במשרד הבריאות שוקלים לאפשר חיסוני קורונה ללא תעדוף: בעקבות פניות של חלק מקופות החולים, מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, שוקל לאפשר לקופות לחסן את כל מי שיחפוץ בכך, ולא רק את קבוצות הסיכון. מוקדם יותר אתמול (חמישי), אמר ד"ר בועז לב, האחראי על מבצע חיסוני הקורונה מטעם משרד הבריאות, כי הקבוצות הראשונות שיתחסנו הם הצוותים הרפואיים ואוכלוסיות הסיכון.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

הסיבה לכך שנשקלת האפשרות לחסן ללא קבוצת תעדוף היא כפולה: ראשית, חשש שלא תהיה היענות גבוהה מספיק להתחסן בקרב המבוגרים והחולים הכרוניים מה שיגרום לזריקת חיסונים לפח - בשל חלון ההזדמנויות לשימוש בחיסון, 5 ימים בלבד. הסיבה הנוספת – ישראל מקבלת יותר חיסונים ממה שהיא חשבה והמלאי גדול יותר.

גם אם זה יקרה, הקבוצות שלא יוכלו להתחסן הם ילדים ונשים בהריון, זאת בשל העובדה שהם לא היו חלק מהקבוצות שהשתתפו בניסוי החיסונים. מתי הם כן יוכלו להתחסן? לא לפני יולי 2021.

בדרך לחיסון (עיבוד: רויטרס)
אילוסטרציה | עיבוד: רויטרס

פרופ' לוי התייחס מוקדם יותר אתמול למבצע החיסונים והביע תקווה גדולה. "אנחנו חתומים כרגע על הסכמים עם פייזר, מודרנה ואסטרה-זניקה ומנהלים משא ומתן עם חברות נוספות", אמר מנכ"ל משרד הבריאות במסיבת העיתונאים שקיים יחד עם ד"ר לב. לדברי פרופ' לוי, במשרד יוקם גוף שיעקוב אחר קצב החיסון ותופעות הלוואי, שירכז את כל המידע הרלוונטי.

האחראי על מבצע חיסוני הקורונה במשרד הבריאות פירט את תעדוף קבלת החיסונים לפי משרד הבריאות. "התעדוף שלנו די פשוט ודומה למה שנהוג בכל העולם: סגלים רפואיים זה קריטי שיתחסנו ראשונים. יש כ-250 אלף איש בסגל הרפואי בבתי החולים, בקופות ובמגן דוד אדום. לאחר מכן קשישים, חולים, חוסים במוסדות והמטפלים שלהם. יש כ-350 אלף כאלו וקריטי שהאנשים האלו יקבלו חיסון בקדימות. המטפלים צריכים לקבל ראשונים - מכיוון שהם יוצאים ובאים".

מנכל משרד הבריאות חזי לוי (צילום: Flash90)
שוקל לאפשר לקופות החולים לחסן את כל מי שירצה | צילום: Flash90

ד"ר לב המשיך ותיאר את סדרי העדיפויות להתחסנות: "נקבע רף של גיל - 50 או 60 ומעלה, לפי מספר החיסונים שיהיו ונפתח עבורם כדי שתהיה זרימה טובה של התחסנות. לאחר מכן אנשים הסובלים ממחלות רקע. אנחנו רוצים לראות ניצול מיטבי של החיסונים, לכן יש אפשרות שנפתח את מערך החיסונים בתחילה לקבוצות יותר נרחבות כדי שנתחיל לראות זרימה".