמעות היא שעד סוף דצמבר, ביום חמישי הקרוב, יהיו בארץ כמעט 4 מיליון מנות חיסון שיספיקו לחיסון כלל האוכלוסייה בסיכון, שמספרה מוערך בכשני מיליון בני אדם. בנוסף, ראש הממשלה נתניהו פועל להקדים הגעה של כמיליון מנות חיסון נוספות לחודש הבא. 

בישראל פועלים בשיטת החיסונים "גב אל גב" שמשמעותה: אדם שמקבל את מנת החיסון הראשונה - נשמרת עבורו המנה השנייה, זאת כדי שלא ייווצר מצב שמי שקיבל את המנה הראשונה לא יקבל את המנה השנייה. האתגר כעת הוא לשמור על קצב החיסונים הגבוה ששומר את ישראל במקום הראשון בעולם במספר החיסונים לנפש. 

חיסון לקורונה (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
המנה השנייה נשמרת לכל מי שקיבל את המנה הראשונה | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

פריצת דרך במגעים להקדים הגעת כמיליון מנות חיסון לישראל - כבר בחודש הבא 

בחודש פברואר אמורות להגיע לישראל עוד 4 מיליון מנות חיסון מ"פייזר" - ובמרץ, מיליון מנות חיסון מ"מודרנה". כדי להמשיך בקצב החיסונים של 100 אלף חיסונים ביום ויותר, ישראל זקוקה ל-800 אלף עד מיליון מנות כבר בחודש הבא, חודש ינואר. פריצת דרך שחלה ככל הנראה במגעים שמנהל ראש הממשלה נתניהו עם "פייזר", תאפשר הקדמה של הגעת חלק מהמנות של החברה שאמורות להגיע לארץ בפברואר. 

אם ישראל אכן תצליח להקדים את הגעת המנות הנוספות מ"פייזר" לחודש הבא, קצב החיסון המהיר יימשך - והסיכוי שכל האוכלוסייה בסיכון תחוסן מהר יילך ויעלה. אם מאמצי הקדמת משלוח החיסונים לא יצלחו, תחל האטה מסוימת בקצב החיסונים בארץ. עם המנות הנוספות שיגיעו לארץ - ניתן יהיה להתחיל לחסן גם את כלל האוכלוסייה, ולא רק מבוגרים ואוכלוסיות בסיכון. 

בתוך כך, מבצע החיסונים בישראל ממשיך להתרחב. לאחר שכחצי מיליון ישראלים כבר חוסנו תוך שבוע, שר הבריאות אדלשטיין הצהיר שבקרוב יפעלו ניידות חיסונים לקורונה ביישובי הפריפריה: "ישראל המדינה הראשונה בעולם שמבצעת אירוז מחדש ומאפשרת לחסן בנקודות קצה במקסימום נגישות לציבור", אמר בתשובה לפנייתו של יו"ר המועצות האזוריות שי חג'ג'.

עוד הוסיף השר אדלשטיין כי לצד ניידות החיסונים גם ייפתחו עוד 150 מתחמי חיסונים, מתוך הכרה בחשיבות מתן חיסונים לאוכלוסיות בסיכון, שאינן יכולות להגיע למתחמי החיסונים המרכזיים. חג׳ג׳ הודה לשר על ההחלטה ואמר כי היא תזרז משמעותית את חיסון האוכלוסייה בישראל.