חברת התרופות הבריטית אסטרהזניקה הודיעה הבוקר (שני) כי החיסון שפיתחה יחד עם אוניברסיטת אוקספורד יכול להגיע ליעילות של 90%. מהחברה נמסר כי עיבוד נתוני הניסוי נמשך, אך התוצאות כרגע מאפשרות להגיש בקשה לאישור החיסון ל-FDA. שר הבריאות הבריטי מאט הנקוק: "אלו חדשות נפלאות. יש לנו 100 מיליון מנות חיסון בדרך, ואם הכול ילך כשורה נתחיל בהפצה בתחילת השנה".

 לעדכונים נוספים ושליחת הסיפורים שלכם - היכנסו לעמוד הפייסבוק של החדשות

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, החיסון אכן יעיל במידה זו במינון מסוים, אך במינון גבוה יותר החיסון יעיל ב-62% בלבד. על כן, דיווחו שם על יעילות משולבת של 70%.

"החיסון יהיה יעיל ובטוח מאוד נגד הקורונה ותהיה לו השפעה מיידית על מצב החירום הבריאותי", אמר בהצהרה פסקל סוריוט, מנכ"ל החברה. תוצאות הניסוי הראשוניות של יצרנית התרופות מסמנות פריצת דרך נוספת במאבק נגד המגפה, שהרגה כבר כמעט 1.4 מיליון איש ובלמה את הכלכלה העולמית.

 "חדשות מרגשות מאוד", כתב ראש הממשלה הבריטי בוריס ג'ונסון בחשבון הטוויטר שלו. "נותרו בדיקות בטיחות נוספות לבצע בהמשך, אך אלו תוצאות מעולות".

"הכרזנו היום על יעילות גבוהה בתוצאות הניסוי הקליני של אסטרהזינקה ואוניברסיטת אוקספורד נגד הקורונה", נכתב בציוץ בטוויטר של החברה.

"הממצאים מראים שיש לנו חיסון יעיל שיציל חיים רבים", אמר פרופסור אנדרו פולארד, בכיר בצוות המחקר מאוקספורד. "באופן מרגש, גילינו שאחד ממשטרי המינון שלנו עשוי להיות יעיל בסביבות 90%, ואם משתמשים במינון זה, אנשים רבים יותר יכולים להתחסן באספקת החיסון המתוכננת". עוד הוא הוסיף: "החיסון שלנו יהיה פשוט להפצה, באמצעות איחסון בטמפרטורה של מקררים. נוכל להגיע לכל פינה בעולם". 

פאם צ'אנג, סמנכ"ל אסטרהניקה, הצהירה כי עד לסוף השנה תצליח החברה לספק 200 מיליון מנות חיסון ובמהלך הרבעון הראשון של 2021 יסופקו עוד 700 מיליון מנות.

ביום שישי האחרון הודיע משרד הבריאות כי מדינת ישראל נמצאת לקראת חתימה על הסכם עם החברה, במסגרתו תרכוש 10 מיליון מנות חיסון שיספיקו ל-5 מיליון ישראלים. זוהי כמות החיסונים הגדולה ביותר שתגיע לישראל, והתאריך המשוער לאספקה הראשונית הוא המחצית הראשונה של שנת 2021 - בכפוף לאישורי הרשויות הרגולטוריות באירופה, בארצות הברית ובישראל.