פרופסור אלי שפרכר מבית החולים איכילוב בתל אביב כבר ידוע ככזה שהתחזיות שלו בכל הנוגע לתחלואת הקורונה קולעות באופן מדוייק. בריאיון נוסף לדני קושמרו הוא התייחס להשלכות של הסגר, לתחזיות שכבר נתן ולאלו שהוא צופה לשבוע הקרוב. וגם – מה הוא חושב שיהיו ההשלכות של החורף המתקרב על הנגיף.

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

נתחיל בנתון החשוב: פרופ' שפרכר סבור כי עוד שבוע, 14 באוקטובר, מספר החולים הקשים ינוע בין 826-936 בני אדם. נזכיר שהיום עומד המספר על 860. לטענת פרופ' שפרכר, מספר החולים הקשים בעוד שבוע ישקף את התגובה של הציבור למגבלות שניתנו. "המרכיב החברתי הופך להיות משמעותי בדנימיקה של התחלואה", אמר.

ב-29 בספטמבר התבקש שפרכר להציג בפני קבינט הקורונה את התחזית שלו ל-6 באוקטובר. מלבדו התבקשו לעשות כך גם האוניברסיטה העברית, מכון ויצמן ומכון גרטנר. התחזית שלו הייתה הנמוכה מכולן – קצת פחות מ-900 חולים, אך פעם נוספת, הוא הצליח לפגוע למספר.

על אף אותו דיוק, יש כאלו שאומרים ששפרכר אופטימי. לטענות אלה הוא מגיב שהשיח בנושא מתנהל בקצוות. "זה או סבבה או אפוקליסה", אמר. "האמת היא שלא סבבה ולא אפוקליפסה, יש בין השניים עולם שלם שחלק מהאנשים באמת לא מכירים בו, אבל שם המציאות ושם הנתונים".

ומה יהיה פה בחורף? בהסתמך על ההתרחשויות בחצי הדרומי של כדור הארץ, שבו חלה ירידה משמעותית בתחלואה של נגיפי השפעת ונגיפי חורף אחרים – ניתן אולי להיות מעט אופטימיים. "זה כמובן בזכות אותם אמצעים שננקטו כדי לטפל במגפת הקורונה מסכות וכו'", הסביר הפרופסור. "אין כל כך סיבה להניח שדבר דומה לא יקרה פה".