בצל התנגדות הסיעות החרדיות להעלאת גובה הקנסות בגין הפרת תקנות הקורונה, שר הבריאות יולי אדלשטיין תקף הבוקר (רביעי) את חברי הקואליציה שמתנגדים למהלך: "שרים וח"כים תומכים בעבריינים, גל עכור של פופוליזם שוטף את הסיעות בכנסת". בריאיון שהעניק לעופר חדד בוועידת הבריאות של ישראל בקשת וב-N12 ציין אדלשטיין: "בעוד שבועיים נחזור לתוכנית הרמזור".

לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

"גל עכור של פופוליזם שוטף סיעות בכנסת שאומרות: 'משרד הבריאות לא דואג לנו מספיק, בואו נפתח עוד ועוד'", התייחס אלדשטיין ללחץ החרדים שהוביל לצמצום העלאת גובה הקנסות. "אני לגמרי מבולבל מהאירוע הזה. אם לחיים ולמשה יש חנות נעליים וחיים לא פתוח כי אסור ומשה פותח כי הוא מצפצף על ההנחיות - למה לא לתת לו קנס? הבאנו אחרי תיאומים רבים הצעת חוק עם קנסות סבירים שאיכשהו משקפת את המצב הרצוי. חשבתי שלפחות בנושא הזה שרים וח"כים לא ירצו לתת תמיכה בעבריינים, אלא באנשים שומרי חוק".

יולי אדלשטיין
מזהיר מפתיחת החנויות. אדשלטיין

"אתה חושב שזה נעים לקבל את כל הוואטסאפים והסמסים עם הקללות?", המשיך אדלשטיין. "הכי קל שגם אני אגיד לפתוח, אבל מי דואג לאותם בעלי עסקים, לאותן חברות שקורסות? אנחנו כמשרד הבריאות. אין דבר נורא יותר מלהגיד לעסקים לפתוח ובעוד כמה שבועות לסגור אותם שוב".

אדלשטיין הזהיר מפתיחה לא מבוקרת של המסחר בניגוד להחלטות קבינט הקורונה: "אנחנו מתמודדים עם מציאות, עם עובדות קשה להתווכח. מקדם ההדבקה עולה ואנחנו לא ממש מופתעים מזה. אמרנו לקבינט שאחרי כל שלב של פתיחה תהיה עלייה בהדבקה. תוכנית היציאה נכתבה במשרד הבריאות אחרי שעות על גבי שעות של דיונים. אני בטוח שעשינו את העבודה המקצועית הכי טובה שאפשר. אני חושב שבהתנהלות נכונה, אם לא ניקח ביסים גדולים מדי בכל שלב יציאה, נוכל להגיע לפתיחה של שאר הדברים – לרבות קניונים ומסעדות".

מקשיחים עמדות? ליצמן וגפני (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות)
לחצו להפחית את גובה הקנסות. גפני וליצמן | צילום: יונתן זינדל, פלאש 90, חדשות

אדלשטיין התריע מפתיחת החנויות בשבוע הבא, כפי שלוחצים במשרד האוצר: "ההשלכה של פתיחה ביום ראשון הקרוב צריכה להיות ברורה לכולם. זה נכון שלחנויות האלה קשה וחבל שלא קיבלו פיצוי גדול יותר. המשמעות היא שבשבועות הקרובים לא נוכל לבצע את השלבים הבאים. לא נוכל לפתוח את הקניונים והמסעדות כפי שתכננו".

אדלשטיין אמר כי בכוונת משרד הבריאות לחזור בעוד שבועיים לתוכנית הרמזור, והטלת הגבלות על רשויות אדומות. "אני לא מוכן לקבל את המילה ענישה. כל הפעולות שלנו הן הצלת חיים, ההפך מענישה. כרגע התחלואה הארצית גבוהה מדי מכדי להתחיל בתוכנית. כל הזמן עולה הטענה שמקדם ההדבקה הגבוה מקורו בתחלואה במגזר הערבי, אבל בדקנו את מקדם ההדבקה ללא החברה הערבית, והוא עדיין גבוה מ-0.8. גם בחברה הכללית לא הגענו למצב שאפשר לשחרר".

_OBJ

על הטענות לפיהן מדיניות הממשלה מותירה את הכלכלה הישראלית בעוצר, אמר אדלשטיין: "ההפך. אם נצליח עכשיו לצאת בצורה הדרגתית וזהירה, וכל פעם נבדוק את עצמנו, אנחנו נהיה בשליטה על האירוע. אם נחזור על כל הטעויות של היציאה מן הסגר הראשון, נקריס את העסקים והכלכלה ונביא את המדינה למצב של שבר כלי. כשרצינו לנקוט צעדים לפני הסגר כולם אמרו: 'למה צריך את זה? באירופה המצב נהדר'. תראה מה קורה באירופה, הולכים בעקבותינו".

"אני מאמין לגמרי בכך שנצטרך לחיות לאורך זמן לצד הקורונה, אבל נדרשים מאתנו דברים בסיסיים שכולם זוכרים בעל פה", אמר אדלשטיין. "לצערי חלק מסוים באוכלוסייה עוד לא התרגל שצריך לשים מסכה או לחבק חברים. צריך לאכוף את העבירות, זה רחוק מלהיות אידיאלי. יש הרבה אנשים שמצפצפים על ההנחיות ולא אוכפים את זה. כולנו יכולים לחיות לצד הקורונה, בשביל זה לא צריך לסגור את המדינה ולא צריך להגיע למספרים אסטרונומיים של חולים קשים".

הבוקר עדכן משרד הבריאות כי 831 בני אדם אובחנו אתמול עם קורונה, מדובר ב-2.1 אחוזים מהבדיקות שיצאו חיוביות. 365 חולי קורונה במצב קשה, ומצבם של 90 חולים מוגדר בינוני. אתמול נערכו 40,832 בדיקות קורונה.

אתמול אמר פרויקטור הקורונה גמזו כי "ההערכה שלנו היא שיש תחלואה חבויה של א-סימפטומטיים. כל פתיחה יוצרת הגדלה של המגעים. אנחנו עוקבים אחרי זה ורואים שינוי מהותי בתנועתיות בישראל. אם אני צריך לנבא את ה-R על פי התנועתיות, הוא יהיה שווה ל-1".