ברקע המשא ומתן המתקדם לרכישת חיסונים מענקית התרופות האמריקנית פייזר, שר הבריאות יולי אדלשטיין העריך הבוקר (חמישי) בריאיון בגלי צה"ל כי גם בתרחישים האופטימיים ביותר, כמות משמעותית של חיסונים לא תגיע לישראל בשנה הקרובה. עם זאת, אדלשטיין הדגיש כי "אנחנו לא יכולים להגיע למצב שבמדינות אחרות יש חיסון ולנו אין".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

אדלשטיין אישר כי במשרד הבריאות בוחנים את האפשרות להטיל עוצר לילי כדי לצמצם את היקפי ההדבקה, אך הדגיש כי יעילות הצעד עדיין לא ברורה. "אנחנו דנים ברצינות על עוצר לילי וההחלטה תתקבל בימים הקרובים", אמר. "עוד לא ברור מה תהיה התועלת והשאלה אם הוא יהיה מחורר כל כך שאור השמש יזרח דרכו לגמרי. זו לא החלטה פוליטית".

אדלשטיין התייחס גם לפתיחת חנויות הרחוב, שאושרה בקבינט הקורונה למרות התנגדות משרד הבריאות: "קבינט הקורונה בפרשת דרכים. מקווה שפתיחת החנויות הייתה אירוע חד-פעמי ושנחזור למסלול הנכון, ואם לא - נמצא עצמנו בגל חדש".

אדלשטיין הודה לפרויקטור הקורונה היוצא, פרופ' רוני גמזו, עם סיום התפקידו ודחה את הביקורת לפיה הוא לא קיבל את הסמכויות הדרושות לתפקיד: "מצחיק לומר שלפרופ' גמזו לא היו סמכויות. הוא קיבל סמכויות, ואמר זאת לא  פעם גם בעצמו. מגוחך לדבר על זה עכשיו".

סגר, עוצר לילי, עוצר, משטרה, שוטרים, שוטר, מחסום (צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90)
בדרך להטלת עוצר לילי? אילוסטרציה | צילום: אוליביה פיטוסי, פלאש 90

אמש שוחח ראש הממשלה בנימין נתניהו עם מנכ"ל חברת פייזר, אלברט בורלה, ואמר כי הושגה התקדמות בנוגע לרכישת חיסוני הקורונה שפיתחה החברה, שהוכיחו יעילות של 90%. כפי שדווח במהדורה המרכזית, השניים סיכמו על רכישת שישה מיליון מנות חיסון עבור שלושה מיליון אזרחים, שכן החיסון ניתן בשתי מנות.

השיחה בין נתניהו למנכ"ל פייזר, יהודי מסלוניקי, הייתה ארוכה מהצפוי והוגדרה על ידי ראש הממשלה "חמה ולבבית". המנכ"ל התחייב לספק את החיסונים לישראל לאחר שהמגעים המוקדמים שקיים משרד הבריאות עם החברה לרכישת כמה מאות אלפי מנות חיסון לא הבשילו.

בתוך כך, בדיון מיוחד שהתקיים אתמול בהשתתפות ראש הממשלה, שרים ונציגי משרד הבריאות, נידונה הצעת המל"ל להטיל עוצר לילי כדי שניתן יהיה לפתוח את הקניונים ולהחזיר ללימודים את תלמידי כיתות ה'-ו'. החלטה על הצעד הזה טרם התקבלה - והגורמים המקצועיים ידונו בימים הקרובים באפשרויות שונות לצמצום התחלואה.